Till innehållet
Investeringsanalys

McDonald’s

Kärnverksamhet, finansiell kvalitet och värdering

En sammanhållen analys av McDonald’s franchisesystem, restaurangnät och kundtrafik. Konkurrenskraft och regional utveckling vägs mot finansiell kvalitet, skuldsättning och kapitalallokering, med DCF, scenarier och konkreta köpzoner.

Analysdatum 35 min läsning

McDonald’s (NYSE: MCD) — sammanhållen verksamhets- och investeringsanalys

Analysdatum: 29 oktober 2026
Primärperiod: 2010–2025 för verksamhet och restaurangnät; 2019–2025 för normaliserade finanser; senaste tillgängliga kvartalsunderlag till och med Q2 2026.
Referenskurs: 250,64 USD, användarens uttryckligen angivna pris — ingen egen verifiering av börsens senaste avslut.
Antal aktier i alla värderingar: 714 461 139 — användarens antagande; skiljer sig från faktiska redovisade och vägt genomsnittliga antal vid olika tidpunkter.
Sifferkonvention: Finansiella belopp anges i miljarder USD om inte annat står. Aktiebelopp i USD/aktie. Amerikanska decimalpunkter i tabeller för maskinläsbarhet. Procentuell tillväxt i konstant valuta märks CC.
Källhierarki: (1) bifogade original-10-K/10-Q samt bokslutskommunikéer; (2) officiell 2019-årsrapport och SEC 8-K/investor update 2026; (3) konkurrentrapporter; (4) öppna branschsammanställningar. Alla modellantaganden markeras uttryckligen.

Beslut i korthet: BEHÅLL/AVVAKTA vid 250,64 USD; jag skulle inte initiera ett nytt innehav till detta pris. Base-case från en tioårig FCFF-DCF ger 225,08 USD/aktie; bear 104,67 USD, bull 372,20 USD. En attraktiv nyköpszon är 175–185 USD, med cirka 180 USD som arbetsnivå. Det är inte ett påstående om vart aktien kommer handlas, utan ett pris för mer tilltalande risk/reward givet antagandena. Ett långt mer optimistiskt investeringscase kräver att koncernens nya mål om rörelsemarginal i låga–mellersta 50-procentstalet verkligen nås mot 2030. [S1][S2][S5]

Sammanfattande investeringstes

Det som är starkare: Globalt restaurangnät +17,2 % sedan 2019; franchisering ca 95,5 % 2025; systemförsäljning omkring 139,4 mdr USD; djup digital kundrelation; nominell omsättning och EBIT högre; solid räntetäckning trots nettoskuld. Det som är mindre övertygande: återkommande svag amerikansk jämförbar kundtrafik, Kinaexpansion vars jämförbara efterfrågan tidvis sviktar, negativt eget kapital i bokföringen, högre CapEx och begränsad kassa kvar efter utdelningar och återköp. Investeringsproblemet: ett riktigt bra franchisesystem behöver inte vara undervärderat bara för att dess varumärke är uthålligt. [S1][S3][S5]

Tre frågor, tre svar

1. Fundamentalt starkare än 3–5 år sedan? Ja, som franchise-, distributions- och digitalt system; delvis, inte entydigt, som kundtrafikcase. Franchiseförsäljning och intäkter ökar, men de amerikanska volymtrenderna och Kina kräver bevis.

2. Räcker kassaflödesutsikterna för dagens pris? Inte i basmodellen med avkastningskrav omkring 7,35 % på företagskapitalet. Bolaget har potential att motbevisa den slutsatsen genom att leverera NEXT-marginalmålen, men det är inte mitt basantagande.

3. Köp, behåll eller sälj vid 250,64 USD? BEHÅLL/AVVAKTA – inte nyköp. För ett nytt köp vill jag helst se 175–185 USD eller en väsentligt starkare, verifierad FCF-bana som höjer det motiverade värdet. [S1][S5]

DEL I — KÄRNVERKSAMHET OCH KONKURRENSKRAFT

1. Definitioner: omsättning är inte försäljning i restauranger

- Systemwide sales: all försäljning genom egna och franchiserade restauranger. Nominella USD-tal påverkas av växelkurser; McDonald’s bokför inte franchisetagarnas fulla kassaomsättning som egen koncernintäkt.

- Franchised sales: den del av systemwide sales som genereras hos franchisetagare/licenspartner. Moderbolaget bokför normalt hyra, royalty och avgifter, inte hela franchiserestaurangens försäljning.

- Comparable sales: förändring av försäljning för restauranger i jämförbar bas, generellt öppna minst 13 månader; i McDonald’s redovisning valutarensat och med särskilda undantag, bland annat för vissa hyperinflationsmiljöer.

- Comparable guest counts: antal jämförbara transaktioner, inte nödvändigtvis antal unika människor.

- Average check: omsättning per transaktion. Ungefärlig identitet: (1 + comp sales) = (1 + transaktionstillväxt) × (1 + checktillväxt). En högre check kan bero på pris eller produktmix/merköp.

- Digital sales och loyalty sales: kanal- respektive medlemsattribuerad försäljning; dessa mått kan överlappa och är inte ett mått på nya kunder. [S1][S3]

2. Restauranger, kundtrafik och försäljning — 2010–2025

Källmetod: antal restauranger, comparable sales och systemwide sales är rapporterade eller sammanställda ur bolagets årsserier. Systemwide i USD är löpande valuta och är inte inflationsrensade. Comparable sales är exklusive valutaeffekt. Gästantal saknas som säkert jämförbar global helårsserie vissa år; luckor lämnas öppna. Check Δ är en beräknad approximation, inte ett publicerat rent prisindex. Källunderlag främst [S1], [S4], [S6].

ÅrRestaurangerNetto ΔComparable sales, CCComparable guest countsCheck Δ, beräknadSystemwide sales (mdr USD, löpande)
201032,737—+5.0%+4.9%+0.1%77.4
201133,510+773+5.6%+3.7%+1.8%85.9
201234,480+970+3.1%+1.6%+1.5%88.3
201335,429+949+0.2%-1.9%+2.1%89.1
201436,258+829-1.0%-3.6%+2.7%87.8
201536,525+267+1.5%-2.3%+3.9%82.7
201636,899+374+3.8%-0.3%+4.1%85.0
201737,241+342+5.3%+1.9%+3.3%90.9
201837,855+614+4.5%+0.2%+4.3%96.1
201938,695+840+5.9%+1.0%+4.9%100.2
202039,198+503-7.7%Ej verifierat—93.3
202140,031+833+17.0%Ej verifierat—112.5
202240,275+244+10.9%+5.0%+5.6%118.2
202341,822+1,547+9.0%Ej verifierat—129.5
202443,477+1,655-0.1%Ej verifierat—130.7
202545,356+1,879+3.1%Ej verifierat—139.4

Tolkningen: växande kassaflöde är inte identiskt med växande publik

2013–2016: jämförbart gästantal föll fyra år i följd, medan försäljningen var positiv under tre av åren. 2015 var comp sales +1,5 %, besök −2,3 % och implicerad checkförändring ungefär +3,9 %. Kundtrafiken var då en underliggande svaghet trots positiv försäljningsrubrik.

