Den mest intressanta delen av läkemedels- och medtechsektorn de kommande 3–10 åren är enligt min bedömning inte nödvändigtvis bolagen som utvecklar nästa läkemedel. Det är i många fall bolagen som tjänar pengar varje gång vårdsystemet gör mer: fler bilder granskas, fler cancerpatienter behandlas, fler organ transplanteras, fler laboratorieprover digitaliseras, fler kirurgiska ingrepp utförs och fler vårdmoment flyttas från personalintensiva processer till mjukvara eller automatisering. Den ekonomiska asymmetrin är attraktiv eftersom efterfrågan kan växa utan att investeraren behöver ta binär klinisk läkemedelsrisk.
Tre teman framstår särskilt tydligt. För det första blir vårdens verkliga flaskhals allt oftare personal och arbetsflöde snarare än medicinsk teknik. FDA hade i september 2026 auktoriserat över 1 600 AI-baserade medicintekniska produkter, med en mycket stor andel inom radiologi, vilket visar att AI håller på att gå från pilotprojekt till regulatoriskt etablerad produktkategori. [K1] För det andra fortsätter volymen strukturellt uppåt inom bland annat cancer och transplantation: IARC räknar med att antalet nya cancerfall globalt ökar från cirka 20,6 miljoner 2024 till 34,4 miljoner 2050, medan antalet amerikanska organtransplantationer redan har stigit kraftigt under det senaste decenniet. [K2] För det tredje innebär befolkningens åldrande att vården måste producera mer med ungefär samma eller relativt mindre personalresurser; WHO räknar med att antalet personer över 60 år når cirka 2,1 miljarder 2050. [K3]
Min övergripande ranking favoriserar därför bolag med installerad bas, återkommande mjukvaru- eller förbrukningsintäkter, höga byteskostnader och stark balansräkning. De fem mest intressanta kombinationerna av kvalitet och ännu inte helt diskonterad strukturell potential är i dagsläget RaySearch, CellaVision, AddLife, Getinge och Revenio. XVIVO och BONESUPPORT har starkare strukturell tillväxt än flera av dessa, men deras aktier kräver högre framtida tillväxt för att motivera värderingen. Sectra och ChemoMetec är fantastiska verksamheter men svårare att kalla förbisedda till dagens multiplar. [K4]
AI och automatiserad bilddiagnostik. Radiologi är ett av de tydligaste områdena där medicinsk innovation inte primärt behöver öka kostnaden per patient utan kan öka antalet undersökningar en given organisation klarar att hantera. FDA:s lista över AI-produkter visar hur snabbt antalet godkända radiologiska applikationer har ökat. Den långsiktiga vinnaren behöver därför inte vara algoritmbolaget; den kan vara plattformen där bilderna lagras, distribueras och analyseras. Sectras medicinska IT-verksamhet är ett tydligt exempel. Under maj–juli 2026 ökade Sectras omsättning 25,8 procent, återkommande intäkter steg 31,7 procent och återkommande molnintäkter ökade 75,3 procent. [K1] Vinnare: Sectra, GE HealthCare, CellaVision och i viss mån RaySearch. Förlorare: fristående analysverktyg utan distributionsplattform och äldre lokala PACS-system som inte integreras väl med AI och molntjänster.
