Till innehållet
Screeningrapport

Kvalitetsbolag i USA och Kanada

GARP, QARP och contrarian value

En screening av 54 amerikanska och kanadensiska bolag, med 18 kandidater och tio fördjupningar. Rapporten jämför konkurrensfördelar, kapitalallokering, kassaflöde och värdering, med fokus på GARP, QARP och konträra investeringscase.

Analysdatum 27 min läsning

Djupgående screening av amerikanska och kanadensiska kvalitetsbolag: GARP, QARP och contrarian value

Publicerad 28 oktober 2026. Rapportens huvudsakliga kursreferens är den 27 oktober 2026; vissa kanadensiska uppgifter avser den 10 augusti 2026, enligt underlaget.

Sammanfattning

Min viktigaste slutsats är att hösten 2026 erbjuder ovanligt intressanta enskilda kvalitetscase trots att den amerikanska börsen som helhet inte är billig eller nedtryckt. S&P 500 stängde den 27 oktober på 7 722,60, bara omkring 1,2 procent under rekordstängningen den 6 oktober. Samtidigt har delar av mjukvarusektorn drabbats oproportionerligt hårt av oro för AI-disruption. Det är precis den miljö där en QARP/contrarian-screen kan fungera: indexet är dyrt, medan vissa mycket lönsamma bolag prissätts som om deras ekonomiska vallgravar håller på att försvinna.

Efter ett första universum på 54 bolag går 18 vidare till kvalitetslistan. Av dem tycker jag att Intuit, Adobe och Constellation Software har den renaste kombinationen av affärskvalitet, kapitalavkastning och pris. Gartner och Lululemon har större tesrisk men också mycket betydande asymmetri. PayPal är billigare än nästan allt annat i gruppen men har en klart svagare moat och bör inte värderas som Visa/Mastercard. Autodesk och Accenture är utmärkta bolag där priset är nära, men inte fullt ut, i min önskade köpzon.

Min preliminära riskjusterade ranking är:

RankBolagTypBedömning
1IntuitMission-critical mjukvara/fintechHög prioritet
2AdobeKreativ mjukvaraHög prioritet
3Constellation SoftwareSerieförvärvare/VMSHög prioritet, pris måste verifieras
4GartnerData/analys/rådgivningHög prioritet, högre tesrisk
5LululemonPremiumkonsumentHög risk/reward
6PayPalBetalningarHög risk/reward
7AutodeskDesign/BIM/CADBevaka – nära köpzon
8AccentureProfessionella tjänster/AIBevaka
9Pool CorpNischdistributionBevaka – cykliskt
10Enghouse SystemsKanadensisk vertikal mjukvaraBevaka – prisdisciplin viktig

Den starkaste värderingsanomalin är Adobe: i den standardiserade augustisnapshoten låg P/FCF på 10,5× och EV/EBITDA på 11,2×, samtidigt som ROIC låg kring 61 procent och FCF-marginalen över 40 procent. Efter kursnedgången till $248,36 den 27 oktober är den implicita P/FCF-multipeln ungefär 9,6× på samma TTM-kassaflöde. Adobes P/FCF hade varit 13,4× vid FY2025, 28,9× FY2024, 40,1× FY2023 och 42,6× FY2021. Marknaden prissätter alltså inte bara lägre tillväxt utan en betydande strukturell försämring.

Intuit är min etta, eftersom kursen på $328,45 den 27 oktober ligger drygt 52 procent under 52-veckorshögsta, samtidigt som bolagets augustisnapshot visade ROIC omkring 21 procent, skuld/EBITDA på 1,05×, P/FCF omkring 11,8× och minskat aktieantal. Här är den avgörande frågan inte huruvida AI påverkar skatte-, bokförings- och marknadsföringsmjukvara — det gör den — utan huruvida AI flyttar värdet från Intuit eller gör dess data, arbetsflöden och kundrelationer ännu mer värdefulla.

Lululemon är den mest binära idén. Aktien stängde på $104,59 den 27 oktober, nästan 54 procent under 52-veckorshögsta. Men marknaden har goda skäl: Q2-intäkterna föll 4 procent, helårsprognosen sänktes kraftigt och bolaget har haft produkt-, trafik- och ledningsproblem. Det här är därför inte ”samma bolag fast billigare”; tesen kräver att varumärket och produktmotorn repareras.

PayPal är inte en kvalitetsmässig jämlike till Visa eller Mastercard, trots en mycket låg värdering. Q3 2026 visade bara 2 procents intäktstillväxt medan TPV steg 7 procent; den höjda vinstprognosen till cirka $5,60 per aktie stöds delvis av omfattande kostnadsbesparingar. Det är attraktivt kring 7–8× FCF, men bara om förbättringen i transaktionsmarginal och branded checkout blir organisk och inte huvudsakligen ett kostnadsprojekt.

Slutligen skulle jag inte köpa Nike bara för att kursen kollapsat, och jag skulle inte jaga Descartes, UnitedHealth eller Ulta på nuvarande nivåer. Nike kombinerar verklig konkurrens- och Kinaproblematik med en värdering som, åtminstone i augustisnapshoten, fortfarande låg kring 28× FCF. Descartes är ett utmärkt bolag men handlades kring 25× FCF och 41× rapporterad vinst. UnitedHealth har redan återhämtats kraftigt och har både regulatorisk och medicinsk kostnadsrisk. Ulta har stark ROIC men saknar idag den konträra rabatt jag vill se.

Antaganden, oklarheter och forskningsfrågor

Analysen bygger på följande arbetsantaganden och avgränsningar.