2017–2019: en del trafik kom tillbaka, men check/pris/mix stod fortfarande för en stor del av tillväxten. 2019 i USA: comp sales +5,0 %, guest counts −1,9 %, vilket implicerar +7,0 % check. Det visar tydligt hur högre försäljning kan samexistera med lägre frekvens. [S4]

2020–2022: pandemin stör jämförbarheten. Under 2022 var global comp sales +10,9 % och guest counts +5,0 %: här finns belägg för verklig transaktionstillväxt, inte bara inflation. Rysslandsexiten reducerade beståndet med omkring 850 restauranger, samtidigt som andra marknader öppnade nya enheter. [S6]

2023–2025: global comp sales +9,0 % / −0,1 % / +3,1 %. Den offentliga globala guest-count-serien är ofullständig, så en säker 2019–2025-slutsats om kundtillväxt är inte möjlig. 2024 var amerikansk trafik negativ även om amerikansk comparable sales var svagt positiv; Q4 2025 visade däremot förbättring. [S1][S3]

3. Restaurangnät och regional fördelning

3.1 Nuvarande segmentindelning, 2017–2025

McDonald’s har historiskt ändrat geografi/segmentdefinitioner. Serien nedan följer den senare indelningen: USA, IOM och IDLM (International Developmental Licensed Markets & Corporate). [S1][S4][S6]

ÅrUSAIOMIDLM & CorporateTotaltNettoenheterTillväxt i enheter
201714,03610,09813,10737,241——
201813,91410,26313,67837,855+614+1.6%
201913,84610,46514,38438,695+840+2.2%
202013,68210,56014,95639,198+503+1.3%
202113,43810,78515,80840,031+833+2.1%
202213,44410,10316,72840,275+244+0.6%
202313,45710,26318,10241,822+1,547+3.8%
202413,55710,51219,40843,477+1,655+4.0%
202513,70610,84520,80545,356+1,879+4.3%

2010–2014 historisk avstämning: 2010 omfattade USA 14 027 enheter, Europa 6 969, APMEA 8 424 och övrigt 3 317 (summa 32 737). År 2014 var motsvarande antal 14 350, 7 855, 10 345 och 3 708 (summa 36 258). 2015–2016 klassificerades marknader efter International Lead Markets, High Growth Markets och Foundational Markets, varför dessa inte förs in som om de vore identiska med senare segment. Totalen finns däremot i årsserien. [S4][S6]

Geografisk dekomponering 2019–2025: hela nätet ökade 6 661 restauranger (+17,2 %); USA minskade 140 (−1,0 %), IOM ökade 380 (+3,6 %), IDLM ökade 6 421 (+44,6 %). Det är med andra ord licensmarknader och framför allt Asien som skapar den stora distributionsförändringen.

2025: 45 356 restauranger, netto +1 879 (+4,3 %). Kina steg från 6 820 till 7 740 restauranger (+920, +13,5 %), vilket är motsvarande 49 % av nettoökningen globalt. USA hade 13 706 restauranger. Antalet öppningar är inte samma sak som organisk tillväxt i etablerade restauranger. [S1]

4. Region för region — relativ styrka och kundutveckling

RegionNät-/försäljningsbevisTrafik/konkurrensbevisOmdöme om kund- eller marknadsandelsutveckling
USA13 706 restauranger 2025, något färre än 2019; systemförsäljning ca 55,1 mdr USD 2025Gästantal negativt 2019 och 2024 trots positiva comps; 2025 års Q4 bättreStabil/pressad långsiktigt. Styrka mot Burger King/Wendy’s, men inte belagd vinst mot hela QSR.
Storbritannien1 470 → 1 507 enheter 2024–2025Positivt bidrag till IOM sent 2025; konkurrens från KFC, Greggs, bagerierStabil till förbättrad, men oberoende andelsdata saknas.
Tyskland1 367 → 1 382 enheter; 2014 hade bolaget fler, 1 477Stark positiv IOM-drivkraft 2025; hård konkurrens från lokala vardagsmåltiderOperativt stärkt kortsiktigt, ingen säker lång andelserie.
Frankrike1 589 → 1 630 restauranger; störst i försäljningsvärde enligt Euromonitor-sammanfattningYouGov 2025: Burger King 47,9 %, McDonald’s 47,4 % övervägandegrad — inte försäljningsandelStarkt ledarskap, men pressad relativ varumärkesattraktion.
Kina6 820 → 7 740 enheter 2024–2025Svag comp sales vissa perioder 2024/2026; KFC hade 12 997 enheter 2025Starkt ökad fysisk närvaro, faktisk försäljningsandel ej verifierad.
Japan3 025 restauranger 2025; systemwide 888,6 mdr JPYComp sales +5,7 % 2025; jämförbara transaktioner positiva Q1–Q4: +2,6 / +4,0 / +5,3 / +4,0 %Relativt stark kundposition; ledningens andelsanspråk kräver extern verifiering.
Indien665 → 757 restauranger 2024–2025Menyanpassning, mycket konkurrens, låg penetrationStärkt räckvidd, kundandel obestämd.
Brasilien/LatinamerikaBrasilien 1 173 → 1 230; regionen 2 646 → 2 756Svagare jämförbar försäljning i delar av Arcos Dorados under 2025Nätet stärks, kundfrekvens oklart.
MellanösternExpansion i utvalda länderBojkotter och geopolitisk efterfrågestörning 2024, regional återhämtning 2025Volatil, ofullständigt jämförbar.

Geografisiffror från McDonald’s [S1][S6], Japan från McDonald’s Japan [S11], Kina/KFC från Yum China [S12], USA/Europa-konkurrens från [S13][S14].

Konkurrensbevis att inte överdriva

USA 2024–2025 (nominell systemförsäljning, mdr USD): McDonald’s 53,47 → 55,06, Wendy’s 12,55 → 11,90 och Burger King 10,98 → 11,07. McDonald’s del av just dessa tre kedjors sammanlagda försäljning ökade ungefär 69,4 % → 70,6 %. Detta är inte McDonald’s andel av USA:s hela snabbmatsmarknad. Chick-fil-A omsatte omkring 23,9 mdr USD i USA 2025 och växte snabbare, vilket visar att kategorival är ett stort konkurrenshot. [S13]

Frankrike: YouGovs consideration för McDonald’s 47,9 % 2024 → 47,4 % 2025; Burger King 47,1 % → 47,9 %. Consideration är inte marknadsandel eller verkligt besöksantal. En kund kan överväga flera varumärken. [S14]

Japan: Kundtrafik ökade kvartal för kvartal 2025 och ger ett starkare bevis på verklig volym än enbart omsättning eller enhetstillväxt. [S11]

5. Konkurrentlandskap

Kategori/aktörVar konkurrensen märksMcDonald’s styrkaRisk och dataobservation
Burger KingDirekt burger QSR, USA/Europa/LatinamerikaStörre skala, högre fysisk täckningVarumärkesutmaning i exempelvis Frankrike; amerikansk andel mot BK positiv senaste året.
Wendy’sBurger, frukost, USASkala och starkt internationellt franchisenätWendy’s försäljning föll 2025 i USA.
Chick-fil-A/KFCKyckling, USA och AsienBredare dagsdelar och global storlekKyckling växer och vinner måltidstillfällen; KFC dominerar enhetstal i Kina.
Subway/GreggsSmörgåsar, frukost, vardagsmatDrive-thru, digital beställning, standardiseringPriskonkurrens om lunch och bekvämlighet.
StarbucksFrukost, kaffe, snacks, loyaltyMcDonald’s billigare måltidsalternativKonkurrens om rutinmässiga morgonbesök.
ChipotleFast casual, USAPris, hastighet, bred distributionProdukt-/kvalitetsalternativ; Chipotle har annan franchiseringsprofil.
Domino’sPizza och hemleverans, globaltDrive-thru, måltidsbredd, appLeveransrelation och bekvämlighet.
Lokala kedjor och convenience storesJapan, Kina, Indien, Europa, LatinamerikaGlobalt varumärke och leverantörsskalaLokal smak, lägre pris och starka egna distributionskanaler.
Uber Eats, DoorDash, Meituan m.fl.Distribution och digitalt gränssnittStor efterfrågan som kan förhandlas från McDonald’s systemExterna avgifter, trafikberoende och minskad kontroll över kundrelation.

6. Varifrån kommer konkurrenskraften?

1. Franchising och fastigheter: från omkring 80 % franchised 2010 till 95,5 % 2025. Franchiseupplägget kan innefatta hyra av fastigheter och royalty; ett särskilt stort och förutsägbart centralt kassaflödesmaskineri. Att flytta risk från moderbolag till franchisetagare gör inte risken irrelevant. [S1]

2. Digital kanal + lojalitet: ca 37 mdr USD i loyalty-försäljning och ca 210 miljoner aktiva lojalitetsanvändare i slutet av 2025 (bolagets 90-dagarsdefinition). Betydande räckvidd, men varken siffra bevisar fler unika kunder eller högre köpfrekvens. [S1]

3. Drive-thru och leverans: fler köpögonblick, men externa leveransavgifter kan belasta franchisetagarnas marginaler.

4. Menylokalisering: framför allt Japan och Indien. Svårt att isolera från andra försäljningsdrivkrafter.

5. Nätverksexpansion 2023–2025: +5 081 restauranger på tre år. Stark strategisk tillgänglighetsfördel, men beror på hur produktiva nya enheter blir.

