Gatekeeper Research · 30 oktober 2026 · NASDAQ: APP · Strategisk och fundamental masteranalys
En aktie som fallit mer än 60 procent under 2026, samtidigt som verksamheten växer över 50 procent och rapporterar rörelsemarginaler omkring 78 procent. AppLovin är en ovanlig kombination av en dokumenterat framgångsrik AI-baserad annonsaffär, en svårgenomlyst ekonomisk modell och en marknad som drastiskt omvärderat vad den är villig att betala för framtida tillväxt.
Den här analysen förenar tre undersökningar: verksamhet, AI och konkurrenskraft; kursraset, skeptikerna och de rättsliga riskerna; samt historik, kassaflöde och en egen fundamental värdering. Syftet är inte att försvara vare sig ledningen eller blankarna, utan att avgöra vad en investerare behöver tro för att ett köp ska skapa värde.
Värderingsankare: 232,70 USD är kursen som använts i uppdraget, inte en verifierad slutkurs den 30 oktober. Finansiellt informationsstopp är Q2 2026, publicerad 5 augusti. Nästa rapport är Q3 den 4 november 2026 och ingår inte. Källor och definitionsförklaringar återfinns längst ned. AppLovin Q2 · SEC 10-Q · Rapportkalender
| Mått | Utfall eller värde |
|---|---|
| Referenskurs | 232,70 USD |
| Ekonomiskt utestående A- och B-aktier, senast verifierat 31 juli 2026 | 334 651 000 |
| Utspätt resultat-/modellantal | 337 031 000 |
| Börsvärde, A+B | 77,87 md USD |
| Nettoskuld, 30 juni 2026 | 0,46 md USD |
| Enterprise value | 78,34 md USD |
| R12-omsättning, till och med Q2 | 6,83 md USD |
| R12-EBIT / rörelsemarginal | 5,29 md USD / 77,4 % |
| R12-fritt kassaflöde | 4,51 md USD |
| R12 P/E / EV/EBIT / FCF-yield | 17,8x / 14,8x / 5,8 % |
| Bear / Base / Bull, DCF | 106 / 252 / 584 USD |
| Subjektivt sannolikhetsviktat DCF-värde | 258 USD |
| Pris mot detta viktade värde | +10,9 % modelluppsida, eller 9,8 % rabatt mot värdet |
Korrigering av aktieantal: De 304 443 000 aktier som ursprungligen angavs omfattar endast A-aktierna. SEC:s Q2-rapport uppger därutöver 30 208 000 B-aktier per 31 juli. B-aktierna har högre rösträtt men samma ekonomiska rätt till resultat och kassaflöde. Att enbart använda A-aktierna underskattar börsvärdet med drygt 7 miljarder USD vid referenskursen. I värderingen används därför alla aktieslag; EPS och DCF baseras på en separat utspädd aktiebas. SEC 10-Q
1. AppLovins tillväxt är verklig, men sammansättningen är avgörande. I H1 2026 ökade nettointäkten per installation cirka 75 procent medan installationsvolymen minskade omkring 10 procent. Det är stark monetarisering, inte bevis på 75 procent bättre algoritmisk precision. SEC 10-Q
2. AXON har ett starkt observerat kommersiellt resultat men en svårbevisad exklusiv algoritmisk moat. Utan jämförbara, kontrollerade kampanjdata går det inte att separera modellkvalitet från kundmix, priser och distributionsfördelar.
3. MAX kan vara lika strategiskt viktigt som AXON. Mediation, publicistrelationer och integrationer utgör en annan sorts konkurrensfördel än AI-modellernas vikter.
4. Den rapporterade marginalen är verklig men lätt att feltolka. AppLovin redovisar huvudsakligen annonsering netto efter publicisters ersättning. En EBIT-marginal på 77 procent innebär inte att 77 procent av annonsörernas totala budget blir rörelsevinst. SEC 10-Q
5. E-handel fungerar för vissa kunder men är inte bevisad i obegränsad skala. Oberoende kundundersökningar visar positiva effekter, men dagens budgetandelar är fortfarande begränsade. Haus · Triple Whale
6. Mobilspelsmarknaden är redan koncentrerad. Sensor Tower uppskattar att AppLovin och Google AdMob tillsammans stod för omkring 65 procent av observerade annonsintäkter inom mobilspel i 19 marknader – inte att AppLovin ensamt äger 65 procent. Sensor Tower
7. Unity visar att AI-förbättring inte är en exklusiv AppLovin-förmåga. Unitys Strategic Grow-intäkter ökade 63 procent i Q2 2026 med stöd av Unity Vector, om än från en annan intäktsbas. Unity Q2
8. Kursraset har framför allt varit en omvärdering av framtiden. Vid den senaste avslutade jämförelsedagen, 29 oktober, var aktien ned cirka 62 procent under 2026 trots stigande resultat. Vid uppdragets lägre kursankare blir årsnedgången mekaniskt cirka 65,5 procent. Kursdata
9. SBC, skatt och återköpspris spelar roll. En normaliserad bolagsskatt om 23 procent, GAAP-EBIT efter SBC och ingen gratis aktieminskning ingår i modellen. Återköp under H1 2026 skedde till ett genomsnittspris omkring 468 USD. SEC 10-Q
10. Värderingen står och faller med marginalernas varaktighet. Aktiekursen kan motiveras med betydligt långsammare tillväxt än historiskt – om AppLovin kan fortsätta tjäna exceptionellt mycket på varje redovisad intäktsdollar.
AppLovin är bäst beskrivet som en AI-optimerad AdTech-marknadsplats med stark distribution inom mobilappar, inte som ett traditionellt SaaS-bolag. Företaget kopplar samman annonsörer som vill förvärva kunder med publicister som säljer annonsutrymme, använder maskininlärning för att värdera annonsmöjligheter och hjälper publicister att maximera auktionernas intäkter.
AppLovins ekonomiska system bygger på fem delvis sammanlänkade produkter:
| Produkt | Funktion | Konkurrensstrategisk roll |
|---|---|---|
| AppLovin Ads | Annonsörernas kampanjhantering, distribution och kundanskaffning | Den centrala kommersiella intäktsmotorn |
| AXON | Prediktions- och optimeringssystem för annonsmatchning, bud och avkastning | Teknik som kan förbättra nettointäkt och annonseffektivitet |
| MAX | Mediation och realtidsauktioner för mobilappsutvecklare | Distribution, integrationsrelationer och potentiell nätverkseffekt |
| Adjust | Attribution, mätning och analys | Mätinfrastruktur och annonsörsnytta; inte automatiskt en fri databank för AXON |
| Wurl | Distribution och annonsteknik inom Connected TV | Strategisk option på en annan annonsmarknad |
Begrepp: AppLovin Ads är namnet på annonsörsplattformen sedan 22 juni 2026; AXON betecknar rekommendationsmotorn. Tidigare användes namnet Axon även för den framväxande självbetjäningsplattformen. Den skillnaden är viktig vid analys av framtida produktförbättringar. AppLovin Ads-lansering
I ett förenklat flöde betalar en annonsör för en annonsmöjlighet, publicisten får sin ersättning och AppLovin behåller nettointäkten för sin förmedlings- och optimeringsfunktion. AppLovin bedömer att bolaget inte kontrollerar annonsutrymmet före överföringen och redovisar därför huvudsakligen annonseringsintäkten som agent, netto efter publisher payouts. SEC 10-Q
Ett rent hypotetiskt räkneexempel:
| Transaktion | USD |
|---|---|
| Annonsörens betalning | 100 |
| Ersättning till publicisten | −70 |
| AppLovins redovisade nettointäkt | 30 |
| Övriga operativa kostnader, antagna | −5 |
| Kvarvarande rörelseresultat | 25 |
I exemplet blir redovisad rörelsemarginal 25/30 = 83 procent – medan vinsten bara motsvarar 25 procent av annonsörens bruttoinvestering. Beloppen ovan är inte en uppgift om AppLovins faktiska take rate; den kan inte beräknas tillförlitligt från publika rapporter eftersom en konsekvent redovisning av bruttoannonsutgifterna saknas.
Detta är en av artikelns viktigaste redovisningsmässiga begränsningar. En jämförelse med Metas, Alphabets eller The Trade Desks P/S och bruttomarginaler utan att justera för intäktsredovisning och annonsflöde kan leda till fel slutsats.