FrågaAntagande i analysen
ReferensdagSenaste verifierbara amerikanska börsstängning är 27 oktober 2026.
KanadaFör några kanadensiska bolag kunde jag verifiera en homogen fundamentalsnapshot från 10 augusti 2026, men inte en lika tillförlitlig stängningskurs 27 oktober. Jag redovisar därför datumet i stället för att gissa.
ValutaUSD för amerikanska noteringar, CAD för TSX-noteringar.
”Kursfall från topp”I kandidatlistan används huvudsakligen 52-veckorshögsta för jämförbarhet. I resonemanget kan längre historiska toppar nämnas när de är relevanta.
FCFNormalt CFO minus capex. SBC betraktas inte som gratis; hög SBC försämrar kvalitetsbedömningen även när den inte reducerar rapporterad FCF.
ROICStandardiserade dataleverantörsmått används som första screen. Vid immateriella bolag tolkas extrem ROIC skeptiskt eftersom lågt bokfört kapital kan överdriva den ekonomiska avkastningen.
SkuldVendor-data rapporterar ibland gross debt/EBITDA snarare än exakt netto-skuld/EBITDA. Där nettokassa är uppenbar anges det; annars markeras siffran som ungefärlig.
LeasingLeasing kan ingå olika i skuldmått. Detta är särskilt relevant för detaljhandel och Lululemon.
FörvärvareHistorisk ROIC är otillräcklig. För CSU, Enghouse och Descartes ligger större vikt på FCF per aktie, förvärvsdisciplin och organisk tillväxt.
FörsäkringTraditionell netto-skuld/EBITDA och FCF är mindre informativa för UnitedHealth än för industribolag; jämförelsen görs därför med försiktighet.
Historiska multiplarExakt tioårsserie för varje multipel fanns inte i ett homogent, verifierbart material för samtliga kandidater. Jag redovisar inte påhittad precision.
ScenarierFyraårsperiod används som mittpunkt i användarens 3–5-årshorisont.
AvkastningScenarier bygger på per-aktie-mått. Därmed är rimliga återköp redan delvis inbakade i tillväxtantagandet och läggs inte på en andra gång.
Skatt och SEKIngen svensk kapitalbeskattning eller framtida USD/CAD/SEK-kurs modelleras.

De centrala forskningsfrågorna är följande:

Är kvaliteten verklig eller redovisningsmässig? Jag söker uthållig FCF, organisk prissättningsmakt och avkastning på nytt kapital — inte enbart hög ROE från återköp, negativt eget kapital eller lågt bokfört kapital.

Är kursfallet ett informationsproblem eller ett företagsproblem? AI-skräck i mjukvara är potentiellt en attraktiv värderingschock. Fallande kundnytta, svagare produktposition eller permanent prispress är däremot en legitim omvärdering.

Kan bolaget fortfarande reinvestera? Ett bolag med 50 procents historisk ROIC är mindre attraktivt om nästa dollar kapital bara kan återinvesteras till 8 procent.

Skapar kapitalallokeringen värde per aktie? Minskande aktieantal är positivt först när återköpen görs under rimligt intrinsic value. Förvärv är positiva först när avkastningen överstiger kapitalkostnaden och goodwill inte används för att maskera dålig organisk ekonomi.

Är AI en substitut- eller distributionskraft? Det är den viktigaste gemensamma frågan för Intuit, Adobe, Gartner, Autodesk och Accenture. De bästa casen är bolag där AI sänker kostnaden för produktion men där kundens arbetsflöde, data, distribution eller ansvarskedja fortfarande tillhör incumbenten.

Ger dagens pris tillräcklig felmarginal? Ett fantastiskt företag kan vara en dålig investering vid 40–50× FCF. Ett bolag med måttligt svagare moat kan vara intressant vid 8–10× FCF om balansräkningen är stark och kassaflödet inte strukturellt faller.

Metod och evidensstyrka

Jag byggde först ett universum på 54 bolag. USA-delen bestod av ADBE, INTU, ADSK, CRM, ACN, IT, FDS, VRSK, MCO, SPGI, V, MA, PYPL, CPAY, FIS, GPN, WEX, SSNC, NKE, LULU, ULTA, SBUX, LOW, DPZ, HSY, POOL, UNH, ELV, REGN, ZTS, EW, IDXX, TMO, DHR, ROL, GGG, NDSN, AOS och CTAS. Kanada-delen omfattade CSU, TOI, LMN, DSG, KXS, ENGH, GIB.A, ATD, CCL.B, WCN, IFC, TMX, TFII, TRI och CMG.

Screeningen var avsiktligt asymmetrisk: kvalitet kan diskvalificera ett billigt bolag, men låg värdering kan inte kompensera för låg kvalitet hur långt som helst.

Screeningprocess

54 bolag
FCF och balansräkning
Moat och strukturell efterfrågan
ROIC och per-aktie-värdeskapande
Varför nedtryckt?
Värdering och felmarginal
18 kandidater
10 djupdyk

Det finns akademiskt stöd för att lönsamhet och kapitaldisciplin är relevanta egenskaper i långsiktig aktieavkastning. Fama och Frenchs femfaktormodell lägger uttryckligen till robust lönsamhet och investeringsintensitet till marknads-, storleks- och värdefaktorerna, medan Novy-Marx visade att gross profitability relativt tillgångar hade betydande förklaringskraft för framtida avkastning. Det betyder inte att ”hög ROIC” mekaniskt ger överavkastning; dagens värdering och marknadens förväntningar är avgörande.

Poängmodellen är 40 procent kvalitet, 30 procent moat och 30 procent värderingsattraktivitet. Kapitalallokering ingår i kvalitetspoängen. Totalpoängen är analytisk, inte ett statistiskt backtest.

Evidens graderas enligt följande:

KlassBetydelse
AAktuell bolagsrapport/IR eller regulatorisk information plus verifierad marknadsdata
BStandardiserad finansiell datakälla plus minst en aktuell nyhets-/rapportkälla
CAnalytisk uppskattning, äldre standardiserad snapshot eller otillräckligt homogen historik

Det breda marknadsläget är viktigt. Den 27 oktober 2026 steg S&P 500 0,6 procent och Nasdaq 1,18 procent; halvledarindexet låg samtidigt mer än 60 procent upp för året. Detta är alltså inte en generell börskrasch där allt är billigt. Möjligheten ligger i enskilda felprissättningar, framför allt där AI-oro har skapat stor multipelkompression i programvara och informationsbolag.

Kandidatlista och screeningresultat

Del ett – bolagen som passerar den kvalitativa första screeningen. Finansiella siffror är avrundade. ≈ betyder egen normalisering eller extrapolering från den senaste homogena TTM-snapshoten. För flera amerikanska toppcase har kurs och 52-veckorsdrawdown uppdaterats till stängning 27 oktober 2026. Kanada-radernas standardiserade värderingsdata är i huvudsak från 10 augusti 2026. ”Intäktstillväxt” avser ungefärlig flerårig trend snarare än enskilt senaste kvartal; den används bara som screeningindikator.

