Till innehållet
Investeringsanalys

Gartner

Affärsmodell, AI-risk och fundamental värdering

En genomgång av Gartners prenumerationsaffär, konkurrensfördelar och AI-risker. Contract Value, kundretention och kassaflöde kopplas till scenarier för 2027–2029, fyra värderingsmetoder och ett samlat investeringsbeslut.

Analysdatum 29 min läsning

Gartner (NYSE: IT) – komplett bolagsresearch och investeringsanalys

Publicerings-/analysdatum: 28 oktober 2026
Senaste publicerade kvartal: Q2 2026 (30 juni; publicerat 4 augusti)
Nästa ordinarie rapport: 3 november 2026 (Q3)
Värderingskurs: 217,60 USD, enligt analysunderlaget – inte en påstådd realtidskurs
Antal utestående aktier: 63 148 976, enligt bolagets 10-Q per 31 juli 2026 och analysunderlaget
Valuta: USD om inget annat anges. MUSD = miljoner USD; md USD = miljarder USD.

Investeringsbeslut: KÖP – försiktigt. Bedömt centralt värde 280 USD/aktie (+28,7 %), sannolikhetsvägt värde 260 USD (+19,5 %). Gartner har ett starkt och kapitallätt abonnemangserbjudande, men den låga värderingen återspeglar en genuin risk: att AI, svagare kundbudgetar och förändrat köpbeteende permanent försämrar tillväxten i Contract Value. Vi föredrar en liten initial position och en strikt uppföljning av CV och retention.

Denna artikel är en analytisk bedömning baserad på källor tillgängliga den 28 oktober 2026. Prognoser och scenario­sannolikheter är egna antaganden, inte bolagsguidning eller investeringsgarantier. Värden kan förändras betydligt vid nästa rapport.

1. Executive summary: varför Gartner är intressant just nu

Gartner är ett av världens mest etablerade företag för IT- och verksamhetsresearch, benchmarking och beslutsstöd. Verksamhetens kärna, Insights, har nästan helt prenumerationsbaserade intäkter och en rapporterad contribution margin på 77,5 % i Q2 2026. Gartner kompletterar research med konferenser, konsulttjänster, analystillgång och verktyg för inköp och leverantörsval. Kombinationen skapar ett betydande informations- och relationskapital. [K1]

Ändå har investeringstesen förändrats. Global Contract Value (CV) växte 7,8 % i Q4 2024 men bara 1,7 % i Q2 2026. Antalet kundföretag sjönk 4,5 % på ett år och global wallet retention föll från 101,3 % till 98,2 %. Samtidigt växte GTS CV endast 1,1 %, trots att teknikaffären utgör ungefär tre fjärdedelar av all CV. Efterfrågeproblemet är därför konkret, inte enbart en negativ berättelse om generativ AI. [K1]

Mot detta står en verksamhet som trots den svaga nyförsäljningen fortsätter generera starka marginaler och kassaflöden. Gartner guidar för minst 1,185 md USD i fritt kassaflöde (FCF) 2026 och minst 14,00 USD i justerad EPS. Vid den använda kursen motsvarar det cirka 11,6× guidad FCF, 15,5× justerad EPS och 9,7× guidad justerad EBITDA på EV-basis. Det är lågt för en kapitallätt verksamhet med Gartners historiska ställning. [K1]

Det viktigaste investeringsbeslutet gäller uthålligheten i det kassaflödet. Om Gartner kan återgå till omkring 3–5 % CV-tillväxt, försvara marginalerna och använda AI för att förbättra kundupplevelsen, finns tydlig uppsida. Om AI i stället minskar antalet abonnemang, användare och betalda researchfunktioner kan dagens multipel visa sig motiverad – eller vara en värdefälla.

Vår slutsats: Aktien är attraktivt värderad för ett kontrollerat köp, men riskprofilen är för hög för att behandla Gartner som ett självklart evighetsinnehav.

Värdering och beslut i korthet

NyckeltalBedömning/värde
Aktiekurs i modellen217,60 USD
Börsvärde13,74 md USD
Nettoskuld, Q2 2026cirka 1,49 md USD
Enterprise Valuecirka 15,23 md USD
FY2026E P/FCF, före SBC-justering11,6×
FY2026E FCF-yield, före SBC-justering8,6 %
FY2026E FCF-yield, efter illustrativt SBC-avdrag7,3 %
Centralt fair value280 USD
Sannolikhetsvägt fair value260 USD
BeslutKÖP – liten startposition
Viktigaste närliggande kontrollpunktQ3 2026, 3 november

2. Affärsmodellen: vad säljer Gartner – och vad betalar kunderna för?

Den förenklade beskrivningen av Gartner som en leverantör av IT-rapporter är missvisande. Bolaget fungerar snarare som ett system of insight för ledningspersoner som fattar kostsamma, ibland svåråterkalleliga beslut. Gartner erbjuder research, proprietär data, benchmarking, analystsamtal, strategirådgivning, leverantörsutvärdering och mötesplatser. Det är kombinationen – inte en enskild PDF – som motiverar betalningen.

Ett typiskt större kundbehov kan omfatta en CIO som ska byta affärssystem, välja molnleverantör eller upphandla cybersäkerhet. Projektet kan behöva marknadsöversikt, teknisk jämförelse, egen kostnadsbenchmark, extern kvalitetssäkring och en process som går att försvara för styrelse och revisorer. Gartners etablerade varumärke och metodik kan ge en form av executive credibility. Det betyder inte att Gartner tar över kundens ansvar eller garanterar att ett teknikval blir rätt; det betyder att ett oberoende beslutsunderlag kan minska informations- och genomföranderisk.

De tre ekonomiska segmenten

SegmentVad kunden köperEkonomisk karaktärInvesteringsbetydelse
InsightsResearch, benchmarking, analytiker, beslutsstöd och prenumerationerNästan helt återkommande intäkter, hög bidragsmarginalKärnan i värderingen
ConferencesFysiska lednings-/branschkonferenser, biljetter, sponsringAttraktiva bidrag men känsligt för resor, timing och företagsbudgetarKompletterar intäkter och relationer
ConsultingSkräddarsydd rådgivning, kostnadsoptimering och benchmarkingMer personal- och projektintensivtStrategiskt komplement, lägre separat värde

Gartner anger uttryckligen att nästan 100 % av Insights-intäkterna är prenumerationsbaserade. Det är en stark utgångspunkt – men det garanterar inte att prenumerationens storlek förblir oförändrad när kunder använder AI eller effektiviserar sina budgetar. [K1] (s. 5)

Varför prenumerationsmodellen är värdefull

CV i Insights avser det årligen uppräknade värdet av befintliga abonnemangsrelaterade kontrakt. En stor del av intäkten redovisas över kontraktens löptid. Det ger synlighet och viss motståndskraft i ett enskilt svagt kvartal, men innebär också att en försämrad CV-trend kan slå igenom med eftersläpning. Kontraktsvärdet kan även innehålla andra leveranser, framför allt vissa konferensbiljetter, varför CV inte är identiskt med årliga redovisade Insights-intäkter. [K1] (s. 27)

De viktigaste drivarna är nyförsäljning, förnyelser, merförsäljning till befintliga kunder, kontraktsstorlek, pris och produktmix. Gartner särredovisar dock inte en fullständig pris/seat/volym-brygga. Vi kan därför identifiera vad som har försämrats, men inte med precision dela upp försvagningen i enskilda orsaker.