Den 30 juni 2025 slutfördes försäljningen av den egna Apps-verksamheten till Tripledot. Det renodlade AppLovin mot annonsering och AI och förbättrade jämförbarheten i den kvarvarande affären. AppLovin fick kontant ersättning och en fortsatt ekonomisk ägarandel i Tripledot. Bolaget redovisade även kommersiella annonsintäkter från Tripledot efter avyttringen – 42,9 miljoner USD under H1 2026 enligt rapportnoterna. SEC 10-Q
Avyttringen betyder alltså inte att alla kopplingar till de tidigare studiorna upphörde. Den gör också att historisk koncernomsättning och kassaflöde före 2025 inte får jämföras rakt av med dagens annonseringsverksamhet.
Under 2023 lanserades en större generation av AXON-systemet och AppLovin började leverera snabbt stigande monetarisering per installation. Det som sedan följde var inte bara volymtillväxt utan en mycket stark ekonomisk hävstång: annonssystemet kunde skapa mer redovisad nettointäkt relativt sina löpande kostnader.
De jämförbara siffrorna för kvarvarande verksamhet illustrerar utvecklingen:
| Period | Nettoomsättning (mn USD) | Tillväxt år/år | EBIT-marginal |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1 842 | – | 41,9 % |
| 2024 | 3 224 | +75,1 % | 59,3 % |
| 2025 | 5 481 | +70,0 % | 75,8 % |
| H1 2026 | 3 766 | +55,8 % | 77,9 % |
Det motsvarar 72,5 procents årlig omsättningsökning 2023–2025 och en nästan 34 procentenheters förbättring av EBIT-marginalen. Men det är också skälet till att extrapolering är farlig: en marginalresa från 42 till 76 procent kan inte göras om i samma omfattning en gång till.
Källbasen är årsrapporterna 2023–2025 och senare omklassificerad rapportering över kvarvarande verksamhet. 2021–2022 års historiska Software Platform-segment är närliggande men inte exakt jämförbart och används därför inte för att fabricera en femårig organisk tillväxttakt. 2025 årsredovisning · SEC Q2
| Kvartal | Nettoomsättning (mn USD) | Justerad EBITDA (mn USD) |
|---|---|---|
| Q3 2023 | 504 | 355 |
| Q4 2023 | 576 | 411 |
| Q1 2024 | 678 | 484 |
| Q2 2024 | 711 | 511 |
| Q3 2024 | 835 | 647 |
| Q4 2024 | 999 | 770 |
| Q1 2025 | 1 159 | 938 |
| Q2 2025 | 1 259 | 1 018 |
| Q3 2025 | 1 405 | 1 158 |
| Q4 2025 | 1 658 | 1 399 |
| Q1 2026 | 1 842 | 1 557 |
| Q2 2026 | 1 924 | 1 614 |
Kvartalsserie rekonstruerad ur bolagets finansiella uppdateringar; avrundade tal. EBITDA är justerad och exkluderar bland annat SBC, medan senare kassaflödesanalys i artikeln bygger på GAAP-kostnader. Finansiella rapporter
Siffrorna visar stabil sekventiell intäktsökning, men under första halvåret 2026 förändrades sammansättningen: nettointäkten per installation steg cirka 75 procent och installationsvolymen sjönk cirka 10 procent. Över ett längre perspektiv har AppLovin alltså blivit bättre på att tjäna pengar per konvertering, snarare än att främst skapa fler installationer. SEC 10-Q
En förenklad spelrelaterad intäktsidentitet är:
Nettoomsättning ≈ antal installationer × nettointäkt per installation
Den är användbar för att förstå riktningen, men inte perfekt som redovisningsavstämning och mindre relevant när en större andel annonsering avser e-handel och andra konverteringsmål.
Tre möjliga orsaker till ökad monetarisering måste hållas isär:
1. AXON kan förutsäga köp och användarvärde bättre och därmed förbättra annonsörens betalningsvilja.
2. Kundmix, geografier, annonsformat och annonsörernas budgetar kan ha blivit mer gynnsamma.
3. Pris- och auktionsförhållanden samt AppLovins behållna nettoandel kan ha förändrats.
Resultaten visar att AppLovin har skapat ekonomiskt värde; de tillåter inte ett exakt procenttal för hur mycket som isolerat beror på den egna AI-modellens kvalitet.
Rekommendationsmotorn försöker uppskatta sannolikheten att en viss annonsvisning leder till ett värdefullt utfall – exempelvis ett appköp, en installation eller en framtida serie köp – och använder denna uppskattning för budgivning och budgetfördelning.
En stiliserad modell är:
Förväntat värde av annonsvisning = P(konvertering) × förväntat ekonomiskt värde givet konvertering
Det verkliga systemet måste också hantera osäker attribution, feedback som kommer sent, kampanjbudgetar och annonser som fungerar olika i skilda målgrupper. AXON:s detaljerade interna modellarkitektur är inte offentligt verifierbar.
Algoritmisk moat: Starka kommersiella utfall, men relativ prestanda mot Unity Vector, Moloco och Google är inte kontrollerat offentliggjord.
Datamoat: Fler annonser och konverteringar kan ge bättre träningssignaler. Men alla data från MAX, Adjust eller externa plattformar får inte antas vara tillgängliga för AXON. Stor datauppsättning är inte liktydigt med exklusiv data.
Distributionsmoat: Genom MAX och publicistrelationerna har AppLovin integrationsdjup och skala som en fristående AI-startup saknar. Den fördelen kan bestå även om andra utvecklar jämförbara modeller.
Byteskostnader: Publicister kan behöva ändra tekniska integrationer och monetariseringsflöden vid byte av mediationplattform. Annonsörer kan däremot relativt enkelt testa och omfördela budgetar till andra kanaler, särskilt när den marginala ROAS faller.
Analytisk slutsats: Det troligaste långsiktiga försprånget är inte AXON ensamt, utan AXON + MAX + annonsörsrelationer + distributions- och auktionslikviditet. Tekniken är stark; dess exklusivitet är svårare att bevisa.
MAX är AppLovins system för att sälja annonsutrymme hos apputvecklare genom att flera annonsnätverk kan lägga bud. För publicisten är värdet högre intäkter och en teknisk medlingslösning; för AppLovin är det långvariga relationer och en stor kontaktyta mot annonsutbudet.
Den möjliga nätverkseffekten är dubbelriktad: fler publicister lockar fler annonsörer, och fler annonsörer kan göra publicisternas inventarier mer värdefulla. Samtidigt är MAX inte ett exklusivt lager av annonsutrymme: konkurrerande nätverk kan delta, och publicister kan välja alternativ som Unity LevelPlay eller Google AdMob Mediation.
Här finns en intressekonflikt som bör granskas, inte likställas med ett påvisat regelbrott. AppLovin säljer både mediationtjänster och köper annonser i samma ekosystem. Det skapar frågor om auktionsneutralitet, tillgång till information och huruvida konkurrerande efterfrågekällor behandlas likvärdigt.
Det viktigaste framtida beviset vore inte fler marknadsföringspåståenden utan publicisternas faktiska intäkter före och efter kontrollerade byten mellan MAX och konkurrerande medlare. Med sådan data kan distributionsfördelen testas ekonomiskt.
Adjust och Wurl ger kompletterande strategisk närvaro, men deras självständiga ekonomiska bidrag och produktmarginaler särredovisas inte tillräckligt för att motivera stora separata antaganden. Wurls CTV-möjlighet är särskilt en option, inte en redan verifierad andra kärnverksamhet.
Enligt Sensor Towers genomgång av 19 marknader genererade mobilspel över 12 miljarder USD i annonseringsintäkter under 2025, med omkring 2,4 biljoner annonsvisningar. AppLovin och Google AdMob stod tillsammans för cirka 65 procent av de observerade annonsintäkterna. Detta avser annonsmonetarisering hos spelpublicister, inte AppLovins ensamma marknadsandel av global digital annonsering. Sensor Tower
AppLovins position är följaktligen mycket stark inom den marknad där tekniken först blev framgångsrik. Men marknaden är inte obegränsad. Mobilspelsutvecklare kan inte utan vidare visa hur många annonser som helst utan att försämra spelarupplevelsen. När flera annonsnätverk konkurrerar om samma attraktiva användare kan förbättrad budgivningsförmåga överföras till publicisterna genom högre auktionspriser.