6. Prissättning och mix: högre average check har ofta kompenserat lägre transaktioner, särskilt USA. God intjäningsstyrka på kort sikt; möjlig erosion av prisvärdesimage på lång sikt.

7. NEXT-strategin 2026: nytt program med mål om effektivare restauranger och betydligt högre koncernmarginal, men det är ännu mål, inte observerade utfall. [S5]

Del I:s slutsats

Den globala franchiseplattformen har stärkts. Däremot är en starkare global kundbas inte tillräckligt bevisad. Värderingen bör därför belöna distributionsfördelar och kvalitativa royalties, men inte betala för aggressiva trafiktillväxtantaganden som om de redan vore realiserade.

DEL II — FINANSIELL ANALYS OCH VÄRDERING

7. Finansiell bas, GAAP 2019–2025

Tabellens belopp är i miljarder USD utom EPS (USD/aktie) och marginaler. FCF definieras konsekvent som kassaflöde från rörelsen (CFO) minus rapporterad CapEx. EBITDA är EBIT + redovisade av- och nedskrivningar (D&A): en egen förenklad proxy, inte ett av bolaget godkänt 'adjusted EBITDA'-mått. Värden från 2019 års officiella årsrapport, 2022 10-K och bifogade 2023–2025 10-K. [S1][S4][S6]

ÅrRevenueΔ revenueEBIT GAAPEBIT-marginalNettoresultat GAAPCFOCapExFCFEBITDA-proxyUtspädd EPS
201921.076—9.07043.0%6.0258.1222.3945.72810.6887.88
202019.208-8.9%7.32438.1%4.7316.2651.6414.6249.0756.31
202123.223+20.9%10.35644.6%7.5459.1422.0407.10212.22410.04
202223.183-0.2%9.37140.4%6.1777.3871.8995.48811.2428.33
202325.494+10.0%11.64745.7%8.4699.6122.3577.25513.62511.56
202425.920+1.7%11.71245.2%8.2239.4472.7756.67213.80911.39
202526.885+3.7%12.39346.1%8.56310.5513.3657.18614.59211.95

Reconciliationsanalys: 2019–2025 ökade koncernintäkterna från 21,077 till 26,885 mdr USD (+27,6 % på sex år, CAGR ca 4,1 %). EBIT ökade från 9,070 till 12,393 mdr och marginalen från ca 43,0 % till 46,1 %. FCF steg däremot från 5,728 till 7,186 mdr. FCF-tillväxten är alltså verklig, men har inte följt EPS eller EBIT lika snabbt, bland annat på grund av högre investeringsnivå. Covidåret 2020 och Rysslandsavyttringen 2022 försvårar enkla årsvisa extrapoleringar.

Rapporterat vs konstant valuta, 2025: Revenue +3,7 % rapporterat men omkring +2 % i konstant valuta. EBIT +5,8 % rapporterat, cirka +4 % CC. Systemwide sales +7 % nominellt, cirka +5 % CC, medan comparable sales +3,1 % avser valutarensade jämförbara restauranger. Valutaeffekten är alltså materiell — en högre rapporterad siffra ska inte förväxlas med högre lokal volym. [S1]

Varför koncernens revenue växer långsammare än systemwide sales: franchiseförsäljning ger hyres- och royaltybaserade koncernintäkter. En ny franchiseenhet bidrar med hela sin omsättning till systemwide sales, men en betydligt mindre andel till McDonald’s revenue. Att jämföra en franchisekedjas EV/Sales med en helt egenägd restaurangkedja utan justering blir därför missvisande.

7.1 2025 års redovisade intäkts- och marginalstruktur

Post2025, mdr USDKommentar
Intäkter från egna restauranger9.690Redovisas brutto i koncernens revenue
Franchiserelaterade intäkter16.548Hyra, royalty och initiala/övriga avgifter
Övriga intäkter0.647Ej franchiserestaurangernas systemförsäljning
Total koncernomsättning26.885GAAP
Hyra från franchisetagare10.4Avrundat
Royalty från franchisetagare6.0Avrundat
Marginal från franchiserelaterade intäkter13.930Franchise revenue minus direkta franchise expenses
Marginal från egna restauranger1.422Revenue minus direkta company-restaurant-kostnader
Koncern-EBIT12.393GAAP, efter centrala SG&A och andra rörelseposter
Koncern-EBIT-marginal46.1 %Mycket hög, betingas av franchisemodell
'Bruttoresultat'-proxy enligt vår definition15.43513.930 + 1.422 + (0.647 – 0.564)
'Bruttomarginal'-proxy57.4 %Eget jämförbarhetsmått; McD:s segmentrapportering ska föredras

Alla belopp ur 2025 10-K [S1]. 57,4 % är analytikerns egen härledning, inte en standardiserad officiell GAAP-bruttomarginal.

7.2 Är kassaflödet av tillräcklig kvalitet?

ÅrCFOCapExFCFNettoresultatFCF/nettoresultat
20239.6122.3577.2558.46985.7 %
20249.4472.7756.6728.22381.1 %
202510.5513.3657.1868.56383.9 %

FCF är lägre än GAAP-vinsten alla tre åren. Det är inte ett redovisningstekniskt tecken på dålig kvalitet i sig; fastighets-/investeringstung expansion kan ge denna profil. Men det motsäger tesen att McDonald’s kan dela ut och köpa tillbaka aktier i takt med EPS utan hänsyn till återinvesteringar.

Den markanta CFO-ökningen 2025 måste också bedömas med rörelsekapitalet: kassaflödespåverkan från rörelsekapitalrelaterade poster förbättrades med ungefär 0,54 mdr USD jämfört med 2024. En del av den stora CFO-förbättringen var alltså timing/working capital, inte bara underliggande vinst. [S1]

Engångsposter och 'adjusted'-disciplin: grundvärderingen använder GAAP EBIT, GAAP-skatt och GAAP CFO. Inga otydliga 'justerade' vinster används för att driva upp värdet. Eventuella engångseffekter, omstrukturering, marknadsexits och nedskrivningar ska bryggas från GAAP till ett normaliserat värde, inte bara exkluderas när det gynnar caset.

7.3 Senaste tillgängliga kvartalskontroll: H1 2026

GAAP-postH1 2025H1 2026Utveckling
Koncernintäkter12.79913.616+6.4 % rapporterat, cirka +3 % CC
EBIT5.8806.292+7.0 % rapporterat, cirka +4 % CC
Nettoresultat4.1214.345+5.4 %
Utspädd EPS (USD)5.746.10+6.3 %
CFO4.4265.222+18.0 %
CapEx1.2951.516+17.1 %
FCF3.1313.706+18.4 %

Rullande tolv månader (R12/TTM) vid 30 juni 2026: FCF = FY2025 FCF 7,186 − H1 2025 FCF 3,131 + H1 2026 FCF 3,706 = 7,761 mdr USD. Utspädd EPS på samma enkla rullande basis = 11,95 − 5,74 + 6,10 = 12,31 USD. Detta uppdaterar resultatkraften men är inte automatiskt en normaliserad helårstakt, bland annat på grund av säsong och investeringsrytm. Källa: bifogade 2026 Q2 10-Q [S2].