Digitalisering och automatisering av laboratorier. Här är arbetskraftsbesparing viktigare än själva diagnostikinnovationen. CellaVision automatiserar den manuella mikroskoperingen av blodceller och har byggt upp en distributionsmodell där en global hematologipartner ger marknadstäckning till 2038. Q3 2026 växte omsättningen 13,6 procent, organisk tillväxt var 13,4 procent och EBITDA-marginalen nådde 32 procent. Bolaget hade samtidigt bara cirka 3 MSEK i räntebärande banklån och 219 MSEK i likvida medel. [K5] Nästa potentiella ben är benmärgsanalys och Fourier Ptychographic Microscopy, vilka kan bredda plattformen från perifer blodanalys mot fler digitala mikroskopiapplikationer. [K5] Vinnare: CellaVision och ChemoMetec. ChemoMetec har dessutom en mycket stark lönsamhetsprofil; EBITDA-marginalen var 55 procent 2025/26 och bolaget guidar för fortsatt omsättnings- och EBITDA-tillväxt 2026/27. [K6] Nackdelen är värderingen: ChemoMetec handlas kring 37 gånger EV/EBITDA och över 50 gånger historisk vinst, vilket innebär att mycket redan är diskonterat. [K7]
Cancerbehandling blir mer precis, mjukvarutung och automatiserad. IARC:s prognos om 67 procent fler nya cancerfall 2050 innebär ett strukturellt volymtryck på strålterapi, diagnostik och behandlingsplanering. [K2] RaySearch är särskilt intressant eftersom ekonomin ligger i mjukvarulagret snarare än i att tillverka linjäracceleratorn. Bolagets orderstock var 1,69 miljarder SEK vid halvårsskiftet 2026, trots att omsättningen under första halvåret föll 12 procent och EBIT blev 96 MSEK. [K8] Marknaden straffar naturligt kvartalsvolatiliteten, men verksamheten har hög operativ hävstång när licenser och serviceintäkter konverteras. Aktien värderades nyligen kring 22 gånger EV/EBIT och 17 gånger EV/EBITDA, klart lägre än många andra kvalitetsbolag inom nordisk medtech. [K4] Vinnare: RaySearch, Elekta och GE HealthCare. Elekta visar också en förbättrad produktmix: justerad bruttomarginal steg till 42,6 procent under första kvartalet 2026/27 och justerad EBIT-marginal till 11,2 procent, delvis genom mer mjukvara och service. [K9]
Organperfusion och expansion av transplantationsmarknaden. Detta är ett av de renaste exemplen på medicinsk innovation som skapar en större marknad snarare än bara tar marknadsandel. USA utförde omkring 46 750 solida organtransplantationer 2024 enligt den slutliga årsrapporteringen, mot 29 768 år 2013, och andelen donation efter cirkulationsstillestånd har ökat kraftigt. [K10] Det ökar värdet av lösningar som kan bevara, utvärdera och transportera organ. XVIVO är därför strukturellt mycket väl positionerat. Q3 2026 ökade omsättningen 34 procent, organisk tillväxt var 32 procent och thoraxverksamheten växte 51 procent i lokala valutor. [K11] Vinnare: XVIVO. Den huvudsakliga risken är snarare värdering och exekvering än efterfrågeproblemet.
Minimalt invasiv kirurgi, kirurgisk robotik och träning. Den egentliga ekonomiska vinnaren av fler robotingrepp kan vara den som tar betalt för simulatorer, mjukvara och utbildning snarare än själva roboten. Surgical Science har därför en attraktiv picks-and-shovels-position. Under Q2 2026 steg omsättningen 22 procent, licensintäkterna utgjorde en tredjedel av omsättningen och rörelseresultatet återgick till tydligt positiv nivå. [K12] Den negativa sidan är OEM-koncentration: Intuitives tidigare avbrutna memorandum demonstrerade hur snabbt intäktsförväntningar kan förändras. [K12] Vinnare: Surgical Science. Potentiella förlorare är manuella träningslösningar och fristående simulatorbolag utan OEM-integration.
Engångsendoskopi och infektionskontroll. Vården har ett ekonomiskt incitament att minska sterilisering, logistik och risken för kontamination när prisskillnaden mot återanvändbara instrument blir tillräckligt liten. Ambu rapporterade 16 procent organisk tillväxt inom Endoscopy Solutions i Q3 2025/26 och 13,5 procents EBIT-marginal för koncernen. [K13] Vinnare: Ambu och leverantörer av engångskomponenter. Förlorare: delar av marknaden för återanvändbara endoskop och relaterad steriliseringsutrustning, även om ekonomin varierar mellan proceduretyper och sjukhus.