Det är en avgörande ekonomisk mekanism: bättre AI leder inte automatiskt till högre uthållig take rate för AppLovin. Om flera aktörer värderar samma annonsmöjlighet lika högt kan konkurrensen ge användarutvecklaren, snarare än mellanhanden, en större del av värdet.
| Aktör | Särskild styrka | Hotbild för AppLovin | Viktig skillnad |
|---|---|---|---|
| Unity Ads / LevelPlay | Spelutvecklarrelationer, spelmotor, Vector AI | Direkt inom spel och mediation | Stora egna teknikresurser; lägre historisk lönsamhet |
| Google / AdMob | Android, global annonsörsbas, egna distributionsytor | Data, annonsutbud och auktionsteknik | Betydligt bredare förstapartsekosystem |
| Meta | Facebook/Instagram, egna användarrelationer, handel och konverteringssignaler | Särskilt inom DTC/e-handel | Annan utbudsmix; starkare förstapartsposition |
| Moloco | Maskininlärning i performanceannonsering | Direkt teknisk modellkonkurrens | Mindre brett integrerad medlingsdistribution |
| Liftoff | Mobil användaranskaffning och monetarisering | Konkurrens om spelbudgetar | Ingen identisk MAX-AXON-struktur |
| Mintegral / Mobvista | Globalt mobilannonsnätverk | Budgivning och annonsörsräckvidd | Delvis annan geografisk mix |
| ByteDance / Pangle | Rekommendationsteknik och global användarskala | Mobilannonsering och AI | Geopolitiska och plattformsrelaterade skillnader |
| Amazon Ads | E-handels- och köpdata | Handel och köpintention | Inte samma huvudsakliga spelannonseringsmarknad |
| The Trade Desk | Öppen programmatisk webb och CTV | Annonsörsrelationer, CTV | Köpplattform med annan redovisning och inventariemix |
| Criteo | Handelsdata och retail media | E-handelsannonsering | Annan kund- och produktstruktur |
Unity är en tydlig varningssignal mot tanken att AppLovin ensamt kan förbättra performanceannonsering med AI. Under Q2 2026 ökade Unitys Strategic Grow Revenue med 63 procent till cirka 329 miljoner USD, samtidigt som Unity lyfte fram förbättringar i Unity Vector. Det bevisar inte att Unity redan överträffar AXON, men visar att konkurrenter kan leverera starka egna teknikdrivna resultat. Unity Q2
Min bedömning: AppLovin är mycket välpositionerat inom mobilspel, men det är svårt att motivera ett decennium av 50–70 procents tillväxt med enbart den etablerade kärnmarknaden. Nya kundvertikaler och bättre monetarisering behöver gradvis ta över.
Den 22 juni 2026 öppnade AppLovin Ads sin självbetjäningsplattform för alla annonsörer. Tidigare hade ett begränsat antal företag tillgång via relationer eller inbjudan. Lanseringen kan sänka kostnaden för kundanskaffning och göra plattformen användbar för mindre e-handelsföretag. AppLovin Ads-lansering
Det är en betydelsefull kommersiell förändring men inte i sig ett bevis för ett genombrott. Att ett företag kan starta en kampanj är något annat än att det fortsätter spendera stora pengar med god inkrementell avkastning.
För spel handlar optimering ofta om installation och efterföljande digitalt livstidsvärde. E-handel har andra kostnader: varukostnad, returer, frakt, rabatter, lager och kundens återköpsbenägenhet. En hög redovisad ROAS kan därför fortfarande innebära en förlustaffär.
Anta en kampanj på 100 000 kr som tillskrivs 300 000 kr i försäljning. Rapporteringen visar ROAS 3,0. Vid ett verkligt täckningsbidrag på 30 procent före annonskostnaden blir bruttobidraget bara 90 000 kr. Kampanjen går då 10 000 kr back före fasta kostnader – även om all försäljning är inkrementell. Om delar av försäljningen skulle ha skett utan reklamen är den verkliga ekonomiska avkastningen ännu lägre.
Haus, 18 juni 2026. Genomgången av geografiska inkrementalitetstester visar att AppLovin ofta fungerar som en effektiv DTC-kanal, men att försprånget jämfört med andra testade kanaler inte är konstant. Den typiska AppLovin-testbudgeten var cirka 4 800 USD per dag, med medianlängd 20 dagar, och AppLovin utgjorde median 4,6 procent av varumärkenas totala betalda mediebudget i dessa tester. Detta är lovande för användning som kompletterande kanal, men otillräckligt för att bevisa avkastning på mycket större budgetandelar. Haus
Triple Whale, 6 augusti 2026. En studie av 755 butiker som använde AppLovin fann attribuerad ROAS 2,90 mot 2,08 för andra kanaler i undersökningen. En modellerad analys antydde bättre inkrementell marginalavkastning hos omkring 66 procent av butikerna. Av sju geografiska holdout-tester visade fem statistiskt signifikant positiv effekt, och dessa fem hade i genomsnitt 8,3 procents intäktslyft. AppLovins budgetandel var omkring 7,7 procent i urvalet. Triple Whale
Det här är starkare bevis än enbart bolagets egna kundcase, men källorna säljer också annonseffektivitets- och mättjänster. De är inte oberoende akademiska experiment över alla kundgrupper. Särskilt sju geotester är för få för att slå fast hur avkastningen blir hos tiotusentals annonsörer som ökar sin budget till 20–30 procent av mediemixen.
Samlad evidens: AppLovin kan skapa verklig inkrementell försäljning för vissa e-handelskunder. Däremot är långsiktig kundretention, nettomarginal efter reklam och skaleffekter vid hög spendering inte tillräckligt transparenta för att med hög säkerhet modellera global dominans.
Hela den globala digitala annonsmarknaden är inte AppLovins realistiskt tillgängliga marknad i dag. Ett korrekt resonemang måste börja i vilka annonsvisningar bolaget faktiskt kan nå, vilka annonsformat som är relevanta för e-handel, hur annonsörernas marginalavkastning ser ut och vilken nettointäkt AppLovin får behålla.
En användbar identitet för ny e-handelsaffär är:
Aktiva nya annonsörer × årlig bruttoannonsbudget × antagen nettoandel = inkrementell nettoomsättning
I vår egna illustrativa Base-modell tillkommer år 2031 32 000 nya aktiva annonsörer med 1,25 miljoner USD i årlig genomsnittsbudget och en antagen nettoandel på 8 procent. Det ger 3,2 miljarder USD i årlig ny nettoomsättning – men kräver hela 40 miljarder USD i bruttoannonsbudget från den nya kundbasen.
De tre parametrarna är modellantaganden, inte uppmätta AppLovin-KPI:er. Den verkliga nettoandelen rapporteras inte i en tillräckligt jämförbar form. Den etablerade omsättningsbasen 2026 inkluderar dessutom redan befintlig verksamhet utanför spel; nya kundkohorter läggs till en gång i prognosen för att undvika dubbelräkning.
Bear innebär begränsad framgång utanför spel, Base en betydande kompletterande performanceplattform, och Bull ett globalt genombrott som kräver både större annonsutbud och lönsam kundanskaffning hos ett mycket stort antal företag. E-handelns stora teoretiska marknad räcker inte för att välja Bull.
AppLovin kontrollerar inte iOS, Android eller mobilappbutikerna. Apple och Google kan begränsa tillgången till annonsidentifierare, ändra SDK- och API-regler eller göra konverteringsdata mer aggregerad och svårare att använda.
Apple har med App Tracking Transparency och AdAttributionKit flyttat mobilannonsering mot mer integritetsbevarande attribution. För AXON kan det betyda att modellen måste härleda mer från färre direkta användarsignaler. En stor aktör kan då få relativa skalfördelar – men ändrade regler kan samtidigt slå mot hela dess modellarkitektur. Apple AdAttributionKit
Det vore fel att beskriva Googles äldre Android Privacy Sandbox-plan som ett ofrånkomligt framtida steg. Google har meddelat att det specifika Privacy Sandbox on Android-initiativet avvecklades i oktober 2025, men andra framtida förändringar av identifierare, API:er och distributionsvillkor är fortfarande möjliga. Google Android
På sikt är det lika viktigt att fråga vilka data AppLovin får använda som vilken modell AppLovin kan träna. Ett starkt tekniskt system med begränsad tillgång till relevanta och rättsenliga signaler kan förlora ekonomisk konkurrenskraft.