3. Varför har tillväxten bromsat? Makro, federal sektor, försäljning eller AI?

Det centrala problemet syns tydligast i CV. Den här serien bör väga tyngre än enstaka överraskningar i kvartalets EPS.

Contract Value-tillväxt: tio kvartal

KvartalGlobal CV YoY, valutaneutraltGTS CV YoYGBS CV YoY
Q1 2024+6,9 %+5,4 %+12,3 %
Q2 2024+7,4 %+6,1 %+12,0 %
Q3 2024+7,3 %+6,1 %+11,6 %
Q4 2024+7,8 %+6,6 %+11,9 %
Q1 2025+6,7 %+5,5 %+10,8 %
Q2 2025+4,9 %+3,6 %+9,2 %
Q3 2025+3,0 %+1,7 %+7,1 %
Q4 2025+0,8 %0,0 %+3,5 %
Q1 2026+1,0 %+0,4 %+3,2 %
Q2 2026+1,7 %+1,1 %+3,3 %

Källor: Gartners historiska earnings supplements 2024–2026, senast [K1], s. 22–25. Äldre rapporterade CV-nivåer avser dåtidens valutakurser; använd bolagets publicerade valutaneutrala tillväxtprocent i stället för att räkna YoY direkt på olika års CV-dollar.

Farten har bromsat både inom teknikrelaterad försäljning (GTS) och övrig lednings-/funktionsresearch (GBS). GBS utvecklas bättre, men står för ungefär 24 % av den globala kontraktsbasen och kan inte fullt ut kompensera svag GTS.

Hur stor del förklaras av amerikanska federala kunder?

Vid Q2 2026 var global CV cirka 5,283 md USD. Gartner rapporterade 1,7 % tillväxt inklusive federala amerikanska kunder, men 3,3 % exklusive denna kundgrupp. Bolaget angav cirka 125 MUSD i amerikansk federal CV, motsvarande ungefär 2,4 % av total CV. Det är en relativt liten kontraktsbas men en betydande negativ tillväxteffekt. [K1] (s. 4) [K2]

Viktigt: skillnaden på 1,6 procentenheter är en jämförelse mellan två olika tillväxtmått, inte en direkt uppgift om hur stor del av samtliga uteblivna affärer som kan attribueras till federala kontrakt. Den övriga verksamhetens CV-tillväxt på 3,3 % är fortfarande svagare än Gartners historiska nivåer. Federal motvind är alltså en verklig förklaring – men inte en fullständig förklaring.

Även konjunktur, IT-budgetar, osäkrare inköpsbeslut, förändrad sales productivity och nya AI-verktyg kan spela roll. Tillgängliga rapporter bevisar inte hur stor del som orsakas av AI. Att attribuera hela inbromsningen till ChatGPT vore därför för tvärsäkert.

Kundretention och storleken på befintliga kundrelationer

MåttQ2 2025Q2 2026Tolkning
Global client retention84,6 %85,2 %Något förbättrad kundförnyelse
Global wallet retention101,3 %98,2 %Svagare kontraktsvärde bland kvarvarande kunder
GTS wallet retention99,3 %97,0 %Försvagad expansion i stora teknikbasen
GBS wallet retention103,7 %98,6 %Tydlig nedväxling även utanför IT
Globala kundföretag13 37412 775−4,5 %
GTS-kundföretag11 87511 347Minskande kundbas
GBS-kundföretag4 6424 437Minskande kundbas

Källa: [K1], s. 6–7. Gartner mäter retention på företagsnivå; ett företag kan finnas i både GTS och GBS och räknas då i båda delserierna.

Definitionen är avgörande: Gartners wallet retention mäter det valutaneutrala kontraktsvärdet hos kunder som finns kvar från föregående år. Den inkluderar inte förlorade kunders kontraktsvärde på samma sätt som en fullständig SaaS-net revenue retention-beräkning. Därför är 98,2 % inte bevis för att hela den föregående kundbasen endast tappat 1,8 %. Kundförluster måste analyseras separat. [K1] (s. 27)

Här finns en viktig och nyanserad slutsats. Gartner uppvisar inte en tydlig kollaps i procentuell kundförnyelse. Däremot har bolaget svårt att skapa tillräcklig expansion i de relationer som förnyas och att ersätta förlorade kunder med nyförsäljning. Ett företag kan därför behålla sin Gartner-relation men minska avtalet, antalet användare eller tilläggstjänster.

Försäljningsorganisation och nyförsäljning

Antalet provisionsbärande säljare minskade från 5 034 i Q2 2025 till 4 874 i Q2 2026, eller ungefär −3,2 %. Företagets rapporterade produktivitetsmått var betydligt svagare än under högkonjunkturåren. Samtidigt rapporterades cirka 240 MUSD i ny affär under Q2 2026, vilket visar att nyförsäljningen fortsätter men inte räcker för historisk tillväxt. [K1] (s. 6–7) [K2]

Global kvartalsvis Net Contract Value Increase (NCVI) förbättrades från cirka −56 MUSD i Q1 till +14 MUSD i Q2 2026. Det är ett steg i rätt riktning, men 14 MUSD är litet jämfört med en kontraktsbas på drygt 5,2 md USD. [K1] (s. 21–22)

Vår diagnos: Gartner har framför allt ett problem med tillväxt, expansionsförsäljning och ny affärskapacitet. Makro och US Federal är verkliga motvindar. AI är en trovärdig strukturell risk, men den exakta effekten är inte verifierad i bolagets kundstatistik.