Vård i hemmet och produktivitetsutrustning. WHO:s demografi gör modellen enkel: fler äldre patienter och begränsad bemanning gör hemvård, patientförflyttning, trycksårsprevention och digital övervakning mer värdefulla. [K3] Arjo är ett mindre glamouröst men därför intressant exponering mot denna trend. Bolaget rapporterade 6 procent organisk tillväxt i Q3 2026 och förbättrad lönsamhet. [K14] AddLife är en bredare indirekt vinnare genom distribution av diagnostik, medtech, intervention och välfärdsteknik. Under de första nio månaderna 2026 växte den underliggande verksamheten organiskt omkring 4 procent samtidigt som justerad EBITA-marginal förbättrades till 12,2 procent. [K15]
GLP-1 förändrar sjukdomsbördan, men skapar både vinnare och förlorare. Den nya generationen obesitasläkemedel når nu bredare patientgrupper och även orala behandlingar är på väg in på marknaden; EMA rekommenderade exempelvis orforglipron för både obesitas och typ 2-diabetes hösten 2026. [K16] Detta är inte automatiskt positivt för all medtech. Långsiktigt kan effektiv viktbehandling minska behovet av vissa obesitasrelaterade behandlingar och diagnostik. Samtidigt kan fler patienter komma in i vårdsystemet genom screening och uppföljning. De tydligaste potentiella förlorarna är därför inte diagnostikbolagen utan verksamheter starkt beroende av fetmakirurgi, vissa diabetesrelaterade komplikationer och eventuellt delar av sömnapnébehandlingen. Tesens viktigaste osäkerhet är hur hållbar behandlingsföljsamheten blir och vilka priser och ersättningsnivåer som slutligen accepteras.
Den viktigaste skillnaden mellan en medicinsk vinnare och en bra aktie är vem som behåller produktivitetsvinsten. Om en AI-lösning gör att ett sjukhus kan läsa 20 procent fler bilder men all ekonomisk besparing går till sjukhuset, är leverantörens investeringscase svagt. Den bästa modellen är därför när leverantören kan ta betalt per användare, studie, instrument, förbrukningsartikel eller abonnemang samtidigt som kunden fortfarande sparar pengar.
Sectra är ett typexempel på detta eftersom övergången mot molnbaserade fleråriga kontrakt gör intäkterna mer återkommande. Molnrelaterade återkommande intäkter steg 75,3 procent under senaste rapporterade kvartalet. [K17] CellaVision fångar värde både vid installation och genom mjukvara/reagenser, samtidigt som digital morfologi ersätter ett manuellt arbetsmoment. [K5] RaySearch säljer mjukvara som blir allt mer integrerad i behandlingsplaneringen och kan därför få hög marginal på inkrementell försäljning. [K8] XVIVO och BONESUPPORT har i stället produkter som följer själva procedurvolymen och där klinisk nytta kan motivera högt pris. BONESUPPORT anger en bruttomarginal över 92 procent, vilket illustrerar hur stark ekonomin kan bli om CERAMENT fortsätter penetrera ortopediska användningsområden. [K18]
Mindre attraktiva modeller är kapitalintensiv utrustning med låg serviceandel eller produkter där köparen kan pressa priset efter standardisering. Getinge visar varför mix är avgörande: Q3 2026 växte försäljningen organiskt endast 2,1 procent, men justerad EBITA-marginal steg till 15,1 procent genom mix, pris och produktivitet. [K19] Det gör Getinge mer intressant som aktie än den relativt modesta top-line-tillväxten antyder.
Rangordningen nedan väger strukturell potential, affärskvalitet, balansräkning, värdering och tesrisk. Den är inte en ranking av vilka bolag som kommer växa snabbast; högt värderade kvalitetsbolag får avsiktligt lägre placering.