AppLovins nedgång är märklig vid första anblick: resultaten har fortsatt stiga, men aktien har kollapsat. Huvudförklaringen ligger i förändringen av marknadens förväntningar och värderingsmultiplar, inte i att verksamheten redan gått från lönsamhet till förlust.
Den 31 december 2025 stängde APP omkring 673,82 USD. Den senaste jämförbara avslutade stängningen före denna artikel var 254,91 USD den 29 oktober 2026, eller cirka −62,2 procent. S&P 500 hade under samma avslutade jämförelseperiod stigit ungefär 12,8 procent (prisindex, från 6 845,50 till 7 720,39). FRED S&P 500 Om man i stället räknar mekaniskt med den lägre referenskursen 232,70 USD, blir kursfallet från 2025 års sista stängning −65,5 procent och fallet från 52-veckorshögsta 738,01 USD cirka −68,5 procent. Det är inte en tidsmatchad S&P 500-jämförelse eftersom referenskursen är användarens separat angivna värderingskurs. Kursdata
| Period | Observation | Rimlig marknadstolkning |
|---|---|---|
| Januari 2026 | Blankarkritik, skarpt bolagsbemötande och stora kursrörelser | Ökad förtroenderisk och riskpremie |
| Slutet av januari–februari | Allmän AI-disruptionsoro och kraftiga nedgångar i tillväxtbolag | Multipelkontraktion och teknikrisk |
| 12 februari | Q4 2025 var starkt, men aktien föll kraftigt efter rapporten | Högt ställda förväntningar kan dominera historiska utfall |
| 13 juli | Oro i marknaden för om e-handelsadoptionen accelererat efter självbetjäningen | Ny tillväxtmotor mindre självklar |
| 5–6 augusti | Q2 något under konsensus; modellförbättringar mindre omfattande än normalt; kursen föll nära 20 % | För första gången en tydligare ifrågasatt AXON-takt |
| Augusti | Piper Sandler, Wells Fargo och Bank of America sänkte rekommendationer | Analytikerna prisade in större genomförandeosäkerhet |
| September–oktober | Datatvist med Unity och fortsatt konkurrensfokus | Distributionsfördelen ifrågasätts |
Det är viktigt att inte påstå att varje kursrörelse har en entydig orsak bara för att en nyhet inträffade samma dag. Tidsmässigt samband är inte ett fullständigt kausalt bevis. Investopedia Q2 · Piper Sandler · BofA · Unity-tvisten
Q2 2026 gav 1,924 miljarder USD i omsättning, +53 procent år/år, 1,614 miljarder i justerad EBITDA och 863 miljoner i fritt kassaflöde. Det är fortsatt exceptionella nivåer. Men omsättningen understeg marknadens konsensus och resultatet låg marginellt under bolagets egen guidning. Framför allt beskrev ledningen att den senaste periodens modellförbättringar hade varit mindre betydande än normalt. Den förklarade detta med tajmingen i modellutvecklingen och uppgav att förbättringar införts efter kvartalets slut. AppLovin Q2 · Piper Sandler
Om investerare prissätter en AI-verksamhet som om varje generation konsekvent ska leverera stora prestandasprång kan en kvartalsvis inbromsning förändra motiverad värdering kraftigt, även om vinstmarginalerna fortsatt är mycket höga.
Under slutet av 2025 låg historisk P/E på ungefär 68x och P/S på cirka 42x enligt tidigare marknadssammanställningar. Vid uppdragets referenskurs på 232,70 USD och de faktiska R12-siffrorna blir motsvarande egenavstämda multiplar cirka 17,8x P/E och 11,4x P/S. Metodskillnader i historisk/nuvarande utspädd aktiebas, omklassificerad verksamhet och uppdateringstidpunkt gör detta till en illustrativ, inte fullständigt homogen, multipelserie.
Slutsats: Den nedåtgående kursen har framför allt drivits av att marknaden betalar en mycket lägre multipel för framtida vinst. Det kan vara rationellt om antagandena om långsiktig tillväxt och hög marginal tidigare var för aggressiva.
Det finns sakliga investeringsfrågor i flera av de offentliga angreppen på AppLovin, men väsentliga påståenden är inte rättsligt eller oberoende fastställda. Att ett påstående kommer från en blankare gör det inte automatiskt falskt; att en blankare publicerar en rapport gör det inte heller automatiskt sant.
Muddy Waters publicerade den 27 mars 2025 en rapport med kritik mot AppLovins kundtillskrivning av konverteringar, effektivitet inom e-handel och användning av identifierardata. Rapporten innehöll bland annat uppskattningar om retargeting och låg inkrementalitet samt anklagelser om att identifierare från externa plattformar skulle kunna användas i strid med användarvillkor. Muddy Waters hade blankningsintresse. Muddy Waters original
Morningstar påpekade dagen därpå att retargeting i sig är en normal annonseringsmetod och inte ett bevis på oegentligheter. Däremot beskrev Morningstar anklagelserna om otillåten kombination av identifierare som allvarliga om de skulle vara riktiga; de behöll då bedömningen att osäkerheten var mycket hög. Morningstar
Haus och Triple Whale bidrar med visst oberoende stöd för att AppLovin också kan skapa inkrementell ny försäljning. De fastställer däremot inte att varje kund har god täckningsbidragsavkastning eller att alla anklagelser om dataanvändning är motbevisade.
Andra blankar- och teknikrapporter har riktat in sig på installationsflöden och användarsamtycke i AppLovin-produkter. Vissa har inkluderat kodgranskning och dokumenterade exempel, men också författare med egna finansiella intressen. Frågorna bör därför prövas mot faktiska programversioner, installationsmekanismer och tillämpliga plattformsregler – inte reduceras till antingen bevisad skuld eller irrelevant brus.
CapitalWatch framförde i januari 2026 allvarliga anklagelser om kopplingar till kriminella nätverk och penningtvätt. AppLovin avvisade uppgifterna som felaktiga. Bolagets svar rapporterat 21 januari I materialet för den här analysen finns ingen verifierad myndighets- eller domstolsslutsats som fastställer kärnan i anklagelserna; de behandlas därför inte som fakta. Deras investeringsrelevans ligger främst i att de ökade förtroende- och informationsrisken.
Reuters rapporterade i februari 2026 att en SEC-relaterad granskning ännu pågick. Vid Q2-presentationen 5 augusti 2026 uppgav AppLovins finanschef att SEC hade avslutat sin förfrågan utan rekommendation om åtgärd. Det senare är ett bolagsuttalande; ett separat, offentligt slutbeslut från myndigheten har inte verifierats här. Det vore ändå missvisande att fortsätta beskriva just denna förfrågan som aktiv efter augustibeskedet. AppLovins Q2-presentation
En aktieägarprocess, Talbot v. AppLovin, inlämnad 16 september 2026, riktar anklagelser mot uppgifter om AXON:s förbättringstakt och produktutveckling. En inlämnad stämning är ett påstående, inte bevis för vilseledande informationsgivning. Domstolens målförteckning
AppLovin har också riktat anklagelser mot Unity rörande datainsamling via Unity Ad Quality. Unity bestrider kritiken. En domstol nekade i början av oktober AppLovins begäran om ett tillfälligt ingripande; detta var inte ett slutligt avgörande av den underliggande sakfrågan, som hänskjutits till fortsatt prövning. EMARKETER Unity-tvisten
| Fråga | Status | Investeringsbetydelse |
|---|---|---|
| Långsiktigt inkrementell kundavkastning | Delvis belagd, inte brett verifierad | Mycket hög |
| Exakt tekniskt AI-försprång | Kommersiellt resultat belagt; exklusivitet obevisad | Mycket hög |
| Påstådd otillåten identifieraranvändning | Omstridda anklagelser | Hög om faktisk plattformsaccess påverkas |
| SEC-förfrågan från tidigare period | Uppges avslutad utan rekommenderad åtgärd | Minskad omedelbar risk för just det ärendet |
| Unity-konflikten | Verklig rättslig tvist; inget slutligt sakavgörande | Konkurrens och dataåtkomst |
| CapitalWatchs brottsmisstankar | Ingen fastställd slutsats i underlaget | Förtroenderisk, inte bevisad skuld |
Den viktigaste slutsatsen från kritiken är inte att bolaget är 'avslöjat'. Det är att framtida avkastning är beroende av egenskaper som den offentliga redovisningen inte gör tillräckligt enkla att kontrollera: kvalitén i konverteringssignaler, inkrementell avkastning, auktionsneutralitet och den verkliga kostnaden för att hålla AXON före konkurrenterna.