Q2 2026:s organiska varningssignal: USA comparable sales +0,8 % men negativ jämförbar kundtrafik. IOM +1,5 %; IDLM +1,9 %, med Japan fortsatt starkare och Kina svagare. Denna skillnad mellan pris/mix och volym är skälet till att jag inte modellerar aggressiv organisk volymtillväxt i base. [S2]

8. Balansräkning, skuld och kapitalavkastning

8.1 Balansräkningssnapshot, 31 december 2025

PostMdr USDAnalytisk slutsats
Likvida medel0.774Låg kontantkassa relativt skulder, men tillgång till kreditmarknad
Räntebärande finansiell skuld39.973Ingår i nettofinansiell skuld
Nettoskuld exkl. operativa leasingförpliktelser39.199EV- och DCF-avdrag
Operativa leasingskulder (kort + lång)14.841Redovisas separat; inte adderade igen i vår EV
Right-of-use assets14.606Måste förstås tillsammans med leasingkostnader
Totala tillgångar59.515En stor fastighets- och leasingrelaterad balansräkning
Goodwill3.354Begränsad jämfört med den totala balansomslutningen
Kortfristiga tillgångar4.163Omsättningstillgångar
Kortfristiga skulder4.361Rörelsekapitalet avser restaurang-/franchisemodell, ej råvarulager av typ tillverkningsbolag
Bokfört eget kapital−1.791Negativt efter omfattande historiska återköp/utdelningar; ROE blir oanvändbart
Räntekostnader FY20251.582Kostnad före skatt
EBITDA-proxy FY202514.592EBIT 12.393 + D&A 2.199
Nettoskuld/EBITDA2.69×Måttlig–förhöjd finansiell hävstång för stabil franchisekedja
EBIT/räntekostnad7.83×Betydande buffert men inte riskfri

Källa: FY2025 10-K [S1]. Kreditupplysning enligt bolagets investerarpresentation från 2025: Moody’s Baa1 och S&P BBB+, stabil utsikt vid mättillfället [S7]. Leasing: om jämförelsebolags EV inkluderar leasingskulder måste även jämförbar EBITDA/EBIT justeras konsekvent; att lägga till 14,8 mdr USD leasing i EV och samtidigt behandla leasinghyran som kostnad utan justering innebär dubbelräkning.

Negativt eget kapital betyder inte automatiskt ett insolvent bolag. Det beror här till stor del på historiska kapitalåterföringar och bokförda aktieåterköp. Det hindrar däremot användning av bokfört ROE som kvalitetsindikator. McDonald’s egen ROIC-definition gav ca 20,3 % 2025, jämfört med 21,8 % 2024 och 25,2 % 2023. En nedåtgående serie på eget definierat ROIC bör bevakas. [S1]

Ränterisk: 2025 var en mycket stor del av skulden fast förräntad (omkring 97 % i bolagets skuldkommentarer), vilket dämpar omedelbar reprissättning. Refinansiering ökar dock gradvis kostnaden om den långa marknadsräntan ligger kvar högt. Angivna förfall (cirka): 2027 3,20 mdr USD, 2028 5,17, 2029 3,64, 2030 3,01, därefter betydande långa förfall. 2026 års nominella förfall påverkas av omklassificering av skuld i samband med bindande kreditfaciliteter; en nollrad i balansnot är inte ett påstående om att det saknas refinansieringsrisk. [S1]

Pensioner: vissa pensions-/kompletterande ersättningsåtaganden anges i noterna, men ett enhetligt, separat verifierat nettopensionsunderskott har inte kunnat normaliseras från det sammanställda materialet. Därför dras ingen godtycklig pensionspost av i DCF. För exakt EV-justering behövs 2025 10-K:s detaljerade benefits-/pensionstabeller och marknadsvärdering av nettounderskottet.

8.2 Skuldkänslighet

Om 2,0 mdr USD av den finansierade skulden refinansieras 200 räntepunkter dyrare, ökar årlig räntekostnad med ca 40 MUSD före skatt. Om 10 mdr reprissätts med +200 punkter blir den årliga kostnaden 200 MUSD, eller ungefär 156 MUSD efter 22 % skatt. Det är hanterbart relativt dagens FCF men kan bli värre i kombination med fallande franchiseintäkter. Dessa är egna scenarioberäkningar, inte uppgivna framtida räntekostnader.

9. Kapitalallokering: utdelning, återköp och investeringar

ÅrCFOCapExFCFUtdelningarÅterköpÅterföring totaltÅterföring/FCF
20239.6122.3577.2554.5333.0547.587104.6 %
20249.4472.7756.6724.8702.8247.694115.3 %
202510.5513.3657.1865.1152.0567.17199.8 %
Summa29.6108.49721.11314.5187.93422.452106.3 %

Källa: redovisade kassaflöden i 10-K [S1]. Kapitalåterföringen översteg samlat fritt kassaflöde med cirka 1,34 mdr USD över 2023–2025. Återföringen kan delvis finansieras via befintliga likvida medel, försäljningar eller finansiering; den är inte en gratis extra avkastningskälla utöver företagets ekonomi.

2025 utdelningsandel: 5,115/7,186 = 71,2 % av FCF, respektive 5,115/8,563 = 59,7 % av GAAP-nettoresultatet. Resterande FCF efter utdelning var omkring 2,07 mdr USD; nästan allt gick till återköp. Detta begränsar utrymmet för både snabb skuldnedväxling och större återköp om investeringskostnaderna blir högre.

EPS-brygga, 2023→2025: GAAP-nettoresultatet ökade endast ca 1,1 % från 8,469 till 8,563 mdr USD, medan utspädd EPS ökade ca 3,4 % (11,56 → 11,95). Utspätt genomsnittligt aktieantal sjönk från ca 732,3 till 716,4 miljoner, ungefär −2,2 %. Mycket av just denna tvåårsperiods EPS-tillväxt förklaras därför av återköp, inte av motsvarande ökning i totala vinsten. Mekaniskt: EPS2025 vid 2023 års genomsnittliga aktieantal hade blivit 8,563/0,7323 ≈ 11,69 USD i stället för 11,95 USD. [S1]

2026 års senaste utdelningsbesked: kvartalsutdelningen höjdes i september till 1,93 USD, motsvarande en indikativ årstakt 7,72 USD/aktie och 3,08 % på den antagna kursen 250,64. Detta är en run-rate, inte det belopp som betalades för 2025. [S8]

Återköpens kvalitet: återköp under ett underliggande rättvist värde skapar mer värde per kvarvarande aktie; över det värdet försvagar de kapitalallokeringen. Med min base-DCF kring 225 USD skulle ett återköp till 250,64 USD inte vara särskilt attraktiv kapitalanvändning jämfört med skuldreduktion eller att avvakta.

10. Marknadsdata och värderingsmultiplar vid angiven kurs

Exakt givet användarens antal aktier och referenskurs:

Börsvärde = 250,64 USD × 714 461 139 aktier
= 179 072 539 878,96 USD
= 179,072539879 miljarder USD.

Nettoskuld FY2025 = 39,973 − 0,774 = 39,199 mdr USD.
EV exkl. operativa leasingskulder = 179,072539879 + 39,199
= 218,271539879 mdr USD.
Multipel/kassamåttBeräkningResultat
P/E 2025 GAAP250,64 / 11,9520,97×
P/E R12 till Q2 2026250,64 / 12,3120,36×
EV/EBITDA-proxy FY2025218,272 / (12,393+2,199)14,96×
EV/EBIT 2025218,272 / 12,39317,61×
EV/Sales 2025218,272 / 26,8858,12×
P/FCF 2025179,073 / 7,18624,92×
P/FCF R12 Q2 2026179,073 / 7,76123,07×
FCF-yield 20257,186 / 179,0734,01 %
FCF-yield R127,761 / 179,0734,33 %
Utdelningsavkastning, ny årstakt7,72 / 250,643,08 %
Nettoskuld/EBITDA-proxy39,199 / 14,5922,69×
ROIC 2025, bolagets definitionMcDonald’s rapporterade mått20,3 %
ROENegativt bokfört eget kapitalEj meningsfullt

Konsistens: En operationell DCF värderar alla finansieringsgivares kassaflöde före ränta (FCFF) och drar av nettoskuld. En FCFE-DCF värderar kassaflöde till aktieägare efter ränta, men drar inte av skulden ytterligare en gång. Multiplar i olika datatjänster kan definiera leasingskulder och EBITDA olika och måste därför behandlas som indikationer, inte exakta apples-to-apples-observationer.

11. Värderingsmetod A: tioårig FCFF-DCF, 2026–2035

11.1 Modell och diskonteringsränta

Formler:

FCFF_t = EBIT_t × (1 − operativ skatt_t) + D&A_t − CapEx_t − ΔNWC_t
TV_2035 = FCFF_2035 × (1 + g) / (WACC − g)
EV = Σ[t=1..10] FCFF_t/(1+WACC)^t + TV_2035/(1+WACC)^10
Eget kapitalvärde = EV − nettoskuld (+/− verifierade övriga finansiella justeringar)
Värde/aktie = eget kapitalvärde / 714,461139 miljoner aktier.