| Rang | Bolag | Huvudtrend | Bedömning |
|---|---|---|---|
| 1 | RaySearch | Radioterapimjukvara, cancerökning | Bäst kombination av strukturell tillväxt, mjukvaruekonomi och fortfarande rimlig värdering. EV/EBIT omkring 22x och EV/EBITDA omkring 17x. [K4] |
| 2 | CellaVision | Labautomation, digital morfologi | Exceptionell balansräkning och marginalprofil. Q3 organisk tillväxt 13,4%, EBITDA-marginal 32%. Värderingen kring 34x vinst är hög men inte extrem relativt kvaliteten. [K5] |
| 3 | AddLife | Diagnostik, medtechdistribution, hemvård | Lägre teknologirisk och bred exponering mot fler procedurevolymer. Marginalerna förbättras och nettoskuld/EBITDA var 2,5x. [K20] |
| 4 | Getinge | Intensivvård, kirurgi, life science | Lönsamhetsförbättring verkar mer strukturell än marknaden historiskt vant sig vid. R12 justerad EBITA-marginal 15,6%. [K21] |
| 5 | Revenio | Ögondiagnostik | Stark strukturell exponering mot glaukomscreening och åldrande. Q1 2026 hade 8,4% valutajusterad tillväxt och 21,3% justerad EBIT-marginal, men Visionix-integrationen höjer risken. [K22] |
| 6 | XVIVO | Organperfusion | En av de starkaste rena strukturella tillväxttrenderna; Q3 organisk tillväxt 32%. Aktierisken ligger främst i höga förväntningar. [K11] |
| 7 | BONESUPPORT | Ortobiologi, lokal antibiotikabehandling | Mycket hög bruttomarginal och stor kvarvarande penetration. Hög kvalitet men större produktkoncentrationsrisk. [K18] |
| 8 | Ambu | Single-use endoskopi | 16% organisk tillväxt inom endoskopi och tydlig skalbarhet. Konkurrensen och prispressen gör ekonomin mindre säker än för de högst rankade. [K13] |
| 9 | Sectra | Imaging IT och moln | Förmodligen högst affärskvalitet i gruppen. Q1-försäljning +25,8%, CRR +75,3%. Placeringen beror nästan helt på värderingsrisk. [K17] |
| 10 | Surgical Science | Robotkirurgi och simulering | Mycket intressant picks-and-shovels-modell, men OEM-koncentrationen gör kassaflödet mindre förutsägbart. [K12] |
| 11 | Elekta | Radioterapi | Betydande turnaroundpotential om högre mjukvaru- och serviceandel lyfter marginalerna uthålligt. Q1 justerad EBIT-marginal 11,2% mot 6,5% året före. [K9] |
| 12 | Arjo | Åldrande, hemvård, patienthantering | Låg glamourfaktor men strukturell efterfrågan och förbättrad operationell utveckling; Q3 organisk tillväxt 6%. [K14] |
| 13 | GE HealthCare | Imaging, AI, diagnostik | Stark plattform och Q3 2026 organisk tillväxt 6,2% med justerad EBIT-marginal 16,6%. Storleken gör dock multipelexpansion mindre sannolik. [K23] |
| 14 | ChemoMetec | Cellanalys, cellterapi, automation | Ett fantastiskt bolag men en betydligt mindre attraktiv aktie till cirka 37x EV/EBITDA och över 50x vinst. [K7] |
| 15 | Sedana Medical | Inhalationssedering i intensivvård | Stor potentiell marknad och amerikansk optionalitet, men ännu negativ EBITDA och begränsad likviditet gör caset mer spekulativt än övriga. [K24] |
Det finns en viktig distinktion i tabellen: Sectra, XVIVO och ChemoMetec är sannolikt bättre bolag än flera namn ovanför dem, men inte nödvändigtvis bättre aktier från dagens startpunkt. RaySearch, Getinge, AddLife och Revenio har större möjlighet till både fundamental förbättring och omvärdering utan att samma grad av perfektion behöver infrias.
Det marknaden riskerar att underskatta är att RaySearch inte behöver vinna hela radioterapimarknaden för att få stark ekonomisk utveckling. Cancerincidensen ökar strukturellt, behandlingsplaneringen blir mer komplex och automatisering blir viktigare när kliniker försöker behandla fler patienter. Samtidigt var orderstocken 1,69 miljarder SEK efter H1 2026 trots ett svagt omsättningshalvår. [K2] Med ett marknadsvärde kring 6–7 miljarder SEK och EV/EBIT omkring 22 gånger är förväntningarna betydligt lägre än hos många andra nordiska medtechbolag. [K25]
Vad motbevisar tesen: om orderstocken under 2027 inte konverterar till försäljning, om service/licensmixen inte förbättrar kassaflödet eller om större sjukhuskunder börjar standardisera på integrerade mjukvarulösningar från maskinleverantörerna.