4. Finansiell verifiering: historik, marginaler och kassaflöde

Kvartalsvis försäljning och segmenttillväxt

KvartalGAAP-intäkter, MUSDYoYResearch/Insights YoYConferences YoYConsulting YoY
Q1 20241 473+4,5 %+4,2 % Research+8,4 %+6,0 %
Q2 20241 595+6,1 %+4,8 % Research+10,2 %+13,1 %
Q3 20241 484+5,4 %+5,1 % Research+32,5 %−3,9 %
Q4 20241 715+8,1 %+5,4 % Research+17,2 %+19,3 %
Q1 20251 534+4,2 %+4,2 % Research+3,6 %+3,7 %
Q2 20251 686+5,7 %+4,2 % Insights+13,6 %+8,8 %
Q3 20251 524+2,7 %+5,1 %−1,6 %−3,2 %
Q4 20251 753+2,2 %+2,9 %+13,9 %−12,8 %
Q1 20261 511−1,5 %+3,1 %+7,9 %−14,7 %
Q2 20261 676−0,6 %+2,1 %+15,5 %−8,8 %

Omklassificeringsnot: 2024 års Research inkluderar annan verksamhet än senare Insights. Äldre segmenttillväxt är därför inte en helt jämförbar serie. Q2 2026 justerade intäkter ökade 2,8 % rapporterat / 1,8 % valutaneutralt medan GAAP-intäkterna minskade 0,6 % – huvudsakligen på grund av avyttrade Digital Markets. [K1] [K3]

Rörelsemarginal, EPS och fritt kassaflöde

KvartalGAAP rörelsemarginalGAAP EPSJusterad EPSFCF, MUSDKommentar
Q1 202418,6 %$2,67$2,93166Tillväxten högre än 2026
Q2 202420,0 %$2,93$3,22341Starka konferenser
Q3 202416,6 %$5,32$2,50565FCF inkluderar cirka 300 MUSD försäkringsersättning
Q4 202418,5 %$5,11$5,45311Global CV +7,8 %
Q1 202518,1 %$2,71$2,98288CV-inbromsning påbörjad
Q2 202519,4 %$3,11$3,53347Federal och annan motvind
Q3 20255,7 %$0,47$2,76269Nedskrivning Digital Markets
Q4 202519,1 %$3,36$3,94271CV-tillväxt nära noll
Q1 202620,9 %$3,18$3,32371Kostnadskontroll
Q2 202622,6 %$4,14$4,37378Stark vinst, svag CV

Historiska tabeller bygger på medföljande resultatmeddelanden och earnings supplements. GAAP och justerade resultat ska inte kombineras till en enda vinstserie utan redovisade justeringar.

Rullande tolv månader (R12), till och med Q2 2026

MåttR12
GAAP-intäkter6 464 MUSD
Justerade intäkter, exklusive Digital Markets6 339 MUSD
GAAP-rörelseresultat1 115 MUSD
GAAP-rörelsemarginal17,3 %
Justerad EBITDA, kvarvarande verksamhet1 629 MUSD
Justerad EBITDA-marginal mot justerade intäkter25,7 %
GAAP-nettoresultat775 MUSD
FCF1 289 MUSD
FCF-marginal mot GAAP-intäkter19,9 %

Kassaflödet är starkt, men flera redovisningsposter kräver varsamhet: Q3 2024 innehåller en stor försäkringsersättning, Q3 2025 innehåller en nedskrivning och Digital Markets avyttrades under 2026. Därför är en enkel trendlinje över GAAP EPS eller EBITDA otillräcklig som grund för värderingen.

Q2 2026: resultaträkning och kassaflödesbro

PostQ2 2026, MUSD
GAAP-intäkter1 675,9
Kostnad för tjänster/produktutveckling−486,9
Beräknat bruttoresultat1 189,0
Beräknad bruttomarginal70,9 %
SG&A−764,6
Materiella avskrivningar−25,1
Immateriella avskrivningar−20,0
GAAP-rörelseresultat378,5
GAAP-rörelsemarginal22,6 %
Räntenetto, kostnad−22,3
Nettoresultat275,5
Justerad EBITDA465,8
Kassaflöde från rörelsen398,3
Capex−19,9
Fritt kassaflöde378,4

Källor: Q2 2026 Form 10-Q i underlaget; [K1]. Bruttomarginalen 70,9 % är beräknad från GAAP-kostnadsposter och ska inte förväxlas med segmentens contribution margin.

Vad justeras bort i non-GAAP?

Bolagets justerade resultatmått är användbara för att isolera kvarvarande verksamhet och vissa extraordinära poster, men de är inte ”rena pengar”. Avstämningarna kan bland annat omfatta avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar, omstruktureringskostnader, avyttringsrelaterade effekter och skatt. Vid EBITDA-avstämning tillkommer även avskrivningar och aktiebaserad ersättning. I justerad EPS hanteras justeringarna på annat sätt; SBC är inte generellt bortjusterat på samma vis som i adjusted EBITDA. [K1] (s. 30–35)

Värderingen bygger därför på (1) GAAP som kontroll, (2) bolagets justerade EBITDA/EPS, (3) faktiskt FCF och (4) en separat ekonomisk SBC-justering. Det förhindrar att återköp och aktieersättningar felaktigt behandlas som kostnadsfria.

Aktier, återköp och skuldsättning

Bolaget återköpte cirka 3,63 miljoner aktier för 547 MUSD i Q2 2026 och omkring 6,94 miljoner aktier för 1,08 md USD under första halvåret. Det översteg första halvårets FCF, ungefär 749 MUSD. Under Q2 låg det genomsnittliga återköpspriset enligt 10-Q omkring 149 USD, vilket visar att återköpsvolymerna varierar kraftigt med kurs och program. Senaste angivna utestående aktieantal per 31 juli var 63 148 976. [K3]

Kassan var cirka 1,49 md USD och bruttoskulden cirka 2,98 md, vilket ger cirka 1,49 md USD nettoskuld, motsvarande ungefär 0,9× R12 justerad EBITDA. En sådan skuldsättning är hanterbar för ett bolag med nuvarande kassaflöde, men långvariga återköp utöver fritt kassaflöde är inte hållbara utan ökad finansiell risk.

5. Segmenten: kvaliteten bakom koncernens vinst

Ekonomisk lönsamhet i Q2 2026

SegmentIntäkter, MUSDGross contribution, MUSDContribution marginRapporterad YoYFX-neutral YoY
Insights1 29099977,5 %+2,1 %+1,0 %
Conferences24414559,5 %+15,5 %+14,2 %
Consulting1425437,9 %−8,8 %−8,8 %

Källa: [K1], s. 8–10. Dessa är segmentbidrag före vissa koncerngemensamma kostnader – inte fristående EBIT- eller EBITDA-marginaler.

Insights: fortsatt abonnemangskvalitet, men lägre tillväxt

Insights står för huvuddelen av värdeskapandet. Abonnemangsintäkterna ger bra synlighet, verksamheten kräver relativt begränsade fysiska investeringar och den höga bidragsmarginalen innebär stor kassaflödespotential. Det är här Gartners moat måste försvaras.

Utmaningen är att prenumerationsintäkter inte automatiskt är immuna mot förändrat arbetssätt. Om kunderna centraliserar Gartner-konton, byter från många användare till färre specialister eller ersätter enklare analystjänster med AI pressas CV även om kunderna behåller ett övergripande abonnemang. Stabil kundretention är därför nödvändig men inte tillräcklig.