Eget WACC-underlag, base:

KomponentBase-antagandeMotiv
Riskfri ränta, USD 10y5,05 %Ungefärlig amerikansk 10-årsränta omkring 28 oktober 2026, tidsstämplat marknadsantagande [S9]
Aktieriskpremie (ERP)5,50 %Eget konservativt riskpremieantagande, inte observerbar objektiv sanning
Unlevered/observerad beta?Beta 0,55Eget skuld-/aktieriskjusterat arbetsantagande; bör testas, inte hävdas som exakt observerad beta
Avkastningskrav eget kapital8,075 %5,05 % + 0,55 × 5,50 %
Framtida före-skatt skuldkostnad5,20 %Högre än bolagets historiska nominella medelränta (~4 %)
Schablonskatt på ränta21,5 %Eget antagande
Målvikt eget kapital / skuld82 % / 18 %Nära modellens marknadsbaserade kapitalstruktur; inte bokföringsbaserad
Modell-WACC7,35 %Avrundat av ca 7,36 %
Terminal tillväxt (g), base2,50 %Nominell USD-tillväxt med långsiktig konvergens

Notera att beta under ett kan sänka kalkylräntan väsentligt även när den riskfria räntan är hög. Det är därför viktigare att visa WACC-känslighet än att låtsas att 7,35 % är en exakt siffra. Ett långsiktigt aktivt avkastningskrav på 9–10 % ger betydligt lägre DCF-värde.

Övriga justeringar: Minoritetsintresse dras inte schablonmässigt eftersom McDonald’s konsolideringsstruktur inte motiverar en verifierad separat stor nettominoritetsjustering här; delägda Japan/Kina-verksamheter hanteras via det kassaflöde som verkligen inkluderas i moderbolagets rapporter. Att separat lägga till 'värdet' av Kina/Japan utan att samtidigt ta bort dess kassaflöden skulle riskera dubbelräkning. Leasingåtaganden adderas inte separat i nettoskuldsavdraget när de relaterade hyres-/leasingkostnaderna finns kvar i resultat- och kassaflödesprognosen.

11.2 Scenariologik — inga påstådda konsensusprognoser

AntagandeBEARBASEBULL
Intäkter 2026 (mdr USD)27.2527.6528.05
Långsiktig tillväxt i rapporterad revenueCa 2 %/årCa 3,0–3,7 %/årCa 3,6–5,0 %/år
EBIT-marginal 2026 → 2030 → 203544,5 → 44,3 → 44,0 %46,5 → 47,6 → 49,0 %47,0 → 52,5 → 53,0 %
CapEx 2026 / 2030 / 2035 (mdr)3.90 / 4.45 / 4.703.80 / 4.30 / 4.753.80 / 3.70 / 4.20
Normaliserad operativ skatt22,5 %22,0 %21,0 %
ΔNWC per år, mdr0.100.06–0.080.05
WACC8,50 %7,35 %6,75 %
Terminal g1,50 %2,50 %2,75 %

Varför bull är ett riktigt bull-case: Den 23 september 2026 offentliggjorde McDonald’s strategi NEXT med mål om EBIT-marginal i låga till mellersta 50-procentstalet till 2030, effektiviseringar motsvarande 250 baspunkter på restaurangnivå och FCF-konvertering i den mellersta till höga 80-procentsnivån till 2030. Bolaget anger också cirka 3 mdr USD/år i bas-CapEx 2027–2030 plus 1,5–2,0 mdr USD kumulativt partnerskapsstöd i capex, samt omfattande stöd även som hyreslättnader. Detta är företagets målsättningar, inte rapporterade utfall. BULL bygger på betydande genomförande. BASE ger inte full kredit för målet, och antar dessutom högre total capex än bolagets nya basspår som säkerhetsmarginal för osäkra investeringar. [S5]

Viktig ny finansiell risk i NEXT: McDonald’s anger omkring 8,5 mdr USD totalt franchise-/partnerskapsstöd till och med 2036, inklusive cirka 5 mdr USD till 2030, bestående av bland annat hyreslättnader och kapitalstöd. Hyreslättnader kan minska franchiseintäkter samtidigt som investeringsstöd belastar kassaflödet. Dessa måste vägas mot effektivitetsvinster, och dubbelräkning får inte ske. [S5]

11.3 BASE — samtliga tio prognosår (egna beräkningar)

Belopp mdr USD; EBIT = revenue × EBIT-marginal; FCFF efter normaliserad operativ skatt men före ränta.

ÅrRevenueEBIT-marginalEBITD&ACapExΔNWCFCFF
202627.65046.5%12.8572.3203.8000.0608.489
202728.67346.8%13.4192.4164.2000.0608.622
202829.70547.0%13.9612.5114.2500.0609.091
202930.74547.3%14.5422.6074.2500.0709.630
203031.79047.6%15.1322.7024.3000.07010.135
203132.83947.9%15.7302.7984.3800.07010.617
203233.89048.2%16.3352.8934.4700.07011.095
203334.94148.4%16.9112.9894.5600.07011.550
203435.98948.7%17.5273.0844.6500.08012.025
203537.06949.0%18.1643.1804.7500.08012.518

11.4 Scenarievärden och terminalrisk

DCF-del (mdr USD om ej annat anges)BEARBASEBULL
PV av FCFF 2026–203553.8569.8588.52
PV terminalvärde60.13130.16216.61
Enterprise value113.98200.01305.12
Equity value efter nettoskuld74.78160.81265.92
Värde per aktie, USD104.67225.08372.20
Uppsida/nedsida vid 250,64-58.2%-10.2%+48.5%

I BASE svarar terminalvärdet för cirka 65 % av beräknat EV. En stor del av riktvärdet bygger alltså på vad som antas gälla efter 2035. Det är en inneboende osäkerhet i varje kassaflödesvärdering och talar mot falsk exakthet i '225,08 USD'. Av praktiska skäl är cirka 225 USD ett bättre sätt att ange huvudvärdet.

BULL-värdet ska inte förstås som en sannolik kursprognos. Det kombinerar mycket stark marginalexpansion, lägre kapitalbehov relativt omsättningen och låg WACC. Den som vill använda ett mer försiktigt avkastningskrav måste kraftigt reducera bullvärdet.

12. Värderingsmetod B: FCFE-DCF till aktieägare

FCFE-värderingen görs oberoende från enterprise value genom att börja med prognostiserad FCFF, dra av räntebetalningar efter skatt och anta ingen bestående nettoupplåning.

FCFE_t = FCFF_t − kontanta räntekostnader_t × (1−skatt_t) + nettoförändring i skuld_t
Här: långsiktig nettoförändring av skuld = 0 (konservativt; skuld lämnas konstant).
PV eget kapital = Σ FCFE_t/(1+Ke)^t + FCFE_2035×(1+g)/(Ke−g)/(1+Ke)^10.
Antagande/resultatBEARBASEBULL
Antagen årlig ränta (mdr USD)1.901.651.55
Eget avkastningskrav Ke9.50 %8.075 %7.40 %
Årlig nettoupplåning000
FCFE 2026 (mdr)6.207.207.69
FCFE-DCF, USD/aktie115.69215.25334.91

Tolkning: BASE-värdena för FCFE (215 USD) och FCFF (225 USD) är förhållandevis nära, men inte identiska. Räntescenariot och de självständigt valda kostnaderna för eget kapital/skuld är förenklingar. Formerna blir matematiskt helt konsistenta först med full tidsberoende skuld-, ränteskölds- och kapitalstrukturmodell; detta är därför en kontrollvärdering, inte ett skäl att snitta två 'oberoende marknadspriser'.

Utdelning och återköp: Vid 2025 års FCF på 7,186 mdr, utdelningar om 5,115 mdr och återköp om 2,056 mdr återstod bara 15 MUSD. Högre utdelning och ökat investeringsbehov minskar därmed möjligheten till återköp utan ytterligare FCF-tillväxt. Återköpsdriven EPS-tillväxt ingår som en följd av använda kontanter; den får aldrig adderas som 'extra avkastning' ovanpå redan distribuerat kassaflöde.