Kandidatlista – bolagsöversikt

BolagTickerLandSektorMkt capIntäktstillv.
IntuitINTUUSAFinansiell mjukvara≈$90bn≈14%
AdobeADBEUSAKreativ mjukvara≈$99bn≈11–12%
Constellation SoftwareCSUKanadaVMS/serieförvärvareC$68bn*≈20%+
GartnerITUSAResearch/data≈$14bn≈8–10%
AutodeskADSKUSACAD/BIM≈$51bn≈11%
AccentureACNUSA/IrlandIT-/managementtjänster≈$143bn≈7–8%
LululemonLULUUSA/KanadaPremium apparel≈$12bnhistoriskt hög
FactSetFDSUSAFinansiell data≈$11–12bn≈7–8%
HersheyHSYUSAKonsumentvaror≈$33bn≈7–8%
Descartes SystemsDSGKanadaLogistikmjukvaraC$9,5bn*≈15%
POOL CorpPOOLUSANischdistribution≈$7bncykliskt
Enghouse SystemsENGHKanadaVertikal mjukvaraC$0,96bn*låg
PayPalPYPLUSABetalningar≈$48bnlåg ensiffrig
RegeneronREGNUSABiopharma≈$80bnpositiv
Alimentation Couche-TardATDKanadaConvenience retailC$86bn*≈7–10%
UnitedHealthUNHUSAHälsa/försäkring≈$373bnhög historiskt
CCL IndustriesCCL.BKanadaEtiketter/specialförpackningC$15,9bn*≈8–10%
Ulta BeautyULTAUSABeauty retail≈$24bn*≈10%

Kandidatlista – lönsamhet och balansräkning

BolagTickerEBIT-marg.ROIC/ROCEFCF-marg.ND/EBITDA
IntuitINTU≈27%21%≈37%låg
AdobeADBE36%61%41%≈0,2×
Constellation SoftwareCSU16%19%22%låg–måttlig
GartnerIT≈17%36%≈20%≈1–2×
AutodeskADSK≈25%49%≈36%låg
AccentureACN≈15%27%≈17%låg
LululemonLULU≈17%28%≈12%nettokassa ex lease
FactSetFDS≈30%+18%≈30%≈1×
HersheyHSY≈18%18%≈18%≈2×
Descartes SystemsDSG30%14%36%nettokassa
POOL CorpPOOL≈14%16%≈8–10%≈2×
Enghouse SystemsENGH23%21%20%nettokassa
PayPalPYPL≈19% adj.22%≈20%låg–måttlig
RegeneronREGN≈25%14%≈24%nettokassa
Alimentation Couche-TardATDlåg men stabil12%god≈2×
UnitedHealthUNH≈5%10%≈5%ej jämförbart
CCL IndustriesCCL.Bstark12%god≈1×
Ulta BeautyULTA12%26%≈9%låg

Kandidatlista – värdering och kursfall

BolagTickerP/EEV/EBITDAP/FCFFall från topp
IntuitINTU≈20×≈14×≈12×−52%
AdobeADBE≈14×≈10×≈9,6×Ej angivet
Constellation SoftwareCSU66× GAAP / 21× fwd15×18×−29%*
GartnerIT≈20×≈12×≈10,5×−14%
AutodeskADSK≈34×≈19×≈19×−24%
AccentureACN≈19×≈11×≈12×−19%
LululemonLULU≈8–9×≈5×≈9–10×−54%
FactSetFDS≈19×*12×*14×*≈−9%
HersheyHSY≈23×≈14×≈15×−31%
Descartes SystemsDSG41×21×25×−20%*
POOL CorpPOOL≈18×≈14×≈23×−35%
Enghouse SystemsENGH13×4,8×9,8×−21%*
PayPalPYPL≈10–11×≈7×≈7×≈−20–25% 52v
RegeneronREGN19×15×21×Ej nedtryckt 52v
Alimentation Couche-TardATD20×11×19×Ej nedtryckt
UnitedHealthUNH26×16×16×Ej längre nedtryckt
CCL IndustriesCCL.B20×11×18×Ej nedtryckt
Ulta BeautyULTA21×14×21×Ej nedtryckt

Kandidatlista – riskbild och poäng

BolagTickerHuvudorsakKvalitetMoatVärdeTotal
IntuitINTUAI-/automationsrädsla9.09.09.09.0
AdobeADBEAI, ARR, ledningsskifte9.08.09.08.7
Constellation SoftwareCSUMultipel/organisk tillväxt9.58.57.58.6
GartnerITAI-substitution8.58.08.58.4
AutodeskADSKAI + multipelkompression9.09.06.58.3
AccentureACNAI-effektivisering/tillväxt8.58.07.58.1
LululemonLULUUSA-svaghet/produkt7.57.59.08.0
FactSetFDSAI/dataoro; har återhämtats8.58.56.57.9
HersheyHSYRåvaru-/marginalpress8.08.07.57.9
Descartes SystemsDSGMultipel/AI9.08.55.57.8
POOL CorpPOOLPool-/bostadscykel8.08.07.07.7
Enghouse SystemsENGHSvag organisk tillväxt7.56.59.07.7
PayPalPYPLCheckout/Braintree/konkurrens7.07.09.07.6
RegeneronREGNPipeline/patentrisk8.58.06.07.6
Alimentation Couche-TardATDPriset har återhämtats8.58.05.57.5
UnitedHealthUNHKostnads-/regulatorisk risk7.58.56.07.4
CCL IndustriesCCL.BKvalitet redan uppskattad8.57.55.57.3
Ulta BeautyULTAPriset ger liten felmarginal8.07.55.57.1

Adobes uppgift om fall från topp saknas i originalets jämförelsetabell och markeras som ej angivet. Övriga celler behåller sin ursprungliga kolumntillhörighet.

* Standardiserad fundamentalsnapshot i huvudsak från augusti 2026, inte påstådd stängningsvärdering 27 oktober.

Vad screeningen faktiskt säger

Det finns fyra tydliga grupper.