Conferences: hög bidragsmarginal, men inte stabil SaaS

Konferensintäkterna steg 15,5 % i Q2 2026. Samtidigt minskade jämförbart deltagande cirka 1,4 %, medan intäkterna för jämförbara konferenser steg omkring 12 % valutaneutralt. Det kan indikera gynnsam pris-/sponsor-/mixutveckling, men exakt fördelning är inte offentlig. Företaget planerade 55 fysiska destination conferences under 2026. [K1] [K2]

Conferences har två värden: direkta bidrag och en kanal för att förstärka researchrelationer. Däremot är exponeringen mot företagsresor, evenemangsbudgetar, sponsorer och konferenskalendern verklig. I ett svagt makroläge är det svårt att ge segmentet samma värderingsmultipel som Insights.

Känslighet: Ett hypotetiskt konferensintäktstapp på 15 % från 2026 års guide på 695 MUSD motsvarar cirka 104 MUSD i intäkter. Vid illustrativ marginaleffekt på 40–50 % kan EBITDA minska cirka 42–52 MUSD före kostnadsanpassningar. Detta är modellantaganden, inte bolagsprognoser.

Consulting: ett komplement snarare än självständigt huvudcase

Consulting minskade 8,8 % i Q2 2026 och har en klart lägre bidragsmarginal än Insights. Samtidigt var backlog cirka 214 MUSD, omkring 9 % högre än ett år tidigare, och bokningarna steg enligt bolagets kvartalskommentar. Det ger viss möjlighet till stabilisering utan att bevisa en snabb återhämtning. [K2]

Strategiskt kan Consulting skapa uppdrag och relationer som gör det lättare att sälja Insights, men detta samband har inte kvantifierats i underlaget. Vi tilldelar därför inte segmentet en stor separat premie. Det får snarare rollen att begränsa eller förstärka koncernens resultat beroende på konjunktur och beläggning.

6. Konkurrensfördelar och marknadsposition

Vad är svårt att kopiera?

Gartner har flera förstärkande fördelar: ett känt varumärke bland CIO:er, en stor historisk researchbas, proprietära jämförelsedata, specialistanalytiker, etablerade kundrelationer och en direkt distributionskanal till företagens beslutsfattare. Gartner möter även kunderna i researchsamtal, konsultuppdrag och på konferenser.

Det är däremot viktigt att skilja på informationsfördel och arbetsflödesfördel:

- Informationsfördel: Gartners egen data, benchmarking, metodik och expertbedömning kan inte replikeras enbart genom att fråga en publik LLM.

- Arbetsflödesfördel: Om Gartner används för att dokumentera och kvalitetssäkra stora upphandlingsbeslut kan det bli inbyggt i kundens processer, vilket höjer kostnaden för att byta lösning.

- Svagare skydd: Generiska marknadsöversikter, rapportsammanfattningar och enkla leverantörslistor har lägre switching costs och är mer utsatta för AI-substitution.

Det betyder att Gartners moat sannolikt har blivit smalare i den text- och informationsbaserade delen sedan 2021, men fortfarande kan vara bred i komplexa beslutsprocesser. Det är en analytisk bedömning, inte en direkt uppmätt effekt.

Konkurrenterna är inte en enda marknad

Konkurrenter/alternativDirekt konkurrensytaRelevans
Forrester, IDC, Info-Tech, Everest GroupResearch, benchmarking, analystjänsterMest direkt jämförbara
McKinsey, Bain, BCGStrategi och rådgivning till ledningHög överlappning i vissa uppdrag, annat prissättningssätt
Deloitte, AccentureTeknisk rådgivning och implementationKan erbjuda mer integrerad leverans
G2, TrustRadiusSoftware reviews, leverantörsjämförelserPress på enklare utvärderingsprodukter
LinkedIn, branschexperter och öppna forumKunskapsåtkomst och nätverkLågprisalternativ för tidig research
Bloomberg, S&P Global, MorningstarProfessionell information, data, researchFramför allt analogier; mindre direkt överlapp i CIO-beslut
AI-native researchverktyg och procurement-agenterAutomatisk syntes, urval och beslutsflödenPotentiellt mest disruptiva på sikt

Även Gartner Peer Insights och verktyg som BuySmart bör bedömas i detta ekosystem. Gartner Peer Insights är Gartners egen kanal för användarbaserade teknikomdömen, inte en fristående konkurrent. Den kan stärka dataerbjudandet, medan G2 och TrustRadius erbjuder konkurrerande granskningsdata.

Forrester rapporterade −3 % CV i Q2 2026, samtidigt som bolaget utvecklar AI-integrerade researcherbjudanden. Det pekar på press i bredare analystjänster, men är inte bevis för att alla bolag tappar av samma orsak. [K4]

Moat-poäng – analytisk bedömning, inte objektiv statistik

DimensionPoäng 1–5Väsentligt förbehåll
Varumärke och beslutslegitimitet5Ren varumärkespremie räcker inte utan användning
Proprietär data och benchmarking4Värde beror på uppdateringsgrad och exklusivitet
Analystnätverk och expertis5Personalkostnader kan begränsa hävstången
Kundrelationer och distribution4Kunder kan minska avtalsstorlek
Switching costs3Varierar kraftigt mellan arbetsflöde och rapportläsning
Prissättningsförmåga3Inte belagd separat från pris/mix och CV
Nätverkseffekter3Dataskala hjälper; inte samma effekt som tvåsidig mjukvaruplattform
AI-resiliens3Produkterna finns; ekonomiska utfallet är oprövat

Vår moat-slutsats: Gartner är starkt där det hjälper en organisation att fatta och försvara ett beslut, men mer utsatt där kunden främst köper tillgång till sammanfattad information. Den kommande CV-utvecklingen blir ett test av hur mycket av den historiska premien som faktiskt är kvar.

7. AI-disruption: hot mot research – möjlighet för beslutsstöd

Vad AI kan göra mycket billigare

Generativ AI kan redan hjälpa användare att kartlägga mjukvarumarknader, sammanfatta rapporter, jämföra kända leverantörer, skapa upphandlingsfrågor och sammanställa omvärldsbevakning. AI-agenter kommer sannolikt också att automatisera större delar av procurement- och analysflödet.

Den mest sannolika negativa utvecklingen är därför inte ett plötsligt försvinnande av samtliga Gartner-kunder. Det är att kunder förnyar men nedgraderar: färre användare, färre produkter, mindre tillgång till analytiker eller svagare vilja att betala höga priser. Detta kan minska CV och wallet retention utan att client retention kollapsar.

Vad AI fortfarande har svårt att ersätta

- Benchmarking byggd på icke-publik data, inhämtad från tusentals verksamheter.

- Erfarenhetsbaserad expertbedömning av komplexa teknikval med konsekvenser för drift, cybersäkerhet och reglering.

- Organisationers behov av spårbar och oberoende extern validering inför styrelse och upphandling.

- Förtroenderelationer och kvalificerad rådgivning anpassad till en specifik organisations situation.

- Fysiska konferenser och nätverk med seniora beslutsfattare.