Marknaden verkar fortfarande delvis betrakta CellaVision som ett moget hematologiinstrumentbolag. Det underskattar möjligheten att bolaget blir ett bredare digitalt mikroskopibolag. BMA-applikationen börjar generera intäkter, regulatorisk expansion pågår och bolaget utvecklar nästa generation digital cellmorfologi med högre throughput. [K5] Kombinationen av 66–69 procents bruttomarginal, mycket låg skuld och ett distributionsavtal till 2038 ger en ovanligt defensiv bas. [K5]
Värderingen är inte låg: marknadsvärdet låg kring 4,5–4,7 miljarder SEK i slutet av oktober och P/E omkring 34. [K26] Men om bolaget kan återgå till uthållig hög ensiffrig eller låg tvåsiffrig organisk tillväxt och samtidigt hålla EBITDA-marginal runt 30 procent blir dagens multipel betydligt mindre krävande.
Vad motbevisar tesen: utebliven kommersiell adoption av BMA/FPM, permanent lägre instrumentefterfrågan eller försämrad ekonomi i distributionsrelationen.
Getinge är kanske den tydligaste kandidaten där marknaden fortfarande bär med sig minnet av historiska kvalitetsproblem och svag exekvering. Q3 2026 visar en annan ekonomisk profil: justerad EBITA steg 18 procent till 1 278 MSEK och marginalen till 15,1 procent, medan fritt kassaflöde nådde 1,3 miljarder SEK. [K19] Acute Care Therapies hade på rullande tolv månader 22,5 procents justerad EBITA-marginal och koncernen 15,6 procent. [K21]
Det intressanta är att caset inte kräver explosiv marknadstillväxt. Om produktmix, prissättning och produktivitet kan lyfta normaliserad lönsamhet även vid 3–5 procents organisk tillväxt kan kassaflödet växa snabbare än omsättningen. Bolagets egen helårsprognos ligger just på 3–5 procents organisk försäljningstillväxt. [K19]
Vad motbevisar tesen: om marginalförbättringen visar sig bero huvudsakligen på tillfälliga valuta- och tariffposter eller om Life Science-investeringarna fortsätter att försvagas flera år.
Revenio gynnas av två mycket robusta faktorer: en åldrande befolkning och behovet av snabbare, enklare ögondiagnostik. Bolagets Q1 2026 visade 8,4 procents valutajusterad omsättningstillväxt och 21,3 procents justerad rörelsemarginal trots kostnader kopplade till Visionix-affären. [K22] Förvärvet gör caset mer komplext, vilket sannolikt är precis varför riskpremien kan bli attraktiv om integrationen fungerar.
Vad motbevisar tesen: integrationsproblem, lägre strukturella marginaler efter Visionix eller en försämrad konkurrensposition för iCare inom tonometri och retinal imaging.
AddLife är det minst uppenbara teknologicaset men kanske det mest robusta sättet att äga stigande vårdvolymer. Gruppen har exponering mot diagnostik, ortopedi, intervention, smärta och välfärdsteknik utan att vara beroende av ett specifikt läkemedel eller kliniskt genombrott. Under Q3 2026 ökade omsättningen 7 procent, justerad EBITA 11 procent och kassaflödet från den löpande verksamheten 62 procent. [K15] På rullande tolv månader var justerad EBITA 1,31 miljarder SEK och nettoskuld/EBITDA 2,5 gånger, ned från 3,5 gånger 2023. [K20]
Problemet är värderingen: aktien låg omkring 182 SEK den 30 oktober och P/E runt 35 gånger, vilket begränsar säkerhetsmarginalen. [K27] Jag skulle därför se AddLife som ett kvalitetsköp vid svaghet snarare än ett uppenbart billigt fynd.
Vad motbevisar tesen: återgång till svag förvärvsdisciplin, stigande skuldsättning eller att den organiska tillväxten fastnar kring noll trots ökande vårdbehov.
Den största blinda fläcken är att effektivisering ofta skapar mer vård snarare än mindre vård. När en undersökning blir billigare och snabbare sänks tröskeln för att beställa den. Detta är den klassiska volymeffekten som gör att diagnostikplattformar, PACS, analysmjukvara och förbrukningsmaterial kan få större ekonomisk uppsida än själva AI-algoritmen. FDA:s snabbt växande antal AI-godkännanden stödjer att tekniken håller på att spridas brett över det medicinska arbetsflödet. [K1]
En andra blind fläck är procedurvolym snarare än läkemedelspris. Cancerfall väntas öka 67 procent till 2050 och organtransplantationer har redan ökat kraftigt, vilket är gynnsamt för produkter som följer varje behandling eller procedur. [K2] Detta är varför XVIVO, RaySearch och vissa ortobiologibolag är mer strukturellt intressanta än mycket av den traditionella sjukhusutrustningen.