Tillfälligt nedtryckt eller potentiellt missförstådd kvalitet: Intuit, Adobe, Gartner, Autodesk och Accenture. Gemensamma nämnaren är AI. Det gör samtidigt denna grupp farligt korrelerad: om marknaden har rätt om strukturell AI-disintermediering kan flera teser fallera samtidigt. Den kraftiga mjukvarusvagheten under 2026 har uttryckligen drivits av rädsla för AI:s påverkan på traditionella mjukvarubolag och IT-tjänster.

Verklig fundamental försämring men potentiell överreaktion: Lululemon och PayPal. Här är det fel att säga att ”ingenting har förändrats”. Lululemons nordamerikanska produktmomentum har försämrats och PayPals konkurrensläge i checkout är svagare än förr. Rabatten måste därför bära mer av tesen.

Cyklisk kvalitet: POOL och Hershey. Problemen är betydligt mer traditionella — volym/efterfrågan respektive kostnads- och marginalpress — men bolagen är inte automatiskt billiga bara för att aktiekurserna fallit.

Bra företag men otillräckligt pris: Descartes, Ulta, Regeneron, Couche-Tard och CCL. Jag skulle hellre ha dem på bevakningslista än konstruera en köptes för att fylla en kvot.

Toppidéer och scenarioanalys

Scenarierna är egna uppskattningar, inte konsensus. Jag använder fyra år och ett normaliserat FCF-/EPS-mått per aktie. Det gör att framtida återköp kan ligga i per-aktie-tillväxten utan att dubbelräknas. För utdelningsbolag har jag lagt till en ungefärlig löpande kassayield i totalavkastningen; utdelningar är naturligtvis inte garanterade.

Köpgränsen är den startkurs som ungefär ger 15 procents årlig base-case-avkastning. ”För dyr” är nivån där samma base case sjunker till cirka 8 procents årlig avkastning. Det är inte ett exakt intrinsic value utan ett disciplinverktyg.

Scenarier – värden per aktie

BolagReferenskursBear FVBase FVBull FV
INTU$328,45$319$641$925
ADBE$248,36$252$508$785
IT$220,93$148$384$572
LULU$104,59$86$214$333
ACN$235,16$191$375$539
CSU*C$3 304C$3 425C$6 074C$8 716
PYPL**≈$55,8$44,8$95$145
ADSK$242,10$211$415$609
POOL***$195,23$146$284$412
ENGH*C$17,68C$12,5C$23,9C$35,4

Scenarier – avkastning och prisdisciplin

BolagReferenskursBear total CAGRBase total CAGRBull total CAGRTydlig köpzonFör dyrt över
INTU$328,45≈1%≈20%≈31%≤$365–370≈$470
ADBE$248,36≈0%≈20%≈33%≤$290≈$375
IT$220,93−10%≈15%≈27%≤$220≈$280
LULU$104,59−5%≈20%≈34%≤$120–125≈$155–160
ACN$235,16≈−2% inkl. utd.≈15% inkl. utd.≈26%≤$210–215≈$275
CSU*C$3 304≈1%≈17%≈28%≤C$3 450–3 500≈C$4 450
PYPL**≈$55,8−5%≈14%≈27%≤$54–55≈$70
ADSK$242,10−3%≈14%≈26%≤$235–240≈$305
POOL***$195,23≈−5% inkl. utd.≈12% inkl. utd.≈23%≤$160–165≈$210
ENGH*C$17,68≈−1% inkl. utd.≈15% inkl. utd.≈26%≤C$13–14≈C$17–18

* CSU och ENGH använder verifierad 10 augusti-snapshot eftersom jag inte har en lika säker 27 oktober-stängning i källmaterialet.
** PYPL-kursen är ungefärlig: aktien stängde $54,99 den 26 oktober och steg omkring 1,4 procent efter Q3-rapporten den 27 oktober.
*** POOL använder stängningen 26 oktober, en handelsdag äldre än övriga amerikanska kurser.

Intuit – Hög prioritet. Intuits moat är i första hand arbetsflöde och data, inte programkod. QuickBooks sitter inne i småföretagets bokföring, betalningar och finansiella administration; TurboTax/ProConnect har skattedata och etablerad distribution. QuickBooks Online stod redan under de första nio månaderna av FY2026 för betydligt större intäkter än desktopversionen, och bolaget har byggt AI-agenter för bland annat accounting, payments och financial analysis. Det gör AI tvåsidigt: en ny konkurrent kan generera text och kod billigt, men det är svårare att återskapa historiska transaktioner, integrationer, compliance, kundrelation och faktisk arbetsflödesdistribution.

Värderingen är ovanligt intressant. Augustisnapshoten visade P/FCF 11,75×, forward P/E 12,15×, ROIC 20,6 procent, räntetäckning 23× och ett aktieantal som minskat 1,15 procent på ett år. Kursen har sedan gått från ungefär $333 i snapshoten till $328,45 och ligger 52,3 procent under 52-veckorshögsta.

Min moat-poäng är 9/10. Det som kan sänka den snabbt är att AI gör skattedeklaration och småföretagsbokföring så enkel att användaren inte längre behöver Intuits gränssnitt eller betalningsrelation. Därför är det inte tillräckligt att AI-användningen ökar; jag vill se att revenue per customer, retention och FCF per aktie håller sig starka.

Köptrigger: dagens nivå är redan under mitt 15-procentiga base-case-avkastningskrav. Jag skulle prioritera INTU så länge priset ligger under cirka $365–370 och nästa rapport inte visar tydlig försämring i kärnprodukter.

Kill criterion: bestående låg ensiffrig tillväxt i kärnplattformarna samtidigt som prissättning/retention försämras och AI-investeringarna inte skapar nya monetiserbara produkter.

Adobe – Hög prioritet, men tesen är explicit contrarian mot AI-rädslan. Adobe har den starkaste rena kassaflödesprofilen i screeningen. Augustisnapshoten visade $25,2 miljarder i TTM-intäkter, $10,3 miljarder FCF, 36,1 procents EBIT-marginal, 40,8 procents FCF-marginal och ROIC omkring 61 procent. Aktieantalet hade dessutom minskat 5,8 procent på ett år.