Rullande tolv månader till och med Q2 2026 räknas konsekvent som FY2025 + H1 2026 − H1 2025. Det ger en ren period från juli 2025 till juni 2026, efter den stora avyttringen.
| Finansiellt mått, R12 | Belopp (mn USD) | Tolkning |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 829 | Nettoannonsering, inte annonsörernas brutto-spend |
| GAAP EBIT | 5 288 | Efter SBC i rörelsekostnaderna |
| EBIT-marginal | 77,4 % | Extrem, men påverkas av nettointäktsredovisning |
| Nettovinst från kvarvarande verksamhet | 4 410 | Gynnsam historisk skatt ingår |
| Justerad EBITDA | 5 727 | Exkluderar bland annat SBC |
| Operativt kassaflöde, CFO | 4 528 | R12 från koncernens kassaflödesrapporter |
| Rapporterat fritt kassaflöde, FCF | 4 508 | Enligt bolagets FCF-definition |
| SBC | 282 | Icke-kontant ersättning men ekonomiskt relevant |
| FCF per faktisk A+B-aktie | 13,47 USD | 4 508 / 334,651 mn aktier |
R12-kalkyler i detalj: omsättning 5 480,7 + 3 766,1 − 2 417,7; EBIT 4 151,9 + 2 934,2 − 1 797,7; FCF 3 952,0 + 2 150,1 − 1 593,8. Historisk CFO och FCF före spelavyttringen är inte direkt jämförbara med den renodlade annonsverksamheten. 2025 årsredovisning · SEC Q2 · Q2-resultat
Under H1 2026 uppgick CFO till 2 160 miljoner USD, mot nettovinst 2 472 miljoner. CFO/nettovinst var cirka 87,4 procent. Kundfordringarna ökade, andra rörelseskulder sjönk och bolaget betalade mer skatt kontant än den redovisade skattekostnaden för perioden. Detta är en möjlig timingeffekt – men bör fortsätta följas. SEC 10-Q
Kundfordringarna var cirka 2,17 miljarder USD den 30 juni, upp från 1,82 miljarder vid årsskiftet. Att dividera fordringar med nettoredovisad annonsomsättning ger ett mekaniskt DSO-tal men inte nödvändigtvis en rättvis betalningscykel, om fordringarna avser större bruttoflöden än den redovisade nettointäkten. Här är rapporteringen för otillräcklig för en robust standard-DSO.
AppLovin driver inte en hyperscaler med samma slags fysiska datacenter-CapEx som Microsoft, Google eller Meta. Mycket av den ekonomiska AI-investeringen finns i datacentertjänster, modellträning, inferens, utvecklare och aktierelaterad ersättning.
Datacenterkostnaderna steg enligt bolagets rapportering från cirka 251 miljoner USD 2023 till 543 miljoner USD 2025. Som andel av den jämförbara nettoomsättningen sjönk de ändå från omkring 13,6 procent till 9,9 procent. H1 2026 var datacenterkostnaderna cirka 343 miljoner, +37 procent mot föregående år, samtidigt som omsättningen ökade cirka 56 procent. Det talar för verklig operativ hävstång, men inte för att framtida förbättringar blir gratis. 2025 årsredovisning · SEC 10-Q
Det bästa ekonomiska testet är därför inte bara CapEx/omsättning. Det är hur mycket ytterligare GAAP EBIT och FCF bolaget genererar per investerad dollar i beräkning, utveckling och personal – och om avkastningen håller när konkurrenter förbättrar sin teknik.
R12-SBC var cirka 282 miljoner USD, eller 6,3 procent av rapporterat FCF. Som separat ekonomisk kontroll skulle FCF minus SBC ge omkring 4,23 miljarder USD och FCF-yield 5,4 procent i stället för rapporterade 5,8 procent. Men SBC dras inte av en gång till i vår DCF, eftersom modellen utgår från GAAP-EBIT där ersättningen redan ingår.
Den effektiva skattesatsen har varit ovanligt gynnsam under vissa år: cirka 1,4 procent 2024, 13,1 procent 2025 och 15,8 procent under H1 2026 på resultat från kvarvarande verksamhet. Vi använder 23 procent i Base och Bull samt 25 procent i Bear för att undvika en permanent extrapolering av låga historiska skatter.
Under H1 2026 återköptes cirka 3,275 miljoner aktier för 1,533 miljarder USD, motsvarande ungefär 468 USD per aktie. Det är omkring det dubbla mot referenskursen. Färre aktier kan lyfta EPS, men återköp är inte per automatik värdeskapande om priset är högt. Det faktiska aktieantalet föll mindre än bruttoåterköpen på grund av bland annat ersättningsprogram och skattereglering. SEC 10-Q
Den 30 juni fanns 3,053 miljarder USD i kassa mot cirka 3,515 miljarder USD i redovisade långfristiga skulder, alltså 0,462 miljarder USD nettoskuld. Med cirka 5,73 miljarder USD i justerad R12-EBITDA var nettoskuld/justerad EBITDA endast 0,08x. Nettoskulden är liten, men den nominella bruttoskulden om 3,55 miljarder och dess räntekostnader är verkliga. SEC 10-Q
Ett förenklat ROIC-mått på 2025 års NOPAT mot bokfört kapital vid årsslut blir mycket högt, i storleksordningen 100 procent. Det är dock inte ett stabilt ekonomiskt mått när goodwill, avyttring, aktieåterköp, låg redovisad kapitalbas och historiska skatteposter påverkar nämnaren. Det är bättre att följa framtida FCF per aktie och ekonomisk avkastning på nyinvesteringar än att utropa det mekaniska ROIC-talet som en permanent egenskap.
Värderingen använder 77,873 miljarder USD i börsvärde, 0,462 miljarder i nettoskuld och ett enterprise value om 78,335 miljarder USD. R12-multiplarna bygger på den jämförbara kvarvarande verksamheten. Historiska och prognostiserade resultat anges separat.
| Multipel / mått | Vid referenskursen | Kommentar |
|---|---|---|
| P/E, GAAP R12 | 17,8x | Kvarvarande verksamhet, utspädd modellbas |
| P/E, normaliserad skatt | ca 19,6x | 23 % skatteantagande och antaget finansnetto |
| P/S, R12 | 11,4x | Nettoredovisad omsättning |
| EV/EBIT, R12 | 14,8x | Primärt värderingsankare |
| EV/EBITDA, GAAP-baserad | 14,4x | EBIT plus redovisade avskrivningar |
| EV/justerad EBITDA | 13,7x | Ska inte likställas med ekonomisk vinst |
| FCF-yield, R12 | 5,79 % | Bolagets rapporterade FCF |
| Illustrativ FCF-yield minus SBC | 5,43 % | Alternativ försiktighetskontroll, inte nytt GAAP-mått |
| P/E 2027, egen Base | 14,5x | EPS 16,00 USD; inte NTM-konsensus |
NTM-definition: Här avses Q3 2026–Q2 2027, de rullande tolv månaderna efter senaste publicerade Q2. I en separat illustrativ Base-profil fås NTM-omsättning cirka 8,78 miljarder USD och NTM GAAP-EPS cirka 15,0 USD, eller 15,5x P/E. Dessa siffror är egna antaganden för två ännu opublicerade 2027-kvartal och får inte betecknas som analytikerkonsensus. FY2027 analyseras separat.
Meta har egna användarrelationer och distributionsytor, Alphabet har sök, YouTube och Cloud, Unity har en helt annan marginalstruktur och The Trade Desk en annan plats i annonshandeln. AppLovins nettointäktsredovisning gör dessutom P/S-jämförelser särskilt vanskliga.
Därför får en jämförelse med lägre P/S hos Criteo eller högre EV/EBITDA hos Unity inte ensamt avgöra aktiens värde. Jämför hellre uthållig GAAP-vinst, skatt, verkligt investeringsbehov och FCF per aktie.