Detta är argument för Gartners fortsatt relevans, inte bevis för att nuvarande prispunkter består. En kund kan vilja ha expertvalidering men vara beredd att betala betydligt mindre än tidigare för enklare delar av erbjudandet.

AskGartner och BuySmart: riktiga produkter, obekräftad monetisering

AskGartner är Gartners generativa AI-gränssnitt mot den egna researchbasen. Produkten är viktig därför att Gartner kan låta kunderna använda LLM:er med företagets proprietära informationslager i stället för att flytta hela arbetet till externa AI-tjänster. [K5]

BuySmart adresserar teknikinköp och leverantörsval. Strategiskt är det intressant eftersom det kan föra Gartner närmare beslutsprocessen och minska beroendet av enskilda researchrapporter. [K6]

Det saknas dock offentlig statistik som säkert visar att produkterna hittills har höjt kontraktsvärdet, ökat retention eller gett separat väsentlig AI-intäkt. Gartner har kommenterat kundnytta och AI-investeringar, men utan en verifierbar ekonomisk kohortanalys. Vår modell tilldelar därför ingen särskild AI-premie utöver möjliga kvalitativa konkurrensfördelar. [K2]

Disruptionsrisk per arbetsuppgift

KunduppgiftRisk för AI-substitutionVad kan rädda Gartners betalningsvilja?
Sammanfatta standardrapportMycket högBegränsat; leveransen kommodifieras
Lista de största CRM-/ERP-/molnleverantörernaHögDokumenterad metodik och datakvalitet
Enkel vendor shortlistHög–medelProprietära jämförelser och kvalificerade kriterier
Magic Quadrant/strategisk leverantörsbedömningMedelFörtroende, metodik och extern legitimitet
Kostnads-/mognadsbenchmarkingLägreIcke-publik data och jämförbar kundbas
Stort företagskritiskt teknikvalLägre–medelExpertrelation, ansvarsfördelning, dokumentation
Ledningsrådgivning och CIO-stödMedelAnpassad erfarenhet och personlig tillit
KonferensnätverkLåg direktFysiska relationer och tillgång till experter

Så kan AI synas i finanserna

Den svåra frågan är inte om AI används, utan vem som får den ekonomiska vinsten. Om Gartner producerar research snabbare men konkurrenterna och kunderna kräver motsvarande prissänkningar kan marginaleffekten bli liten. Om Gartner däremot använder AI för att göra proprietär data mer värdefull och öka analystillgängligheten utan att sänka kontraktspriserna kan både retention och marginaler förbättras.

Följ därför CV per kund, global wallet retention, GTS CV, kundföretag, produktivitet och FCF snarare än antalet AI-pressmeddelanden.

Statisk känslighet: ett permanent CV-bortfall

Vid global CV omkring 5,283 md USD, och ett illustrativt 35-procentigt genomslag från förlorat kontraktsvärde till EBITDA:

Kontraktsvärde som hypotetiskt försvinnerCV-effekt/årEBITDA-effekt/år
2 %−106 MUSDcirka −37 MUSD
5 %−264 MUSDcirka −92 MUSD
10 %−528 MUSDcirka −185 MUSD
15 %−792 MUSDcirka −277 MUSD

Det är inte en prognos för AI-effekten, och intäktstappet skulle normalt fördelas över kontraktstider. Tabellen visar bara hur känslig ett högmarginalbolags värdering kan bli om pris eller volym strukturellt försämras.

8. Bolagets guidning, analytikerkonsensus och egna prognoser

Gartner FY2026: ledningens guide, inte vårt estimat

MUSD, utom EPSFY2025 justerat utfallLedningens guide 4 aug 2026
Insights5 073≥5 170
Conferences645≥695
Consulting552≥510
Justerade intäkter6 270≥6 375
GAAP-intäkter6 497≥6 394
Justerad EBITDA exklusive avyttrad verksamhet1 579≥1 570
Justerad EPS$13,17≥$14,00
FCF1 175≥1 185
Capex–cirka 100
SBC (ledningens storleksordning)–cirka 177

Källa: [K1], s. 5 och avstämningsbilagor. GAAP-intäkter och justerade intäkter är inte likvärdiga efter Digital Markets-avyttringen.

Har guidningen blivit aggressivare?

Mellan 5 maj och 4 augusti 2026 sänktes guiden för justerade intäkter från 6 405 till 6 375 MUSD, medan justerad EBITDA höjdes från 1 545 till 1 570 MUSD, justerad EPS från $13,25 till $14,00 och FCF från 1 160 till 1 185 MUSD. [K1] (s. 5)

Det är viktigt att använda den faktiska guidningsbryggan: den justerade intäktsförändringen bestod av −35 MUSD valuta och +5 MUSD uppdaterad affärsbedömning. För EBITDA var effekterna −15 MUSD valuta och +40 MUSD affärsbedömning; för justerad EPS −$0,15 valuta och +$0,90 affärsbedömning. Det är alltså fel att beskriva hela intäktssänkningen som försämrad underliggande efterfrågan.

Min slutsats är att ledningen har blivit mer positiv till lönsamhet och kostnadsstyrning snarare än att ha signalerat en kraftfull organisk tillväxtåterhämtning.

Historisk ambitionsnivå: I Q1 2025 presenterades fortfarande medelfristiga mål om 12–16 % tillväxt i dåvarande Research, 5–10 % i Conferences och 3–8 % i Consulting, med minst 10 % koncerntillväxt. Dessa var framåtblickande mål, inte konsensus eller uppnådda utfall. Med ändrade segmentdefinitioner och den senare avyttringen ska de inte användas som direkt jämförbar 2027-prognos – men kontrasten mot dagens faktiska CV-utveckling visar hur mycket investerarnas förväntningar har behövt sänkas. Källa: Gartner Q1 2025 earnings supplement, s. 5.

Konsensus – avskilt från prognosen

Tillgängliga publika sammanställningar inför Q3 2026 indikerade omkring 1,48 md USD i Q3-intäkter och $2,87 i justerad EPS, samt ungefär 6,4 md USD FY2026-intäkter och $14,4 FY2026-EPS. De är sammanställningar med begränsad täckning och kan uppdateras snabbt. Det finns inte verifierad fullständig konsensus för framtida CV, seats, retention och samtliga tre segment. [K7]

Vi ersätter därför inte sådana datahål med gissningar. Tabellen nedan är vår egen prognos.

Bear, base och bull för FY2027–FY2029

Belopp i md USD om inget annat anges. Samtliga värden är analytiska antaganden.