Q3 2026 var inte ett kollapskvartal. Omsättningen uppgick till $6,76 miljarder och bolagets AI-first ARR hade mer än fördubblats. Däremot låg Q4-intäktsguidens mittpunkt något under marknadens förväntningar, samtidigt som investerare oroar sig för Figma, Canva och generativ AI. Ledningsrisken är också reell: Anil Chakravarthy ska ta över som CEO den 1 december efter Shantanu Narayen, och bolaget har haft ytterligare seniora förändringar.

Det mest slående är multipelkompressionen. I augusti var P/FCF 10,5×; med oförändrat TTM-FCF och oktoberkursen motsvarar det cirka 9,6×. FY2025 var samma multipel 13,4× och FY2024 28,9×. Det krävs alltså inte en återgång till gamla 30–40×-nivåer för ett bra utfall. Min base case använder endast 15× FCF om fyra år.

Moat: 8/10. Creative Cloud, PDF/Acrobat, professionella arbetsflöden, filformat, ekosystem och kompetensbas är verkliga vallgravar. Men den kreativa delen är mer utsatt än Intuits redovisnings-/skatteflöden eftersom generativ AI drastiskt reducerar produktionskostnaden för bilder och design.

Köptrigger: ≤$290 ger enligt modellen god felmarginal; vid $248 är den redan tydlig.

Kill criterion: om AI-first-intäkter växer men total ARR/FCF per aktie samtidigt går in i strukturellt låg eller negativ tillväxt. En annan röd flagg vore att aggressiva återköp används för att maskera fallande rörelseresultat snarare än utnyttja en tillfällig undervärdering.

Gartner – Hög prioritet men hög AI-risk. Gartner är sannolikt den mest missförstådda idén i gruppen. Augustisnapshoten visade ROIC 36 procent, P/FCF 9,1×, EV/EBITDA 10,4× och ett aktieantal som minskat hela 8,8 procent på ett år. Samtidigt var 18,2 procent av aktierna blankade. Efter återhämtningen till $220,93 är P/FCF ungefär 10½× på samma FCF-bas — fortfarande klart under vad ett stabilt, kapital-lätt abonnemangsbolag normalt skulle motivera om moaten håller.

Moaten är inte att Gartner äger ”information”. Generativ AI är mycket bra på att sammanfatta information. Moaten ligger snarare i strukturerade peer-benchmarks, expertinteraktioner, beslutsramverk, CIO-relationer och att stora företag använder Gartner för att minska risken i dyra teknikbeslut. Det är därför AI både hotar och stärker modellen: informationssökningen kommoditiseras, men behovet av verifierad benchmarking och ansvarstagande rådgivning kan bestå.

Balansräkningen är svagare än Intuits och Adobes: gross debt/EBITDA låg på 2,55× i snapshoten och räntetäckningen på cirka 7,8×. De stora återköpen är mycket värdeskapande om den långsiktiga affären består, men blir dålig kapitalallokering om ledningen underskattar strukturell AI-disruption.

Köptrigger: runt $220 eller lägre.
Kill criterion: tydligt fallande kundretention/contract value samtidigt som prisökningar tappar effekt.
Moat: 8/10, men konfidensen är lägre än för INTU.

Lululemon – Hög risk/reward, inte klassisk ”safe quality”. Kursen på $104,59 är nästan 54 procent under 52-veckorshögsta. Augustisnapshoten visade ROIC omkring 28 procent, låg finansiell skuld och P/E kring 10× redan när kursen stod högre än idag. Aktieantalet hade minskat cirka 4 procent på ett år.

Men nedgången är inte bara sentiment. Q2-intäkterna föll 4 procent till $2,42 miljarder och bolaget sänkte FY2026 EPS-prognosen till $9,48–9,73 från $10,95–11,15. Produktproblem, svagare trafik och konkurrens är verkliga. Heidi O'Neill har tagit över som CEO och konflikten med grundaren Chip Wilson resulterade i styrelseförändringar.

Moaten är 7,5/10, inte 9. Varumärket är starkt och Lululemon har historiskt haft exceptionell butiksproduktivitet, communities och premiumprissättning. Men apparel saknar switching costs och teknisk inlåsning. On, Alo, Vuori, Nike och andra kan ta modeandel snabbt.

Base case utgår från ungefär $9,6 i normaliserad EPS, 7 procents årlig per-aktie-tillväxt och en slutmultipel på 17×. Det ger omkring $214 om fyra år. Bear case visar varför positionsstorleken måste vara lägre: om EPS stagnerar och marknaden endast betalar 9× är värdet omkring $86.

Köptrigger: dagens pris är redan attraktivt, men jag vill se minst ett par datapunkter som visar stabilisering i Nordamerika.
Kill criterion: ytterligare produktcykler som misslyckas samtidigt som gross margin och kundtrafik fortsätter ned.
Klass: B/C snarare än A.

Constellation Software – Hög prioritet, men kontrollera aktuell kurs före beslut. CSU är annorlunda än de flesta andra. Moaten ligger inte främst i enskilda produkter utan i en kapitalallokeringsmaskin: decentraliserade vertikala mjukvarubolag, lång ägarhorisont, disciplin kring inköpspris och möjlighet att återinvestera kassaflöden i fler nischade verksamheter.

Augustisnapshoten visade C$3 304 per aktie, P/FCF 17,9×, EV/EBITDA 15,3×, ROIC 19,5 procent och FCF-marginal 22,5 procent. Q2 2026 visade 17 procents omsättningstillväxt till $3,34 miljarder, men bara 3 procent organisk tillväxt; huvuddelen kom från förvärv. Det senare är den viktigaste siffran att inte blunda för.

Rapporterad P/E på 66× är missvisande som ensam värderingsmetrik eftersom förvärvsrelaterad amortering och redovisning belastar resultatet. Men motsatsen — att helt ignorera goodwill och förvärvskostnader — är också fel. För CSU bör man fråga: vilken avkastning får bolaget på nästa miljard som investeras i nya VMS-förvärv?

Moat: 8,5/10 för kapitalallokeringssystemet, även om enskilda dotterbolag varierar.

Mitt base case antar 14 procents FCF-per-aktie-tillväxt och 20× slutmultipel, vilket ger ungefär C$6 074 efter fyra år från augustireferensen. Det är attraktivt men inte riskfritt: när bolaget blir större måste allt större kapitalbelopp sättas i arbete utan att avkastningen urholkas.