En tredje blind fläck är att GLP-1 sannolikt skapar sektorspecifika förlorare. Effektiv obesitasbehandling kan på sikt minska volymer inom fetmakirurgi och vissa obesitasrelaterade komplikationer. EMA:s senaste beslut kring orala GLP-1-läkemedel visar dessutom att distributionsbarriären kan minska ytterligare. [K16] Därför bör investerare vara försiktiga med att extrapolera historisk tillväxt för produkter vars TAM bygger på obehandlad fetma.
En fjärde blind fläck är övervärderad kvalitet. ChemoMetec är ett bra exempel: 55 procents EBITDA-marginal och stark strukturell exponering är attraktivt, men en EV/EBITDA-multipel runt 37 gånger lämnar liten tolerans för ett par år med låg tillväxt. [K6] Sectra är på motsvarande sätt ett exceptionellt företag, men dess investeringstes bör bedömas mot vilken tillväxt som redan är implicit i aktiekursen, inte bara mot bolagets tekniska kvaliteter.
Den sista blinda fläcken är motsatsen: impopulära mogna bolag kan bli bättre aktier än snabbväxande favoriter när marginalerna vänder. Getinges senaste resultat och Elektas förbättrade bruttomarginal visar hur stor värdeskapandet kan bli när ett etablerat installerat system får bättre mix, mer service och mjukvara och högre kostnadsdisciplin. [K19]
Sammantaget skulle jag dela universet i tre grupper. Köpbar kvalitet till någorlunda rimligt pris: RaySearch, CellaVision, Getinge, Revenio och AddLife. Exceptionella strukturella vinnare där priset kräver större disciplin: XVIVO, BONESUPPORT, Sectra och ChemoMetec. Högre-risk optionalitet: Surgical Science, Elekta och Sedana Medical. Den gemensamma nämnaren i den första gruppen är att investeringstesen går att bygga på redan existerande produkter, kunder och kassaflöden snarare än på ett framtida kliniskt genombrott. [K8]
[K1] FDA – List of Artificial Intelligence-Enabled Medical Devices
[K2] IARC – Global cancer statistics 2024: GLOBOCAN estimates
[K3] WHO – Ageing and health
[K4] Stock Analysis – RaySearch Statistics & Valuation
[K5] CellaVision – Interim Report Q3 2026
[K6] ChemoMetec – Positioning ChemoMetec for future growth
[K7] Stock Analysis – ChemoMetec Statistics & Valuation
[K8] RaySearch – Interim report second quarter 2026
[K9] Elekta – Första kvartalet, maj–juli 2026/27
[K10] OPTN/SRTR – 2024 Annual Data Report: Overview of US Solid Organ Transplantation
[K11] XVIVO – Interim Report January–September 2026
[K12] Surgical Science – Interim report January–June 2026
[K13] Ambu – Interim Report for Q3, Nasdaq
[K14] Arjo – Investor newsroom
[K15] AddLife – Interim Report January 1–September 30, 2026
[K16] EMA – New oral GLP-1 medicine for weight management and type 2 diabetes
[K17] Sectra – Three-month interim report: Growing cloud recurring revenue
[K18] BONESUPPORT – Investor Relations
[K19] Getinge – Interim Report July–September 2026
[K20] AddLife – Interim Report Q3 2026: Key figures
[K21] FinancialFilings – Getinge Interim / Quarterly Report 2026
[K22] Revenio – Interim Report January 1–March 31, 2026
[K23] GE HealthCare – Third quarter 2026 financial results
[K24] Sedana Medical – Delårsrapport januari–september 2026
[K25] Yahoo Finance – RaySearch, RAY-B.ST
[K26] Financial Times – CellaVision, C26:FRA
[K27] MarketScreener – AddLife AB