13. Värderingsmetod C: relativ värdering

Datakvalitet: Jämförande värderingsmultiplar nedan är ungefärliga externa TTM-snapshots runt 27–29 oktober 2026 från öppna datatjänster, inte från de bifogade McDonald’s-rapporterna. Multiplar och ROIC kan ha olika behandling av leasing och engångsposter. Som kontroll redovisas McDonald’s egna exakt beräknade multiplar ovan separat. Använd tabellen för intervall och franchisekvalitet, inte för öresprecision. [S10]

BolagEV/EBITDA*EV/EBIT*P/E TTM*P/FCF*EV/Sales*FCF-yield*Div.yield*ROIC*
McDonald’s15.5×18.2×20.4×22.8×8.3×4.4 %3.1 %17.8 %
Yum! Brands17.5×19.0×18.9×24.4×6.2×4.1 %2.0 %59.7 %
Restaurant Brands Int’l16.6×18.5×20.1×21.4×5.0×4.7 %3.5 %11.4 %
Domino’s Pizza14.5×15.3×17.1×16.1×3.0×6.2 %2.6 %145.0 %
Wendy’s10.8×16.5×9.5×4.5×2.2×22.3 %4.5 %5.4 %
Starbucks24.2×34.3×59.3×32.3×3.6×3.1 %2.4 %13.7 %
Chipotle17.9×21.6×26.9×24.1×3.2×4.2 %0.0 %20.3 %

*Referenssnapshot, avrundat. Bransch/kapitalstruktur kan göra mått meningslösa: Domino’s mycket höga ROIC speglar bland annat mycket liten bokförd kapitalbas; Wendy’s höga FCF-yield kan spegla ett ej uthålligt eller specialpåverkat kassaflöde. Negativt bokfört eget kapital gör ROE meningslöst för MCD och flera franchisejämförelser. [S10]

Vad ger premium? Varumärkeskännedom, fastighets-/royaltystruktur, geografisk diversifiering, drive-thru-skala, restaurangtäthet och loyalitetsdata. Vad ger rabatt? Begränsad kundtrafiktillväxt, kapitalintensiv ombyggnation, hög nettofinansiell skuld och omfattande nya investeringar i franchiseekonomin. EV/Sales-premien mot fullt konsoliderade restaurangbolag återspeglar till stor del bokföringsmodell, inte nödvändigtvis högre verkligt pris på systemförsäljningen.

En enkel relativ kontroll: Om McDonald’s långsiktigt värderades till 14–16× 2025 EBITDA-proxy på 14,592 mdr USD, skulle EV ligga cirka 204–233 mdr, equity efter nettofinansiell skuld cirka 165–194 mdr och värdet cirka 231–272 USD/aktie (utan att kapitalisera operativa leasingåtaganden). Intervallet är en indikativ marknadsmultipelkontroll, inte ett nytt basvärde. I ett lägre 12×-scenario blir priset omkring 190 USD/aktie. Varje EV/EBITDA-jämförelse måste innehålla samma leasingbehandling. [S1][S10]

14. DCF-känslighet: vilket bolag köper man till vilket pris?

14.1 BASE: WACC × terminal tillväxt, USD/aktie

Alla övriga kassaflöden, nettoskuld och antal aktier hålls exakt oförändrade. Dessa är egna beräkningar, inte konsensus eller reala prisutfall.

WACC / evig tillväxtg=1,5 %g=2,0 %g=2,5 %g=3,0 %
6.50 %237259286322
7.00 %209226247274
7.35 %192207225247
7.50 %186200216237
8.00 %167178191207
8.50 %150159170183

Vid WACC 8,0 % och g=2,5 % faller basevärdet till cirka 191 USD. Vid WACC 7,0 % och g=2,5 % blir det omkring 247 USD, dvs nära den antagna kursen. En värdering runt 250 USD förutsätter alltså i praktiken ett relativt lågt diskonteringskrav eller bättre kassaflöde än basprognosen.

14.2 Operativ känslighet, BASE vid WACC 7,35 % och g 2,5 %

Ändring från baseVärde, USD/aktieAntagande
EBIT-marginal -2 procentenheter, alla prognosår212Permanent marginaljustering i prognos samt terminalår
EBIT-marginal -1 procentenheter, alla prognosår218Permanent marginaljustering i prognos samt terminalår
EBIT-marginal +0 procentenheter, alla prognosår225Permanent marginaljustering i prognos samt terminalår
EBIT-marginal +1 procentenheter, alla prognosår232Permanent marginaljustering i prognos samt terminalår
EBIT-marginal +2 procentenheter, alla prognosår238Permanent marginaljustering i prognos samt terminalår
FCFF -10 %, alla år197Proportionell, permanent kassaflödeschock
FCFF -5 %, alla år211Proportionell, permanent kassaflödeschock
FCFF +5 %, alla år239Proportionell, permanent kassaflödeschock
FCFF +10 %, alla år253Proportionell, permanent kassaflödeschock

14.3 Nettoskuld och aktieantal — separata effekter

VariationDCF värde/aktieViktig reservation
Nettoskuld 30.0 mdr USD238Oförändrad FCFF — verkliga skuldändringar påverkar normalt ränta/risk
Nettoskuld 35.0 mdr USD231Oförändrad FCFF — verkliga skuldändringar påverkar normalt ränta/risk
Nettoskuld 39.2 mdr USD225Oförändrad FCFF — verkliga skuldändringar påverkar normalt ränta/risk
Nettoskuld 45.0 mdr USD217Oförändrad FCFF — verkliga skuldändringar påverkar normalt ränta/risk
Nettoskuld 50.0 mdr USD210Oförändrad FCFF — verkliga skuldändringar påverkar normalt ränta/risk
Aktieantal 690.0 miljoner233Kontanter som krävs för återköp är inte dragna — mekanisk tabell, ej fritt värdeskapande
Aktieantal 707.6 miljoner227Kontanter som krävs för återköp är inte dragna — mekanisk tabell, ej fritt värdeskapande
Aktieantal 714.5 miljoner225Kontanter som krävs för återköp är inte dragna — mekanisk tabell, ej fritt värdeskapande
Aktieantal 730.0 miljoner220Kontanter som krävs för återköp är inte dragna — mekanisk tabell, ej fritt värdeskapande
Aktieantal 750.0 miljoner214Kontanter som krävs för återköp är inte dragna — mekanisk tabell, ej fritt värdeskapande

2026-aktieantal: H1 2026 rapporterar omkring 707,6 miljoner utestående stamaktier vid halvårsskiftet enligt skillnaden mellan emitterade och egna aktier. Användaren har emellertid specificerat 714 461 139 i kalkylen; därför används det talet genomgående, vilket är något mer försiktigt i värde/aktie. Exakta aktuella utestående aktier ska kontrolleras mot senaste SEC-bolagsfaktum på köpdatum. [S2]

15. Förväntad årlig totalavkastning, fem respektive tio år

Denna metod är ett separat exitmultipel-scenario, inte en upprepning av DCF. Det är en användbar kontroll för vilken avkastning som faktiskt skulle kunna realiseras vid olika resultat och slutmultiplar.

Metod: för scenario och horisont prognostiseras redovisat nettoresultat ungefär som (EBIT − antagen ränta + 0,1 mdr övrig nettointäkt) × (1−skatt), dividerat med framtida utspätt antal aktier. Därefter multipliceras EPS med vald exit-P/E. Framtida utdelningar summeras utan återinvestering och tilläggs slutvärdet. Årlig totalavkastning = ((exitkurs+summa utdelningar)/250,64)^(1/år)−1. Detta är inte en internränta med utdelningarnas exakta betalningstidpunkter; IRR vid löpande utbetalning skiljer något. Aktiekurs/FX i USD antas oförändrad valuta. Startutdelning i modellen 7,72 USD/år. [S8]

ScenarioAntagen minskning aktier/årEPS år 5 (2030)P/E 2030Exitkurs 2030Utdelning 5 år, summaCAGR 5 årEPS år 10 (2035)P/E 2035CAGR 10 år
BEAR0,3 %12.4417×211.539.40.0 %14.1816×2.1 %
BASE0,7 %15.3620×307.241.46.8 %19.4619×6.3 %
BULL0,9 %18.8322×414.343.512.8 %24.4521×9.4 %

Så ska avkastningen tolkas: Den indikativa årstaktsutdelningen 3,08 % är ett avkastningsbidrag, men inte en garanti. Resterande avkastning måste komma från verklig vinst/FCF-tillväxt, en minskning av aktieantalet som faktiskt finansieras ur FCF, eller en gynnsammare/släppt multipel. Framtida återköp och utdelningar tävlar om samma kontanter. Man får därför inte räkna 3,1 % utdelning + 2 % buyback yield + 6 % EPS-tillväxt utan att kontrollera om EPS-tillväxten redan inkluderar återköp.