Scenario / nyckeltalFY2027EFY2028EFY2029E
Bear: intäkter6,206,136,20
Intäktstillväxt−2,8 %−1,0 %+1,1 %
Justerad EBITDA1,461,381,36
EBITDA-marginal23,5 %22,5 %22,0 %
Justerad EPS$13,29$12,50$12,50
GAAP EPS, illustrativ$12,21$11,40$11,37
FCF1,081,031,02
Base: intäkter6,556,817,13
Intäktstillväxt+2,8 %+3,9 %+4,7 %
Justerad EBITDA1,631,721,82
EBITDA-marginal24,9 %25,2 %25,5 %
Justerad EPS$15,61$17,19$19,11
GAAP EPS, illustrativ$14,55$16,11$18,01
FCF1,271,341,43
Bull: intäkter6,767,277,82
Intäktstillväxt+6,0 %+7,6 %+7,6 %
Justerad EBITDA1,761,932,11
EBITDA-marginal26,0 %26,5 %27,0 %
Justerad EPS$17,28$20,38$24,03
GAAP EPS, illustrativ$16,23$19,30$22,92
FCF1,361,511,70

GAAP EPS-prognoserna är mer osäkra än adjusted EPS: framtida nedskrivningar, omstruktureringar och andra redovisningsposter är inte möjliga att förutse med hög precision. Justerad EPS bör inte heller förväxlas med organisk vinsttillväxt eftersom återköp kan minska nämnaren.

Scenarioantaganden: segmenttillväxt

Årlig tillväxt202720282029
Insights – Bear−2 %−1 %+1 %
Conferences – Bear−5 %0 %+2 %
Consulting – Bear−8 %−3 %+1 %
Insights – Base+3 %+4 %+5 %
Conferences – Base+5 %+5 %+4 %
Consulting – Base−2 %+1 %+2 %
Insights – Bull+6 %+8 %+8 %
Conferences – Bull+8 %+7 %+7 %
Consulting – Bull+3 %+4 %+4 %

Alla koncernintäkter har modellerats utifrån en gemensam 2026-startpunkt om 5 170 / 695 / 510 MUSD för Insights, Conferences och Consulting. Avrundning gör att enskilda summeringar kan skilja någon hundradels miljard från totalsiffrorna.

Scenarioantaganden: ledande KPI:er

Mått under prognosperiodenBearBaseBull
Global CV-tillväxt−2 till +1 %+3 till +5 %+6 till +9 %
GTS CV-tillväxt−3 till 0 %+2,5 till +4,5 %+5 till +8 %
GBS CV-tillväxt0 till +3 %+4,5 till +6 %+9 till +12 %
Kundtillväxt/år−3 till −5 %−1 till +1 %+2 till +4 %
Kundretention vid periodslutcirka 82 %cirka 87 %cirka 89 %
Wallet retention vid periodslutcirka 94 %cirka 101 %cirka 104 %
Illustrativ pris-/mixeffekt per år0 till +1 %+2 till +3 %+3 till +4 %

Databegränsning: Separata prisförändringar, ARPU, betalda seats och seat-churn kan inte uppskattas robust från de offentliggjorda siffrorna. De illustrativa pris-/mixantagandena är inte observerade fakta eller en exakt matematisk uppdelning av CV-tillväxten.

Kapitalallokering i scenarierna

Antagna återköp, md USD202720282029
Bear0,30,30,3
Base0,80,91,0
Bull1,01,11,2

I base case antar vi att det genomsnittliga utspädda aktieantalet minskar från ungefär 61,8 miljoner 2027 till 57,5 miljoner 2029. Det bygger på återköpsbelopp, framtida kursnivåer och utspädning och är inte säkerställt. Vi antar ingen ordinarie utdelning, inga stora förvärv och att AI-utvecklingen finansieras inom vanliga rörelsekostnader och capex. Återköp måste långsiktigt rymmas inom kassaflöde och försvarbar balansräkning.

9. Värdering: fyra kompletterande metoder

Värderingsstart – samma aktieantal och kurs i samtliga metoder

PostVärde
Kurs217,60 USD
Utestående aktier63 148 976
Börsvärde13 741 MUSD
Kassa Q2 2026cirka 1 489 MUSD
Bruttoskuld Q2 2026cirka 2 980 MUSD
Nettoskuldcirka 1 491 MUSD
EVcirka 15 232 MUSD
FY2026E P/E på guidad justerad EPS $14,0015,5×
FY2027E P/E på vår justerade EPS $15,6113,9×
FY2026E EV/justerad EBITDA9,7×
FY2026E P/FCF, före SBC-justering11,6×

Balansvärden och aktieantal: Q2 2026 10-Q. Kursen är läsarens angivna värderingsreferens, inte marknadsdata hämtad live.

Metod 1: Forward P/E

Med $15,61 i vår justerade FY2027-EPS:

P/EIndikerat värde/aktie
12×$187
14×$219
16×$250
17,5×$273
19×$297
21×$328

Ett P/E på 17–19× är rimligt om CV stabiliseras, kassaflödet håller och AI inte orsakar ett permanent tapp. Vi använder inte historiska högsta multiplar som norm eftersom Gartners tillväxt och konkurrensläge förändrats.

Metod 2: DCF – tioårig företagskassaflödesmodell

Viktig redovisningsprincip: Ett kassaflöde efter räntor ska inte diskonteras med WACC och sedan få nettoskulden avdragen en gång till. Vi börjar därför med bolagets FCF, lägger tillbaka en förenklad efter skatt-justerad finansieringskostnad och gör ett ekonomiskt avdrag för aktiebaserad ersättning. Resultatet används som en approximativ FCFF-startpunkt.

Förenklad 2026-start, MUSDBelopp
Guidad FCF1 185
Antagen efter skatt-justerad räntenettoeffekt+72
Avdrag för ekonomiskt värde av SBC−177
Normaliserat FCFF1 080

Detta är en modellerad ägarkostnad för SBC, inte ett kontantutflöde enligt redovisningen. Framtida utspädning och återköp kan avvika och får inte samtidigt dubbelräknas.

Tioårig FCFF-prognos

ÅrFCFF, MUSD
20271 162
20281 222
20291 302
20301 374
20311 442
20321 507
20331 567
20341 622
20351 670
20361 720

DCF använder prognostiserade 2027–2036-kassaflöden, nettoskuld på cirka 1,49 md USD och 63,149 miljoner aktier. Terminalvärdet räknas på 2036 års FCFF. Modellen ger följande känslighet:

WACC / terminaltillväxt2,0 %2,5 %3,0 %
8,0 %$342$362$387
9,0 %$288$302$318
10,0 %$247$257$268

Central DCF: cirka $302/aktie (9 % WACC och 2,5 % terminaltillväxt). DCF ger en högre nivå än vårt slutliga fair value, eftersom vi väger in multipelvärdering och kvalitativ riskrabatt för AI och CV-svaghet.

Reverse DCF: Med samma modellram motsvarar kursen $217,60 mycket låg långsiktig FCFF-tillväxt, ungefär 1 % årligen före terminalperioden i en förenklad jämn-tillväxtmodell. Det är inte bevis för undervärdering: om den normaliserade kassaflödesbasen är för hög, eller framtida CV-krympning blir permanent, kan även detta vara optimistiskt.