För att undvika att räkna e-handeln två gånger utgår modellen från en etablerad omsättningsbas för 2026, inklusive redan befintliga intäkter utanför spel, och lägger sedan till inkrementella nya annonsörskohorter efter 2026. Det är ett analytiskt sätt att stresstesta verksamheten – bolaget rapporterar inte en exakt offentlig spel-/e-handelsuppdelning med kundantal, genomsnittlig budget och ekonomisk nettoandel.
Startpunkt FY2026E: H1 faktiskt 3,766 md USD + Q3 2,070 md (mitten av bolagets guidning) + Q4 2,210 md (eget antagande) = cirka 8,046 md USD. Q3 och Q4 är inte rapporterade utfall. AppLovin Q2
| Scenario och mått | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bear – omsättning, md USD | 8,50 | 8,94 | 9,30 | 9,63 | 9,82 |
| Bear – EBIT-marginal | 67 % | 65 % | 63 % | 61 % | 59 % |
| Bear – GAAP-EPS, USD | 12,45 | 12,70 | 12,82 | 12,85 | 12,67 |
| Base – omsättning, md USD | 9,47 | 10,93 | 12,50 | 14,07 | 15,79 |
| Base – EBIT-marginal | 75 % | 73 % | 72 % | 71 % | 70 % |
| Base – GAAP-EPS, USD | 16,00 | 18,00 | 20,33 | 22,60 | 25,02 |
| Bull – omsättning, md USD | 10,58 | 13,37 | 16,65 | 20,79 | 24,82 |
| Bull – EBIT-marginal | 78 % | 77 % | 76 % | 75 % | 74 % |
| Bull – GAAP-EPS, USD | 18,62 | 23,30 | 28,69 | 35,40 | 41,74 |
Den förutsatta 2027–2031 års nettovinsten utgår från EBIT efter SBC, normaliserad skatt (25 procent Bear; 23 procent Base/Bull), ett förenklat finansnetto om −100 miljoner USD per år och konstant 337,031 miljoner utspädda aktier. Ingen gratis avkastning från framtida återköp har räknats in. Finansierings- och kapitalallokeringsflöden hålls av förenklingsskäl relativt konstanta och måste uppdateras efter kommande rapporter.
| Antagande 2031 | Bear | Base | Bull |
|---|---|---|---|
| Etablerad intäktsbas, md USD | 9,32 | 12,59 | 16,82 |
| Inkrementell ny omsättning, md USD | 0,50 | 3,20 | 8,00 |
| Total omsättning, md USD | 9,82 | 15,79 | 24,82 |
| Hypotetiskt antal aktiva nya annonsörer | 5 000 | 32 000 | 50 000 |
| Bruttoannonsbudget per ny kund och år | 1,0 mn | 1,25 mn | 2,0 mn USD |
| Hypotetisk nettoandel | 10 % | 8 % | 8 % |
| Implikation: total bruttoannonsbudget för de nya kunderna | 5 md | 40 md | 100 md USD |
Det här är inte bolagets offentliggjorda kundprognoser. Den offentliga informationen räcker inte för att bekräfta antal aktiva nya kunder, spend per kund eller nettoandel. Siffrorna visar hur krävande respektive tillväxtscenario är och ger en explicit kontroll mot ett okritiskt resonemang om global TAM.
Modellen använder:
FCFF = EBIT × (1 − normaliserad skatt) + avskrivningar − capex − förändring i operativt rörelsekapital
Avskrivningar antas till 1 procent av omsättningen, CapEx till 0,5 procent, och nytt rörelsekapital till 1 procent av positiv omsättningsökning. Dessa är förenklade antaganden för att hålla värderingen internlogisk. Merparten av beräknings-/AI-kostnaden ligger redan i rörelsekostnaderna som formar EBIT; den dras inte ännu en gång som en skenbar CapEx-post.
Den stora känsligheten ligger i den långsiktiga EBIT-marginalen. Base faller gradvis till 66 procent år 2035, Bear till 55 procent och Bull till 69 procent. Att en verksamhet som i dag rapporterar cirka 77 procent EBIT-marginal kan fortsätta ligga runt 66 procent ett decennium framåt är ett mycket starkt – men inte riskfritt – kvalitetsantagande.
Vi använder en explicit FCFF-prognos 2027–2035, därefter ett terminalvärde. I Base antas 12,0 procent WACC och 3,0 procent terminal tillväxt. WACC utgår schematiskt från cirka 5 procent amerikansk tioårsränta vid analystidpunkten, en antagen aktieriskpremie om 5,5 procent och en antagen beta om 1,35. Bear höjer WACC till 13,5 procent; Bull sänker den till 10,5 procent. Detta är scenarioantaganden, inte exakt observerade kapitalkostnader. US Treasury-data
| DCF-antagande | Bear | Base | Bull |
|---|---|---|---|
| Omsättning 2030, md USD | 9,63 | 14,07 | 20,79 |
| Omsättning 2035, md USD | 11,00 | 20,69 | 39,03 |
| EBIT-marginal 2035 | 55 % | 66 % | 69 % |
| WACC | 13,5 % | 12,0 % | 10,5 % |
| Terminal tillväxt | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % |
| Terminalvärdets andel av EV | 38 % | 51 % | 64 % |
| DCF-värde per aktie | 106 USD | 252 USD | 584 USD |
I Base är nuvärdet av de explicita kassaflödena cirka 41,6 miljarder USD och nuvärdet av terminalen cirka 43,8 miljarder. Efter nettoskuld erhålls ungefär 252 USD per utspädd aktie. Cirka hälften av Base-värdet ligger alltså efter 2035, vilket gör modellen känslig för små förändringar i kapitalkostnad och terminal lönsamhet.
| WACC \ terminal tillväxt | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % |
|---|---|---|---|---|
| 10,5 % | 284 | 294 | 306 | 320 |
| 11,0 % | 267 | 276 | 286 | 297 |
| 12,0 % | 238 | 244 | 252 | 260 |
| 13,0 % | 214 | 219 | 225 | 231 |
| 14,0 % | 194 | 198 | 203 | 208 |
Att värdet varierar mellan exempelvis 203 USD vid 14 procent WACC och 3 procent terminal tillväxt och 306 USD vid 10,5 procent WACC under samma terminalantagande är inte falsk precision; det visar hur lång duration de framtida kassaflödena har. Tabellen ska användas för att förstå osäkerheten, inte för att välja den cell som passar önskad slutsats.
| Scenario | Subjektiv vikt | DCF | Bidrag till viktat värde |
|---|---|---|---|
| Bear | 30 % | 106 USD | 31,8 USD |
| Base | 55 % | 252 USD | 138,6 USD |
| Bull | 15 % | 584 USD | 87,6 USD |
| Totalt | 100 % | — | 258 USD |
Det sannolikhetsviktade värdet är inte en statistiskt kalibrerad marknadsprognos. Modellen är dessutom positivt skev: det mycket höga Bull-värdet bidrar med nästan 88 dollar trots endast 15 procents vikt. Små ändringar i Bull-sannolikheten kan flytta slutvärdet betydligt.
Vid 232,70 USD ger 258 USD i teoretiskt värde 10,9 procents möjlig uppsida, eller 9,8 procents säkerhetsmarginal beräknad som rabatt mot värdet. För ett företag med svårverifierad teknikmoat och stor regulatorisk och kommersiell osäkerhet är det en begränsad marginal.
En separat reverse DCF med 70 procents uthållig EBIT-marginal, 23 procents skatt, 12 procents WACC och 3 procents terminal tillväxt indikerar att ungefär 10,1 procents årlig omsättningstillväxt 2027–2035 räcker för att motivera referenskursen. Det motsvarar omkring 19,1 miljarder USD i omsättning år 2035 jämfört med prognostiserade cirka 8,05 miljarder år 2026.
Det betyder inte att kursen kräver triviala antaganden. En stabil GAAP EBIT-marginal på cirka 70 procent under många år är extraordinär. Om långsiktig marginal blir 50–60 procent krävs högre tillväxt, en lägre kapitalkostnad eller andra positiva antaganden för att hålla samma värde.
Kärninsikt: Aktien är inte längre prissatt för total dominans inom e-handel. Men den är fortfarande prissatt för en mycket långlivad och ovanligt lönsam kärnverksamhet.