Köptrigger: ≤C$3 450–3 500, förutsatt att en aktuell kurskontroll bekräftar att aktien fortfarande ligger där.
Kill criterion: flera års negativ organisk utveckling samtidigt som förvärvsvolymen stiger och FCF per aktie inte följer med.

PayPal – värdecase, inte compounder av CSU/INTU-klass. PayPal är det bolag där jag tydligast vill skilja billig aktie från exceptionellt företag. Augustisnapshoten visade P/FCF 7,6×, P/E 11,1×, ROIC 22 procent och ett aktieantal som minskat 7,8 procent. Det är mycket attraktivt på papperet.

Q3 den 27 oktober gav viss bekräftelse: justerad EPS steg till $1,45, TPV till $487,1 miljarder och bolaget höjde helårsprognosen till cirka $5,60 i justerad EPS. Men omsättningen ökade bara 2 procent och förbättringen stöds av ett kostnadsprogram där PayPal räknar med omkring $700 miljoner i annualiserade besparingar vid utgången av 2026 och minst $1,5 miljarder över två till tre år.

Det är positivt att nya CEO Enrique Lores stramar upp organisationen. Men kostnadsbesparingar kan inte långsiktigt ersätta försämrad konkurrenskraft. Apple Pay, Google, Shop Pay och andra checkoutlösningar sänker PayPals differentiering. Ett tidigare bud på $60,50 per aktie från ett Stripe/Advent-konsortium uppges dessutom ha fallit, vilket gjorde den fundamentala turnarounden viktigare än eventuell M&A-option.

Moat: 7/10. Venmo, enorm installerad bas, merchant acceptance och tvåsidigt nätverk är verkliga tillgångar, men klart svagare än Visa/Mastercards nätverkseffekter.

Köptrigger: omkring $54–55 eller lägre, eller högre nivå först när branded checkout återaccelererar.
Kill criterion: fortsatt låg omsättningstillväxt och fallande branded-checkout-andel trots kostnadsprogrammet.

Autodesk – fantastiskt bolag, nästan rätt pris. Augustisnapshoten visade 49 procents ROIC, cirka 36 procents FCF-marginal, skuld/EBITDA omkring 1× och minskat aktieantal. P/FCF låg då på 19,9×. Efter kursnedgången till $242,10 den 27 oktober är motsvarande multipel omkring 18–19× om TTM-kassaflödet hålls konstant. Aktien ligger 24 procent under sitt 52-veckorshögsta.

Moat: 9/10. AutoCAD och framför allt Revit/BIM är inbäddade i arbetsprocesser där filkompatibilitet, utbildning, partners och projektsamarbete skapar höga byten. AI kan göra modellering effektivare men behöver inte eliminera systemet som är ”source of truth” för bygg- och designprojekt.

Här är problemet främst priset: 18–19× FCF är rimligt, inte skrikande billigt. Med 10 procents FCF-per-aktie-tillväxt och 22× slutmultipel får jag cirka $415 om fyra år, vilket ger runt 14 procent årligt. Jag vill ha lite mer felmarginal.

Köptrigger: $235–240 eller lägre.
För dyr: över cirka $300 med nuvarande fundamentala antaganden.
Kill criterion: kundernas produktivitetsvinster från nya AI-verktyg tillfaller konkurrerande plattformar snarare än Autodesk.

Accenture – kvalitet, men den bästa contrarianfasen kan redan ha passerat. Augustisnapshoten var extremt attraktiv med P/FCF 8,7×, ROIC cirka 27 procent och låg skuld. Därefter har aktien återhämtats kraftigt till $235,16. Senaste rapporten visade Q4-intäkter på $18,68 miljarder, +6 procent, och bookings på $22,17 miljarder; marknaden reagerade mycket positivt eftersom utfallet antydde att AI inte förstör affären lika snabbt som befarat.

Det är precis både bull- och bearargumentet. AI skapar enorm efterfrågan på implementation, förändringsledning, data, säkerhet och processombyggnad — allt Accenture kan sälja. Men samma AI gör konsultleveransen mer produktiv och kan sänka debiterbara timmar. På sikt måste Accenture därför sälja mer resultat och IP, mindre arbetskraft.

Moat: 8/10 genom varumärke, kundrelationer, global delivery, certifieringar och förmåga att bemanna stora transformationer. Men det är inte samma switching cost som mission-critical software.

Köptrigger: ≤$210–215.
Vid $235: bevaka snarare än jaga.
Kill criterion: AI-bookings växer kraftigt medan total organisk tillväxt fastnar kring noll och pris/marginal komprimeras.

POOL Corp – högkvalitativ nisch, men aktien är inte så billig som kursgrafen antyder. POOL har en distributionsfördel genom skala, lager, service och lokal tillgänglighet i en fragmenterad poolindustri. Efter pandemins extraordinära poolbyggande normaliserades efterfrågan kraftigt; aktien stängde $195,23 den 26 oktober, ungefär 35 procent under sitt 52-veckorshögsta.

Problemet är värderingen: augustisnapshoten visade P/E 18,6× men P/FCF hela 24,4× och skuld/EBITDA 2,67×. Det är inte den typ av ”halva priset för samma kvalitet” som grafen först antyder.

Moat: 8/10 i den specifika distributionsnischen. Eftermarknaden för kemikalier, delar och service är mer återkommande än ny poolbyggnation, vilket stabiliserar affären.

Köptrigger: ungefär $160–165.
Vid $195: bevaka.
Kill criterion: svag eftermarknad samtidigt som skuldsättningen stiger och working-capital-normalisering fortsätter att pressa FCF.

Enghouse – mycket billig, men kvaliteten i tillväxten är frågetecknet. Detta är den mest småbolagsliknande idén och också den som kräver störst respekt för likviditet. Augustisnapshoten visade endast C$957 miljoner i börsvärde, men C$270 miljoner i kassa mot C$9 miljoner i skuld. EV/EBITDA var 4,8×, P/FCF 9,8×, FCF-marginal 20 procent och ROIC 20,6 procent. Aktieantalet hade sjunkit 0,9 procent.