Metod 3: EV/EBITDA

Med vår FY2027 justerade EBITDA på omkring 1,63 md USD och oförändrad modellnettoskuld:

EV/justerad EBITDAIndikerat värde/aktie
9×$209
10×$235
11×$261
12×$286
13×$312

En 11–12×-multipel är försvarbar om affären stabiliseras. Detta är lägre än multiplarna på starkare växande, mer renodlade dataprenumerations- och mjukvarubolag, men en högre värdering än för research med strukturellt sjunkande kontraktsvärde. Forrester och konsultbolag är användbara riskreferenser men inga perfekta direkta multipeljämförelser; därför finns ingen fabricerad ”peer average” här.

Metod 4: P/FCF, inklusive SBC-justering

Bolagets FCF-guide för 2026 är 1,185 md USD, vilket ger 8,6 % rapporterad FCF-yield. Om vi drar av cirka 177 MUSD i SBC blir illustrativt ekonomiskt FCF 1,008 md USD och yield omkring 7,3 %.

I base case för FY2027 prognostiserar vi 1,27 md USD FCF. Efter ett illustrativt SBC-avdrag på 180 MUSD återstår 1,09 md USD, motsvarande cirka $17,26 per nu utestående aktie.

Multipel på SBC-justerat FY2027 FCFVärde/aktie
12×$207
14×$242
16×$276
18×$311
20×$345

Det här måttet är särskilt relevant eftersom Gartner är kapitallätt. Men det ska läsas tillsammans med kontraktsvärdets kvalitet och framtida marginaler, inte isolerat som ”billigt P/FCF”.

Varför ingen numerisk SOTP?

Segmentens bidragsmarginaler (Insights 77,5 %, Conferences 59,5 %, Consulting 37,9 % i Q2) är inte fullständiga segment-EBITDA efter centrala kostnader. Att ge varje segment en separat multipel utan tillförlitlig kostnadsallokering, kapitalkrav och skatt skulle skapa falsk precision. Segmentanalysen påverkar våra tillväxt- och riskantaganden, men vi publicerar ingen pseudoprecis sum-of-the-parts-kurs.

Samlad värdering och scenarier

MetodIndikerat base-värde
Forward P/Ecirka $273
DCF, SBC-justeradcirka $302
EV/EBITDAcirka $261–286
P/FCF, SBC-justeradcirka $276
Vårt centrala fair value$280
ScenarioSannolikhetVärde/aktieUpp-/nedsida från $217,60Bidrag till viktat värde
Bear – permanent lägre CV och multipel30 %$150−31,1 %$45
Base – måttlig CV-återhämtning50 %$280+28,7 %$140
Bull – starkare AI-resiliens och expansion20 %$375+72,3 %$75
Sannolikhetsvägt100 %$260+19,5 %$260

Sannolikheterna är subjektivt uppskattade och ska inte tolkas som statistiskt kalibrerade sannolikheter. Scenariovärdena är fundamentala värderingar med olika riskpremier – inte kursmål för ett bestämt framtida datum.

10. Investeringstes, risker och portföljbeslut

Gartner är en bra investering om …

1. CV stabiliseras och ökar mot ungefär 3–5 %, särskilt inom GTS.

2. Global wallet retention åter når 100 % eller högre, utan att kundbasen fortsätter krympa snabbt.

3. Insights behåller hög kundnytta för stora teknik- och ledningsbeslut, även om enklare research ersätts av AI.

4. Justerad EBITDA-marginal håller omkring 25 % och FCF växer mot 1,3–1,4 md USD under 2027–2029.

5. Återköp görs disciplinerat till attraktiva priser, utan ohållbar skulduppbyggnad.

Gartner är en dålig investering om …

AI och nya distributionskanaler permanent sänker betalningsviljan för research och rådgivning. Då räcker det inte med god marginal i det innevarande kvartalet: framtida CV och FCF kan börja falla, även om EPS hålls uppe en tid genom besparingar och återköp. Den stora risken är en långsam nedmontering av ARPU/kontraktsstorlek, inte nödvändigtvis en abrupt kundkollaps.

Riskmatris

RiskBedömd betydelseVad vi följer
Global CV/GTS CV stannar nära noll eller blir negativMycket högCV, NCVI, pipeline, säljarproduktivitet
AI driver nedskalning och prispressMycket högWallet retention, kundantal, produktanvändning
Förlorade amerikanska federala kunderHög kortsiktigtCV ex US Federal mot total CV
Svagare företagsbudgetar och längre säljcyklerHögNyförsäljning, säljkapacitet
Conferences faller i lågkonjunkturMedel–högSamma konferens-intäkter, deltagande, mix
Consulting förblir svagtMedelBacklog, bokningar och contribution margin
För stora återköp jämfört med FCFHögNettoskuld, återköp, aktieantal, SBC
AI-rättigheter, dataskydd och regulatoriska kravMedel–högProduktvillkor, rättsliga kostnader
Nya research- och procurementplattformarMycket hög långsiktigtPrissättning och fortsatt användning i stora beslut

Köpzoner och positionstorlek

PrisnivåStällningstagande, förutsatt oförändrad tes
Under $190Mycket attraktivt efter ny kontroll av CV-risken
$190–225Primär köpzon, bygg successivt
$225–250Selektiv ackumulering, kräver bättre CV-signaler
$250–310Ungefärligt normalintervall; risk/reward blir mindre attraktiv
Över $310Kräver starkare tillväxtbevis eller högre motiverad vinst

Föreslagen initial portföljvikt: 2–3 %. Ökning till 4–5 % är rimlig först när den centrala tillväxtindikatorn och kundekonomin utvecklas bättre. En vikt på 8–10 % är för aggressiv givet dagens osäkerhet om AI och framtida betalningsvilja.

Fem datapunkter som kan förändra slutsatsen

TriggerPositiv tolkningNegativ tolkning
1. Global CV Q3/Q4 2026Över 3 % i Q3, vidare mot 4 %Tillbaka mot 0–1 % trots mildare federal motvind
2. Global wallet retentionTillbaka över 100 % under H1 2027Under 96 % i flera kvartal
3. KundantalStabiliseras under 2027Fortsatt tapp över 5 % årligen utan kompensation
4. AskGartner/AI-ekonomiDokumenterat bättre retention eller CVFortsatta AI-påståenden utan kundekonomiskt genomslag
5. FCF och marginaler2027 FCF kring 1,27 md, EBITDA-marginal cirka 25 %FCF mot 1,0 md och fallande CV/marginal samtidigt

Nästa kontrollpunkt är Q3-rapporten den 3 november 2026. Att EPS slår analytikernas prognos räcker inte i sig för att bekräfta tesen. Det avgörande är om Global CV, GTS CV och wallet retention visar en trovärdig stabilisering. [K8]

11. Källor, metoder och vad vi fortfarande inte vet

Källhierarki

1. Gartners SEC-rapporter och earnings supplements – historiska siffror, definitioner, avstämningar och guidning.

2. Gartners earnings call och produktmaterial – ledningens kvalitativa resonemang och beskrivning av AskGartner/BuySmart.