DCF visar nuvärde. För att förstå möjlig framtida aktieägaravkastning använder vi dessutom en separat exitmultipelmodell på prognostiserad GAAP-EPS. Det är inte samma värderingsmetod och resultaten ska inte mekaniskt medelvärdesbildas med DCF.
| Scenario | EPS 2029 | Antagen exit-P/E | Möjlig kurs 2029 | CAGR cirka tre år | EPS 2031 | Möjlig kurs 2031 | CAGR cirka fem år |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 12,82 | 14x | 179 USD | −8,3 % | 12,67 | 177 USD | −5,3 % |
| Base | 20,33 | 21x | 427 USD | +22,4 % | 25,02 | 525 USD | +17,7 % |
| Bull | 28,69 | 27x | 775 USD | +49,3 % | 41,74 | 1 127 USD | +37,1 % |
Räkneexempel, inte riktkurser. Inga utdelningar eller USD/SEK-förändringar. Treårstalen avser ungefär slutet av 2029 och femårstalen slutet av 2031 räknat från analysdatum.
Viktigt: Dessa exitvärden ligger i framtiden och kan därför inte jämföras direkt med dagens DCF-nuvärden. De positiva avkastningstalen i Base kräver också att P/E 21x faktiskt gäller om fem år. Att vinsten växer är inte tillräckligt om multipeln samtidigt sjunker mer än väntat.
För en svensk investerare tillkommer valutan: SEK-avkastning = (1 + USD-avkastning) × (framtida USD/SEK ÷ ingående USD/SEK) − 1. Vi gör ingen valutaprognos.
En verksamhet kan fortsatt vara mycket lönsam samtidigt som aktiekursen faller kraftigt:
| Illustrativ 2027-situation | EBIT-marginal | Exit-P/E | EPS | Möjlig kurs |
|---|---|---|---|---|
| Base utan stress | 75 % | 18x | 16,00 USD | 288 USD |
| Omsättning −10 % jämfört med Base och lägre marginal | 65 % | 15x | 12,43 USD | 186 USD |
| Omsättning −20 % jämfört med Base och lägre marginal | 65 % | 15x | 11,03 USD | 165 USD |
| Omsättning −20 %, EBIT-marginal 50 % | 50 % | 12x | 8,43 USD | 101 USD |
Det värsta illustrerade fallet motsvarar en potentiell kursnedgång på omkring 57 procent från 232,70 USD trots fortsatt väsentlig positiv EBIT. Kombinationen vinsten sviker + multipeln krymper är det egentliga nedsideshotet.
Adam Foroughi har lett AppLovin genom en ovanligt lyckad teknisk och strategisk omvandling. AXON:s förbättringar, MAX:s utbredning och renodlingen genom Tripledot-affären är konkreta positiva resultat. Att bolaget kan generera flera miljarder dollar i årligt kassaflöde utan omfattande egen fysisk datacenter-CapEx talar för stark operativ kapitalallokering.
Det finns samtidigt tre allvarliga reservationer:
1. Rösträttskoncentration. Dubbel aktieklass gör att bolagsledningen och närstående kontrollerar en stor del av rösterna trots mindre ekonomisk andel. Minoritetsägarnas inflytande är därför begränsat. SEC 10-Q
2. Återköpspriset. H1 2026 års cirka 468 USD per återköpt aktie visar att stora återköp kan bli betydligt mindre värdeskapande än om samma kapital används till lägre kurser.
3. Insynen i produktprestanda. Bolaget offentliggör inte tillräckligt mycket om kohortretention, inkrementell marginalavkastning och verklig monetarisering per bruttobudget för att externa investerare ska kunna isolera varje källa till den exceptionella marginalen.
Sammantaget är ledningens operativa genomförande starkare bevisat än minoritetsägarnas kontrollmöjligheter.
Efter den svagare marknadsreaktionen på Q2 sänkte flera investmentbanker sina kursmål. Piper Sandler ändrade från Overweight till Neutral och sänkte målet från 665 till 385 USD den 6 augusti. Analytikern ifrågasatte om de kommande AI-förbättringarna måste bli större eller mer resurskrävande än tidigare för att fortsätta slå prognoserna. Piper Sandler
Bank of America sänkte rekommendationen till Neutral den 11 augusti och kursmålet till 400 USD från 430 USD, efter att redan ha sänkt det kraftigt i samband med rapporten. Banken fokuserade särskilt på svårigheten att hålla en långsiktig tillväxttakt omkring 30 procent från en allt större omsättningsbas. BofA
Samtidigt har andra analyshus fortsatt vara positiva: argumentet är att AppLovin behåller stark annonsörsnytta och mycket hög kassagenerering samtidigt som aktien numera handlas på en betydligt lägre multipel. Det är fullt möjligt att värderingsrisk och affärskvalitet har förändrats i olika riktningar.
Björnarna ser avtagande förbättringstakt i AXON, normaliserad marginal-ROAS hos e-handelskunder och starkare motstånd från Unity, Google och Meta. Tjurarna ser ett lönsamt annonsnätverk som redan tjänar mycket pengar och får en stor tillväxtoption från självbetjäningen utan att marknaden längre tar betalt för full dominans.
Analytikernas kursmål är inte objektiva facit, särskilt inte när många mål revideras efter att marknaden redan har rört sig kraftigt. Den egna analysen bör därför pröva vilka vinst- och marginalantaganden som behövs, inte bara jämföra dagens kurs med ett genomsnittligt kursmål.
En investering i AppLovin bör följas mot en operativ kontrollista, inte bara mot kursgrafen.
| KPI | Senast verifierat eller känt | Vad som vore positivt | Vad som vore en varningssignal |
|---|---|---|---|
| Omsättningstillväxt år/år | Q2 +53 % | Fortsatt över marknadstillväxt | Upprepad inbromsning utan ny tillväxtmotor |
| Sekventiell omsättning | Q2 1,924 mot Q1 1,842 md | Fortsatt stabil ökning | Stagnation trots ökade utgifter för modellutveckling |
| Nettointäkt per installation | H1 +75 % | Fortsatt värdeförbättring | Avtagande tillväxt mot noll |
| Installationsvolym | H1 −10 % | Stabilisering | Ihållande volymfall utan monetariseringsmotkraft |
| AXON mot konkurrerande system | Ingen kontrollerad offentlig jämförelse | Högre oberoende marginal-ROAS | Unity/Moloco närmar sig eller överträffar |
| Aktiva annonsörer utanför spel | Ingen komplett offentlig serie | Ökande betalande kohorter | Många engångstester, få återkommande kunder |
| E-handelskundernas budgetandel | Haus median 4,6 % i testurval | Högre spend med god inkrementalitet | Försämrad marginalavkastning vid skalning |
| E-handelsretention | Ej verifierad full serie | Hög 12-månaders retention | Stor bortfallsandel |
| Inkrementell ROAS | Begränsade externa tester | Positivt bidrag efter produktmarginal | Positiv attribution men negativ lönsamhet |
| MAX-publicisternas utfall | Delvis extern research | Stigande intäkt per relevant visning | Migration till konkurrenter |
| Marknadsposition inom mobilspel | AppLovin + AdMob 65 % tillsammans i studie | Stabil stark position | Marknadsandelsförlust |
| Bruttomarginal på nettointäkter | H1 cirka 88,6 % | Relativ stabilitet | Betydande tryck utan motsvarande tillväxt |
| GAAP EBIT-marginal | Q2 cirka 77,7 % | Kontrollerad normalisering | Snabbare fall än modellen förutsätter |
| Justerad EBITDA-marginal | Q2 cirka 83,9 % | Hög nivå med växande GAAP-vinst | Stort gap mot GAAP på grund av SBC |
| Datacenterkostnad / omsättning | H1 cirka 9,1 % | Effektiv tränings- och inferensekonomi | Kostnadstillväxt utan intäktseffekt |
| R&D / omsättning | H1 cirka 5,2 % | Bevisad avkastning på ny teknik | Högre kostnad men svagare modellförbättring |
| Operativt kassaflöde | H1 2,160 md USD | Följer EBIT och nettovinst | Varaktigt svag kassakonvertering |
| CFO / nettovinst | H1 cirka 87,4 % | Normaliseras uppåt | Flera svaga kvartal i rad |
| FCF, R12 | 4,508 md USD | Växer per aktie | Faller trots stigande redovisad vinst |
| Kundfordringar / rörelsekapital | Fordringar 2,171 md USD | Förbättrad betalningscykel | Växande fordringar utan omsättningseffekt |
| SBC / FCF | R12 6,3 % | Stabil eller lägre andel | Högre utspädning och ersättningskostnad |
| Utspätt antal aktier | Q2 resultatmått 337,031 mn | Verkligt värde per aktie växer | Dyr nettoåterköpsstrategi |
| Nettoskuld | 0,462 md USD | Stark likviditet | Stor bruttoskuld utan motvarande FCF |
| Legala/plattformspolitiska förändringar | SEC-förfrågan uppges avslutad | Fortsatt datatillgång på klara villkor | Begränsningar, sanktioner eller distributionsförlust |
Bästa tre uppföljningsmåtten: (1) nettointäkt per installation i kärnverksamheten, (2) e-handelsannonsörernas inkrementella marginalavkastning och retention vid större spend, och (3) GAAP EBIT/FCF efter ökade utvecklingskostnader. De binder samman teknik, kundnytta och aktieägarvärde.