Valuta för svensk investerare: samtliga kalkyler är i USD. För en SEK-portfölj kan valutakursen påverka faktiskt utfall kraftigt. Exempel: 10 % svagare USD mot SEK under en femårsperiod motsvarar ungefär −2,1 procentenheter/år i valutabidrag, allt annat lika, medan 10 % starkare USD ger cirka +1,9 procentenheter/år. Valutaförändringar är inget operativt bolagsvärde och inget riktkursargument.

Rimligt jämfört med kravet: Base-utfallet ca 6–7 % USD per år framstår som för tunt för mig givet konkurrens-, Kina- och genomföranderisker, om långsiktigt eget avkastningskrav ligger runt 8–9 % eller högre. Mycket stor framgång i NEXT kan förbättra avkastningen, men då är köpet beroende av utfallet i en ambitiös transformationsplan.

16. Huvudrisker: sannolikhet, kassaflöde och värderingseffekt

Viktig metod: Sannolikheterna nedan är subjektiva 24-månadersbedömningar, inte statistiska frekvenser. Tabellen isolerar en chock mot basmodellen. Risker kan överlappa, varför USD-effekterna inte får adderas mekaniskt. En varaktig förändring av FCFF med ±5 % motsvarar ungefär ±14 USD/aktie i vår base-DCF, ±10 % ungefär ±28 USD. För räntan används den separata WACC-känsligheten.

PrioRiskBedömd sannolikhet 12–24 månIllustrativ operativ FCF-effektModellvärdekonsekvens från base 225 USD
1Amerikansk prisvärdhet/trafikpress bestårHög, ca 60–70 % för minst ett svagt jämförelsekvartalVaraktigt −3–5 % på koncern-FCFF i ett negativt långtidsscenarioungefär −8 till −14 USD/aktie
2Kinaexpansion med svag enhetsproduktivitet/kannibaliseringMedelhög, ca 40–55 %Varaktigt −3–6 % FCFF vid svagare royalties/partnerskapsutflödenungefär −8 till −17 USD
3NEXT når inte marginal-/effektivitetsmålHög, ca 50–65 % risk för miss mot full ambition1–2 procentenheter lägre EBIT-marginal än optimistiskt scenariobaseförändring ungefär −7 till −13 USD för −1 till −2pp jämfört med BASE; mycket större mot BULL
4Skuld- och räntetryckMedel, ca 35–50 %+2pp refinansieringsränta på 10 mdr skuld ≈ −0,16 mdr FCFE per årDCF med WACC 8,0 i stället för 7,35 blir cirka 191 USD, dvs −34 USD
5Franchiseekonomi, CapEx, hyreslättnaderMedelhög, ca 35–50 %Varaktigt −5–10 % FCFF om stöd/finansiering netto blir dyrare−14 till −28 USD
6Konkurrens från chicken, kaffe, lokala alternativ, leveransHög, men skadan osäkerVaraktigt −3–5 % FCFF vid faktiskt tappade köpungefär −8 till −14 USD
7Reglering, löner, livsmedel, hälsotrenderMedel, ca 30–45 % för materiell kostnadspressVaraktigt −2–4 % FCFFungefär −6 till −11 USD
8Geopolitik/valuta/marknadsexitLägre för stor exit; valutavolatilitet högSeparata engångschocker; exv. −5 % FCFFomkring −14 USD i ett permanent scenario; engångseffekt betydligt mindre
9Återköp finansieras av högre skuld eller sker över intrinsic valueMedel, ca 35–50 %Ingen automatisk operativ FCFF-förändring, men högre skuld/risk och sämre kapitalallokeringFör +5,8 mdr nettoskuld från 39,2 till 45 mdr: cirka −8 USD/aktie, allt annat lika

Begränsning: chockernas värdeeffekt är en nuvärdesmekanik, inte empiriskt skattade kursreaktioner. Ett rent kortvarigt 12-månadersproblem ska normalt ge mycket mindre effekt än en permanent terminal FCF-nedväxling. Det viktiga är att söka belägg för om problemen är cykliska eller strukturella. [S1][S2][S5]

17. De tre bästa och tre sämsta argumenten

Argument för köp

1. Starkt och växande franchisesystem: mycket stora royalty-/hyresintäkter, låg central personalintensitet och 95,5 % franchised restauranger. Ett uthålligt varumärke har värde även vid låg real volymtillväxt. [S1]

2. Växande global distributionsyta: +6 661 restauranger 2019–2025, framför allt på licensmarknader, ökar tillgängligheten; Japan visar att verklig trafikökning fortfarande är möjlig. [S1][S11]

3. Betydande möjlig lönsamhetshävstång i NEXT: lyckas bolaget med 2030-målet om EBIT-marginal i 50-talets lägre/mellersta del, kan värdet vara klart högre än basbedömningen. [S5]

Argument mot köp vid just 250,64 USD

1. Otillräcklig säkerhetsmarginal: kursen är ca 11,4 % över mitt basevärde 225 USD och FCF-yield är endast cirka 4 % på senaste helår. 2026 års höga amerikanska riskfria ränta gör priset mindre attraktivt. [S1][S9]

2. Svagare tillväxtkvalitet än rubrikerna antyder: återkommande negativ amerikansk trafik, pris/mix-kompensation och Kinaexpansion med osäker jämförbar efterfrågan. [S2][S4]

3. Nästan fullt utnyttjad kapitalallokering: 2023–2025 har utdelningar och återköp sammantaget överskridit FCF, samtidigt som investeringarna växer och balansräkningen är skuldsatt. [S1]

18. Konkret investeringsbeslut och köpzon

FrågaSlutsats
Beslut på 250,64 USDBEHÅLL / AVVAKTA; inget nyköp
Base rättvist värdeca 225 USD (exakt modelltekniskt 225,08)
Bear rättvist värdeca 105 USD
Bull rättvist värdeca 372 USD (kräver NEXT-liknande genomförande och lägre WACC)
Kursens premie mot base+11,4 % räknat som 250,64/225,08−1
'Margin of safety' vid dagens kurs−11,4 % med definitionen (fair value−pris)/fair value
Base 5-årig totalavkastningca 6,8 % per år i USD (exitmultipelmetod)
Base 10-årig totalavkastningca 6,3 % per år i USD
Önskad köpnivå175–185 USD, helst omkring 180 USD
Omkring 180 USDCa 20 % rabatt mot basevärde 225; FY2025 FCF-yield ca 5,6 % och ny dividend run-rate yield ca 4,3 %

Varför 180 USD? Ett köp på 180 ger en betydligt större DCF-säkerhetsmarginal än köp vid 250,64 och en bättre löpande kassaflödesavkastning på kända resultat. Det är ändå inte en garanterad botten; i bearfallet kan intrinsic value vara betydligt lägre. Prisnivån ska därför ses som en gräns som kräver ny kontroll av senaste rapport och inte som en automatisk köporder.

Vad skulle få mig att ändra åsikt?

Mer positiv: minst fyra kvartal i följd med positiv jämförbar amerikansk trafik utan extraordinärt rabattberoende; positiva jämförbara kinesiska restaurangförsäljningsnivåer medan enheterna fortsätter växa; förbättrad FCF-konvertering efter NEXT-investeringar; avstämningsbara restaurangmarginaler/franchiseekonomi; verifierad expansion av EBIT-marginal mot 50 % och därefter. Ett sådant datapaket kan motivera att baseprognosen flyttas närmare bull.