Det är attraktivt. Men bolagets moat är bara 6,5/10. Enghouse består av många nischade mjukvarutillgångar och har visat disciplin i förvärv, men den organiska tillväxten är betydligt svagare än hos de bästa compounders. En låg EV/EBITDA-multipel är motiverad om kärnportföljen ex-growth.

Det är därför ett utmärkt exempel på skillnaden mellan billighet och undervärdering. Vid C$17–18 är jag inte övertygad om att låg organisk tillväxt ger tillräcklig base-case-avkastning trots nettokassan och utdelningen.

Köptrigger: C$13–14, alternativt tydliga bevis på att organisk tillväxt återvänder.
Kill criterion: förvärv används permanent för att dölja krympande befintliga verksamheter.

Risk- och kill-criteria-matris

BolagTre huvudriskerRöd flagg nästa rapportTes invalid om
INTUAI-disintermediering; Credit Karma-cykel; Mailchimp/kapitalallokeringKärntillväxt faller trots AI-lanseringarRetention/prissättning strukturellt försämras
ADBEGenerativ AI; Canva/Figma; ledningsskifteARR + FCF/aktie bromsar samtidigtCreative moat förlorar prissättningsmakt
GartnerAI-substitution; skuld; aggressiva buybacksContract value/retention försvagasAI ersätter premiumresearch i stor skala
LULUMode/produkt; konkurrens; USA-trafikNegativa comps + sämre gross marginVarumärkets premiumpris inte längre håller
CSUStorleksproblem; sämre förvärvs-IRR; succession/AIFCF/aktie slutar följa förvärvstaktenNytt kapital ger låg avkastning under flera år
PYPLCheckout-andel; Braintree-ekonomi; kostnadsdriven EPSTMD/branded checkout svagt trots lägre kostnaderEPS växer bara genom nedskärningar
ADSKAI; byggcykel; konkurrerande designplattformarSvag renewal/prissättningWorkflow-lock-in bryts
ACNAI deflation; svag consulting; förvärvsriskBookings ökar men organisk tillväxt/marginal fallerProduktivitetsvinster förs vidare som lägre priser
POOLBostads-/poolcykel; skuld; lagerEftermarknaden faller tydligtÅterkommande service-/replacement-affär försämras strukturellt
ENGHOrganisk stagnation; förvärvsdisciplin; småbolagslikviditetNegativ organisk tillväxtFCF/aktie stagnerar trots nytt förvärvskapital

Portföljlogik, risker och rekommendationer

Del tre – riskjusterad rangordning.

Intuit är den bästa kombinationen av moat, kassaflöde, balansräkning och pris. Den stora risken är att marknaden ser AI-effekten mer korrekt än jag gör. Men med aktien över 50 procent under 52-veckorshögsta och ungefär låg-teens FCF-värdering behöver investeraren inte anta återgång till gamla extrema multiplar för att få bra avkastning.

Adobe är sannolikt den största rena felprissättningen om AI visar sig vara mer komplement än substitut. FCF-yielden är nu ungefär 10 procent på en affär med mycket höga marginaler, låg nettoskuld och fortsatt tvåsiffrig omsättningsutveckling i den senaste rapportperioden. Jag rankar den ändå efter Intuit eftersom kreativa generativa verktyg attackerar en större del av Adobes användarvärde direkt.

Constellation Software är det bästa klassiska compounder-caset och sannolikt den mest imponerande kapitalallokeraren i gruppen. Men 3 procents organisk tillväxt i senaste kvartalet visar varför framtida avkastning måste komma från fortsatt utmärkt förvärvsallokering. Jag skulle inte betala vilken multipel som helst för historiken.

Gartner har störst potentiell mismatch mellan nuvarande multipel och normaliserad kvalitet, men också den mest svårbedömda AI-risken. P/FCF omkring 10× för en historiskt hög-ROIC abonnemangsmodell är lockande; 18 procents blankning i augustisnapshoten visar samtidigt hur polariserad marknadens syn är.

Lululemon är den högsta rena upside-idén vid lyckad normalisering, men inte ett kärninnehav förrän produktmomentum stabiliserats. Att P/E har kollapsat är inte nog; varumärkets ekonomiska moat måste först bevisas intakt.

PayPal får inte värderas med samma multipel som Visa bara för att båda arbetar med betalningar. Visa avslutade FY2026 med 15 procents omsättningstillväxt, 16 procents justerad EPS-tillväxt och fortsatt stark utveckling i payments volume, cross-border och transaktioner. PayPal växte Q3-intäkterna 2 procent. Det förklarar en stor del av multipelgapet.

Autodesk är ett bättre bolag än PayPal men erbjuder mindre felmarginal vid dagens kurs. Jag skulle hellre köpa ADSK vid $235 än försöka övertyga mig om att 18–19× FCF redan är djupt värde.

Accenture är ett potentiellt kärninnehav vid rätt pris, men aktien har redan återhämtats kraftigt efter sin AI-panikkrasch. Jag skulle kräva en ny rabatt snarare än extrapolera Q4-rallyt.

POOL är ett bra cykliskt kvalitetsbolag men saknar idag tillräckligt hög FCF-yield. Kursfallet överdriver hur billig aktien faktiskt är.

Enghouse är den mest konträra kanadensiska small/mid-cap-idén. Nettokassan och 10× FCF är intressanta, men en låg tillväxttakt betyder att inköpspriset måste vara mycket disciplinerat.

Portföljroller

RollBolagKommentar
KärninnehavINTU, ADBE, CSUHög kvalitet + stark FCF + flerårig moat; olika typer av risk
Kärna vid lägre prisADSK, ACNMycket hög kvalitet, men mindre margin of safety idag
Högre risk/rewardIT, LULU, PYPLStor potentiell rerating men tesen kräver verklig fundamental bekräftelse
Cyklisk kvalitetPOOL, HSYBehöver lägre pris eller tydlig normalisering
Small-cap/contrarianENGHBillig balansräkning och FCF, men lägre tillväxt/moat
Bevakning snarare än köpDSG, ULTA, UNH, ATD, CCL, REGN, FDSBra företag, otillräckligt asymmetrisk värdering just nu

Den största portföljrisken är dold faktor- och temakoncentration. INTU, ADBE, Gartner, Autodesk och Accenture ser ut som fem olika affärsmodeller men kan alla falla samtidigt om marknaden skärper sin syn på AI:s långsiktiga deflation av mjukvara, information och professionella tjänster. Att äga alla fem i full vikt är därför inte samma sak som att vara diversifierad.