3. Forresters resultat och övriga externa källor – branschperspektiv och försiktig jämförelse.

4. Egna modellantaganden – scenarier, WACC, multiplar, SBC-avdrag, sannolikheter och fair value. Dessa presenteras aldrig som rapporterade fakta.

Primärmaterial från det bifogade rapportarkivet

Analysen har kombinerats från två tidigare researchdelar och har avstämts mot det tillhandahållna arkivet med 25 rapport-PDF:er, inklusive:

- Gartner årsredovisningar/Form 10-K 2022–2025.

- Bokslutsmeddelanden 2022–2025.

- Form 10-Q och separata resultatmeddelanden Q1–Q3 2025 och Q1–Q2 2026.

- Earnings supplements FY2024, Q1–Q4 2025 samt Q1–Q2 2026.

Filerna kan användas för att reproducera de finansiella tabellerna. På en publik hemsida bör källhänvisningar i första hand peka mot de officiella IR-dokumenten och inte mot lokala filnamn.

Direktlänkar till de viktigaste offentliga källorna

- [K1] Gartner Q2 2026 earnings supplement, 35 sidor – CV, retention, segment, guide, non-GAAP och definitioner.

- [K2] Gartner Q2 2026 earnings call-transkript, officiellt – kommentarer om federal sektor, försäljning, AI, segment och kapitalallokering.

- [K3] Gartner Q2 2026 resultatmeddelande och rapportlänkar samt Gartners officiella kvartalsarkiv – Form 10-Q, historiska och redovisade uppgifter.

- [K4] Forrester Q2 2026 – officiell rapportering – jämförbar sektormotvind.

- [K5] AskGartner – Gartners produktbeskrivning – AI-erbjudandet och dess datagrund.

- [K6] Gartner BuySmart – upphandlings- och leverantörsutvärdering.

- [K7] Zacks – publikt sammanställda resultatestimat och Stock Analysis – analytikerkonsensus – användbara men inte kompletta konsensuskällor.

- [K8] Gartner – bekräftelse av Q3-rapport den 3 november 2026.

Datahål och uttryckliga reservationer

- Pris kontra volym: Inga tillräckliga uppgifter för att isolera prisökningar, antal seats, produktmix, cross-sell och churn var för sig.

- AI:s kausala påverkan: Vi kan inte räkna ut hur många CV-procentenheter som förlorats på grund av AI. Bolagets verktyg och konkurrenters produkter är verifierade, men ekonomisk effekt är inte isolerad.

- Fullständig historisk guide/utfall-serie: Gartner har inte en separat standardiserad kvartalsguide som fullt ut kan jämföras med samtliga tio kvartal; historiska konsensusdata för varje kvartal har inte verifierats. Att fylla tabellen med påhittade siffror vore missvisande.

- Fullständig peer-värdering: Vi har inte tillförlitliga, konsekvent justerade multiplar för samtliga research-, konsult- och databolag vid samma mättidpunkt. Ingen fabricerad jämförelsemultipel används.

- SOTP: Segmentens gross contribution är inte fullständiga fristående EBIT-/EBITDA-resultat. En separat segmentvärdering skulle kräva stora antaganden om koncerngemensamma kostnader.

- Redovisningsjämförbarhet: Digital Markets avyttrades under 2026; historiskt Research och senare Insights är inte helt jämförbara; Q3 2024 innehöll en ovanlig försäkringsersättning och Q3 2025 nedskrivningar.

- Marknadskurs och datum: 217,60 USD kommer från analysens angivna referens, och inga kursförändringar efter det datumet är inbyggda.

- DCF: Terminalvärdet är stort, och utfallet varierar med WACC, långsiktig tillväxt och faktisk kostnad för SBC.

Ordförklaringar och redovisningsdisciplin

TermBetydelse och fallgrop
CVAnnualiserat kontraktsvärde på ett datum – inte samma som kvartalets omsättning eller exakt ARR
GTS / GBSGlobal Technology Sales / Global Business Sales, komponenter av global CV
NCVINet Contract Value Increase – förändring i kontraktsbasen under period
Client retentionAndel företagskunder som finns kvar efter ett år
Wallet retentionValutaneutralt CV för kvarvarande kunder relativt deras CV året innan; exkluderar förlorade kunder i kvoten
GAAPAmerikansk redovisningsstandard; påverkas av bland annat nedskrivningar och avyttringar
Adjusted/non-GAAPBolagsspecifika justeringar; kräver avstämning och kan inte okritiskt jämföras med GAAP
Contribution marginSegmentsbidrag före vissa centrala kostnader; inte EBIT/EBITDA
FCFOperativt kassaflöde minus capex enligt bolagets definition
FCFFKassaflöde till alla kapitalgivare, diskonteras med WACC innan nettoskuld dras av
SBCAktieersättning: redovisningsmässigt inte direkt kontantutflöde, men ekonomiskt relevant för ägare

Slutsats: ett billigt kvalitetsbolag – eller början på en värdefälla?

Gartner har en genuin konkurrensposition inom företagskritisk teknikresearch och beslutsstöd. Insights är en högmarginell, kapitallätt prenumerationsaffär och företaget har fortsatt mycket starkt kassaflöde trots flera svaga kvartal för CV. Det skapar en möjlighet vid kursen 217,60 USD.

Samtidigt visar kundantal, wallet retention och den långvariga inbromsningen i GTS CV att riskerna är större än vad ett historiskt kvalitetsrykte antyder. AI kan både öka Gartners värde genom unik data och bättre beslutsflöden och göra en del av den traditionella researchprodukten väsentligt mindre värdefull. Marknaden har goda skäl att kräva en rabatt.

Vi bedömer ändå att rabatten blivit tillräckligt stor för ett försiktigt köp, eftersom värderingen kräver relativt begränsad framtida tillväxt om kassaflödet förblir uthålligt. Vi avviker från ett mer försiktigt analytikerkonsensus, och den avvikelsen måste förtjänas genom kommande kvartalsdata – inte genom förhoppningar om att AI ”nog inte spelar någon roll”.

Slutligt ställningstagande: KÖP, 2–3 % initial portföljvikt, centralt värde 280 USD och sannolikhetsvägt värde 260 USD. Om CV och wallet retention inte börjar stabiliseras ska tesen omprövas snabbt.

Senast faktagranskad: 28 oktober 2026. Informationen är generell och utgör inte individuellt anpassad finansiell rådgivning. Alla investeringar innebär risk för kapitalförlust.

Analysen och dess antaganden avser 28 oktober 2026. PDF-versionen skapas från samma innehåll med GATEKEEPR:s gemensamma rapportlayout.