Mer negativ: restaurangnätet fortsätter växa men comparable guest counts faller, CapEx/hyreslättnader stiger över plan och ROIC försämras ytterligare; skulden måste öka för att finansiera återköp och utdelningar. Då kan även 225 USD vara för optimistiskt.

Viktigaste kontrollpunkter närmast: Q3 2026-rapporten när den publiceras; därefter helårsresultatet 2026; och de första kvantifierade resultaten av NEXT:s 250 bps restaurangeffektivisering samt utgifterna för partnering. Uppdatera aldrig värderingen enbart efter EPS; prioritera guest counts, systemwide sales i CC, hyres-/royaltyutveckling, CFO, capex och franchisetagarnas kontantavkastning.

DEL III — KÄLLOR, DATAGAP OCH REPRODUCERBARHET

19. Explicit källregister

Primärkällor ur användarens ZIP

- [S1] McDonald’s 2025 Form 10-K — mcdonalds_2025-ar.pdf (årsredovisning: Consolidated Statements of Income, Cash Flows, Balance Sheets, Property and Equipment, Franchise Arrangements, Financial Instruments, Debt and Segment Information). Som stöd: mcdonalds_2025-fy.pdf och 2023/2024 10-K i samma ZIP. SEC-original via McDonald’s officiella finansiella arkiv.

- [S2] McDonald’s Q2 2026 Form 10-Q — mcdonalds_2026-q2.pdf, resultatmeddelande mcdonalds_2026-q2-resultat.pdf. Jämförelseperiod H1 2025 finns också i kvartalsfilerna.

- [S3] McDonald’s historiska rapporter 2022–2024 och delår 2025/2026 — alla finns i användarens ZIP. Vid skillnad mellan kvartals- och helårsklassificering används 10-K/10-Q och dess noter före marknadsföringssammanfattningen.

Externa förstahands- och andrahandskällor

- [S4] McDonald’s 2019 Annual Report — finansiell bas och äldre comp-/trafikserier, kontrollerad separat eftersom 2019 saknas i ZIP.

- [S5] McDonald’s NEXT-strategi, SEC Form 8-K Exhibit 99.1, 23 september 2026 — operativa mål, 2030-marginal, CapEx, partnerskapsstöd, FCF-konvertering; framåtriktade mål.

- [S6] McDonald’s finansiellt rapportarkiv och 2022 Form 10-K i ZIP — segmenthistorik, jämförbar försäljning, Rysslandsexit, restaurangdata och franchiseandel.

- [S7] McDonald’s Investor Overview, 2025 — bolagets presenterade kreditrating/struktur vid dokumentets datum.

- [S8] McDonald’s utdelningsbesked 17 september 2026 — kvartalsutdelning 1,93 USD.

- [S9] Marknadsränta: amerikansk 10-årig statspappersränta omkring 28 oktober 2026, cirka 5,05 %, kontrollera vid investering via FRED DGS10. ERP, beta, skuldpremie och WACC-vikter är egna antaganden, inte officiell marknadsdata.

- [S10] Relativa multiplar: extern avrundad TTM-snapshot från Stock Analysis – MCD financial ratios, och motsvarande /stocks/yum/, /stocks/qsr/, /stocks/dpz/, /stocks/wen/, /stocks/sbux/, /stocks/cmg/. Multiplar har leverantörens definitioner, inte McDonald’s officiella definitioner.

- [S11] McDonald’s Japan investor information — japansk systemförsäljning och 2025 års gästantals-/comps-serier.

- [S12] Yum China investor relations — KFC:s restaurangantal i Kina.

- [S13] QSR Magazine, QSR 50/industry rankings — jämförande amerikansk systemwide sales för McDonald’s, Wendy’s, Burger King och Chick-fil-A.

- [S14] YouGov France, fast-food consideration och offentliga sammanfattningar från Euromonitor — enkätsignal, inte försäljningsandel. Betalväggsdata har inte extrapolerats.

20. Datagap och metodiska reservationer

1. Ingen fullständig, konsekvent offentlig global år-för-år-serie över comparable guest counts 2020–2025 kunde fastställas från de tillgängliga rapporterna. Därför går det inte att belägga om antal jämförbara transaktioner globalt växer över hela perioden.

2. 2025 års fullständiga landsspecifika marknadsandelar från Euromonitor/Technomic är inte öppet verifierade. Restaurangandel, preferens, transaktioner och försäljningsandel behandlas som separata mått.

3. 2010–2018 redovisningsformat och segmentdefinitioner varierar. Global restaurangserie kan återges, men samma geografiska rubricering kan inte projiceras bakåt.

4. Ingen intern franchisetagardatabas över unit-level EBITDA, totala renoveringskostnader, franchisee debt/EBITDA eller payback finns i underlaget. Investeringscasets viktigaste operativa ekonomiska datagap kvarstår.

5. Kina-/Japanintressen, hyresintäkter, leasing och partnerskapsstöd har olika ekonomiska konsekvenser. En fullständig summa-av-delar-värdering kräver ägarandelar, segmenterade partnerkassaflöden och marknadsvärden per datum.

6. Aktieantalet 714 461 139 är ett användarantagande; verkligt utestående antal och genomsnittliga utspädda aktier är inte samma mått. Eftersom köpkursen också är användarangiven är detta en värdering på ett givet pris, inte en attest av den senaste faktiska börskursen.

7. FCFF och FCFE är prognoser, inte observerade framtida kassaflöden. BASE står i avsiktlig spänning med bolagets aggressiva 2030-marginalmål. Det är centralt för investeringsbeslutet.

8. Justerad EBITDA finns inte som identisk, konsekvent GAAP-post mellan samtliga QSR. Den använda proxydefinitionen framgår, och externa peers jämförs med reservation för leasing och differentierade EBITDA-justeringar.

9. Kreditrating och marknadsräntor är datumkänsliga. All användning för faktisk handel kräver uppdaterad kontroll.

10. Q3 2026 var inte publicerad per analysdatum enligt ZIP-underlagets verifierade rapportförteckning. Den nya rapporten ska läsas innan analysen används som dagsfärskt handelsbeslut.

11. 2025 10-K:s kommentarsdel innehåller en möjlig inkonsistens i meningen om FCF-förändringen, medan de redovisade kassaflödesraderna ger en entydig ökning från 6,672 till 7,186 mdr USD, alltså +0,514 mdr USD. Vid konflikt har jag prioriterat primära kassaflödestabeller och räknat om FCF direkt.

12. Pensionsunderskott, kreditspread och beta är inte verifierade i sådan detalj att de kan presenteras som exakta finansiella faktorer. Modellen använder därför dokumenterade huvudposter och explicit diskonteringskänslighet i stället för påhittade avdrag.

21. Modellens reproducerbarhet

Inga konsensusestimat används som dolda indata. Samtliga prognoser har konstruerats för denna analys. För att återskapa resultatet:

1. Läs resultat- och kassaflödestabellerna i 2025 års 10-K och 2026 Q2 10-Q.

2. Sätt startvärden för revenue, operativ skatt, D&A, capex, nettofinansiell skuld och antal aktier enligt de specificerade tabellerna.

3. Applicera 2026–2035 års BASE-flöde och beräkna FCFF enligt formeln i kapitel 11.

4. Diskontera FCFF med 7,35 %; använd terminal g 2,5 %; dra av 39,199 mdr USD nettoskuld; dividera med 714 461 139 aktier.

5. Erhåll ca 225,08 USD/aktie. Kontrollera utfallet mot FCFE-beräkning, känslighet och relativvärdering.

Slutord: McDonald’s är ett starkt franchisebolag, men i ett aktieköp är kvalitetsfrågan bara hälften av ekvationen. Till 250,64 USD bedömer jag den andra hälften — pris relativt uthålligt fritt kassaflöde — som för svag för ett nytt köp. Jag kräver antingen en större kursrabatt eller bevis att NEXT i verkligheten lyfter marginaler och FCF utan att äventyra franchisetagarnas ekonomi.

Analysen och dess antaganden avser 29 oktober 2026. PDF-versionen skapas från samma innehåll med GATEKEEPR:s gemensamma rapportlayout.