Den andra korrelationsrisken är konsument-/makroexponering i LULU och POOL. En svag amerikansk konsument, bostadsmarknad eller diskretionär efterfrågan kan pressa båda även om deras långsiktiga moat består.

För en svensk investerare tillkommer valutarisk. USD- och CAD-avkastningen är inte samma sak som SEK-avkastningen. På tre till fem års sikt kan en stor SEK-rörelse både förstärka och äta upp en betydande del av aktieavkastningen.

Bolag jag uttryckligen inte skulle köpa enbart för att de ser billiga ut

Nike: kursen $37,56 den 27 oktober ser dramatisk ut, men augustisnapshoten visade fortfarande P/FCF omkring 28× och skuld/EBITDA 2,4×. Senaste rapporteringen visade kraftig svaghet i Kina och fortsatt konkurrens från bland annat On, Hoka och New Balance. Det är inte tillräckligt pris för den fundamentala osäkerheten. Bedömning: undvik tills produkt- och marknadsandelstrenden vänder.

Lowe's: ROIC är stark, men skuld/EBITDA på 3,39× ligger över vad jag vill ha i denna screen och P/FCF på 16,4× i augusti var inte ett extremt fynd. Bedömning: bra företag, fel profil för just denna strategi.

Descartes: 77 procents bruttomarginal, 30 procents EBIT-marginal, 36 procents FCF-marginal och nettokassa är utmärkt — men 25× FCF och över 40× rapporterad vinst ger för liten konträr felmarginal. Bedömning: fantastisk bevakningsaktie, inte min toppidé.

UnitedHealth: bolaget var ett uppenbart contrarian-case tidigare i nedgången, men augustisnapshoten visade att aktien redan hade stigit cirka 64 procent på ett år och den stod fortfarande omkring $410 den 27 oktober. Samtidigt finns medicinsk kostnads-, Medicare- och regulatorisk risk. Bedömning: inte tillräckligt asymmetrisk idag.

Prioriterad handlingslista

PrioritetBolagDagens lägeVad som krävs
1INTUI köpzonBehåll kärntillväxt/retention; AI måste monetiseras
2ADBEI tydlig köpzonARR/FCF per aktie får inte strukturellt falla
3CSUPotentiellt köp, kontrollera aktuell kursFortsatt hög avkastning på förvärvat kapital
4ITUngefär på köpgränsenContract value/retention måste stå emot AI
5LULUBillig men tesriskProdukt-/USA-stabilisering
6PYPLNära köpgränsenBranded checkout/TMD måste förbättras
7ADSKNågot över önskad nivåKöp helst ≤$235–240
8ACNFör högt efter återhämtningenKöp helst ≤$210–215
9POOLInte tillräckligt billigKöp helst ≤$160–165
10ENGHBillig absolut, men låg tillväxt≤C$13–14 eller bättre organisk tillväxt

Investerartes

De mest intressanta bolagen idag är Intuit, Adobe, Constellation Software, Gartner och Lululemon. Intuit och Adobe kombinerar mycket starka kassaflöden och verkliga arbetsflödesmoats med värderingar som implicit antar betydande AI-disruption. CSU är kvalitativt starkast som kapitalallokerare men kräver disciplin kring förvärvsavkastning och aktuell kurs. Gartner erbjuder exceptionellt låg FCF-multipel om AI främst förändrar researchverktyget snarare än kundens behov av benchmarking och beslutsstöd. Lululemon har störst konsumentspecifik återhämtningspotential men även klart störst risk att den fundamentala försämringen är mer än tillfällig. Bedömningen ändras om AI pressar retention/prissättning hos INTU/ADBE/IT, om CSU:s FCF per aktie slutar följa förvärven, eller om Lululemons produkt- och trafikproblem kvarstår trots ny ledning.

Källor

Källorna återges som beskrivningar från originalrapporten. Ursprungliga källänkar saknas i underlaget och har därför inte kunnat publiceras som öppningsbara hänvisningar.

Bolags- och finansiella snapshots. Adobe: TTM-värdering, lönsamhet, FCF, ROIC, skuld och återköp. Intuit: värdering, balansräkning, ROIC och förändring i aktieantal. Gartner: värdering, FCF, ROIC, skuld, återköp och blankning. Autodesk: värdering, ROIC, FCF och balansräkning. Accenture, PayPal och Lululemon: standardiserade TTM-snapshots.

Constellation Software: värdering, FCF, ROIC och balansräkning. Enghouse Systems: nettokassa, FCF, marginaler och värdering. Descartes Systems: nettokassa, FCF-marginal och multiplar. POOL, Hershey och FactSet: standardiserade värderings- och kvalitetsmått. Ulta, Lowe's och Regeneron: värdering, kapitalavkastning och balansräkning.

Aktuella rapporter och marknadsdata. Adobe Q3 2026, AI-ARR, outlook och ledningsskifte. PayPal Q3 2026, omsättning, TPV, marginaler, kostnadsplan och helårsprognos. Lululemon Q2 2026 och sänkt prognos samt styrelse-/ledningsförändringar. Accenture senaste rapport, bookings och FY2027-outlook. Constellation Software Q2 2026, omsättning och organisk tillväxt. Visa FY2026 som kvalitetsjämförelse för betalningar.

Kurser den 27 oktober 2026. Intuit $328,45, Adobe $248,36, Accenture $235,16 och Gartner $220,93. Lululemon $104,59, Autodesk $242,10, Hershey $164,51 och UnitedHealth $410,39.

Marknads- och AI-kontext. Reuters om den breda mjukvaruförsäljningen och AI-disruptionsoron under 2026 samt marknadsläget den 27 oktober.

Akademisk metodgrund. Fama & Frenchs femfaktormodell med lönsamhets- och investeringsfaktorer samt Novy-Marx forskning om gross profitability.

Analysen och dess antaganden avser 28 oktober 2026. PDF-versionen skapas från samma innehåll med GATEKEEPR:s gemensamma rapportlayout.