Bolaget har annonserat att Q3 publiceras 4 november 2026 efter USA-börsens stängning. Den senaste vägledningen från Q2 anger 2,055–2,085 miljarder USD i omsättning och 1,710–1,740 miljarder i justerad EBITDA. Det är guidning, inte utfall. Rapportkalender · AppLovin Q2
Det viktigaste är inte om utfallet överträffar med några miljoner, utan om de försenade modellförbättringarna faktiskt ökar monetariseringen och om e-handeln växer genom kunder som kommer tillbaka och höjer sina budgetar.
| Dimension | Betyg 1–5 | Kort motivering |
|---|---|---|
| Affärskvalitet | 4,5 | Bevisad monetarisering, skala och kundnytta inom kärnan |
| Tillväxtkvalitet | 3,5 | Starkt beroende av nettomonetarisering snarare än ökad volym |
| Lönsamhet | 5,0 | Exceptionell GAAP-marginal, men nettoomsättning måste förstås |
| Kassaflödesstyrka | 4,5 | Hög FCF; rörelsekapital och SBC kräver uppföljning |
| Kapitalavkastning | 4,0 | Hög operativ kapitalproduktivitet; bokförd ROIC svårtolkad |
| Balansräkning | 4,5 | Låg nettoskuld och stor kassagenerering |
| Kapitalallokering | 3,0 | Stark renodling, men dyr återköpshistorik |
| Konkurrensfördelar | 4,0 | AXON + MAX starkt, men insyn/data/distribution begränsar säkerheten |
| Ledning och ägarstyrning | 3,0 | Starkt genomförande; koncentrerad rösträtt |
| Värderingsattraktivitet | 3,5 | Mycket lägre förväntningar än vid toppen |
| Förväntansrisk, där 5 = låg risk | 2,5 | Stor känslighet för marginalnormalisering |
| Riskjusterad avkastningspotential | 3,0 | Intressant uppsida, men begränsad DCF-säkerhetsmarginal |
| Referenskurs | Analytisk hållning |
|---|---|
| Under 180 USD | Betydligt bättre säkerhetsmarginal om fundamenta håller |
| 190–200 USD | Mer attraktivt bevaknings-/möjligt ingångsområde |
| 232,70 USD | Bevaka: viss teoretisk uppsida, liten säkerhetsmarginal |
| Över 280 USD | Mer krävande om inget nytt stärker framtidsprognoserna |
Dessa nivåer är villkorade av modellen, inte statiska köp-/säljorder. Efter en svag Q3 eller försämrad strukturell kundekonomi kan även 180 USD vara för dyrt. Efter verkligt bevisade nya tillväxtdrivare kan ett högre pris tvärtom vara rationellt.
Test 1 – kärnverksamheten utan global e-handelsdominans. AppLovin är värdefullt även utan ett stort nytt segment, men dagens värde förutsätter fortsatt ovanligt hög lönsamhet och flera års tillväxt. Bear-DCF visar hur mycket värdet faller om båda normaliseras.
Test 2 – marginalerna och skattekvaliteten. En nettoredovisad EBIT-marginal runt 70 procent med 23 procents skatt är en stark tillgång; en normalisering till 50–60 procent ger drastiskt andra kassaflöden.
Test 3 – ägarens värde per aktie. Rapporterad EBITDA är inte aktieägarvärdet. Fritt kassaflöde, GAAP-SBC, skatt, effektiv kapitalallokering och verkligt utspätt antal aktier måste växa i rätt kombination.
AppLovin har redan demonstrerat att AI-baserad annonseringsoptimering kan skapa enorma ekonomiska värden. Det är inte bara ett framtidsnarrativ: bolaget har över 5 miljarder USD i rullande EBIT och över 4,5 miljarder i rapporterat fritt kassaflöde.
Men den viktigaste frågan för en investerare är inte om AXON är bra. Det är hur länge AppLovin kan vara tillräckligt mycket bättre än konkurrenterna för att behålla en ovanligt stor del av kundernas annonseringsvärde.
På plussidan finns en stark position i mobilspel, publicistrelationerna genom MAX, bevisad monetarisering och positiva externa tester i e-handel. På minussidan finns svårigheten att verifiera ett exklusivt AI-försprång, plattformsberoendet, konkurrensen från Unity/Google/Meta och begränsad offentlig statistik över e-handelskundernas återkommande spend och verkliga marginalavkastning.
Det kraftiga kursfallet gör aktien mer intressant än vid 2025 års extrema multiplar. Men en Base-DCF runt 252 USD och ett sannolikhetsviktat värde runt 258 USD innebär att 232,70 USD fortfarande inte ger en exceptionell säkerhetsmarginal. Vår slutsats är därför BEVAKA snarare än ett oreserverat köp.
Vad kan ändra slutsatsen? Positivt: dokumenterat återupptagna AXON-förbättringar, e-handelskunder som ökar sin spend med god oberoende inkrementalitet och stark GAAP-kassakonvertering. Negativt: lägre nettomonetarisering, snabb marginalpress, skiftade publicistrelationer eller att kundernas verkliga avkastning visar sig otillräcklig vid skalning.
Källhierarki: (1) SEC-dokument och officiella resultat, (2) verifierbar konkurrentrapportering, (3) oberoende marknads- och mätstudier, (4) namngiven finanspress/analytikerkommentar, (5) blankarrapporter och partsuttalanden. Oenighet och intressekonflikter markeras i texten. Års- och kvartalsserierna bygger dessutom på det rapportpaket med årsrapporter 2022–2025 och 10-Q till Q2 2026 som låg till grund för den ursprungliga finansiella analysen.
Primärkällor
- [S1] AppLovin, Q2 2026-resultat, 5 augusti 2026. Omsättning, EBITDA, FCF och Q3-guidning. Läs källan.
- [S2] SEC, AppLovin Form 10-Q för Q2 2026, 5 augusti 2026. Resultat, aktier, skulder, redovisningsprinciper, skatt, SBC och kassaflöde. Läs källan.
- [S3] AppLovin, rapportdatum Q3 2026, 7 oktober 2026. Läs källan.
- [S4] AppLovin, ”AppLovin Ads is now open to all advertisers”, 22 juni 2026. Produktlansering och bolagets egna uppgifter. Läs källan.
- [S5] SEC Form 10-K FY2025, inlämnad 19 februari 2026. Jämförbara verksamhetsserier och bokslutsnoter. Läs källan.
- [S6] AppLovins kvartalsrapportarkiv, historiska resultatuppdateringar och rekonstruerad kvartalshistorik. Läs källan.
- [S10] Unity, Q2 2026, 6 augusti 2026. Unity Vector och Strategic Grow. Läs källan.
- [S12] Apple, AdAttributionKit, officiell utvecklardokumentation. Läs källan.
- [S13] Google, Android Privacy Sandbox, officiell utvecklardokumentation och avvecklingsstatus. Läs källan.
Oberoende marknads-, kund- och finansunderlag
- [S7] Haus, 18 juni 2026. Geografiska inkrementalitetstester och budgetandelar. Läs källan.
- [S8] Triple Whale, 6 augusti 2026. 755 butiker, attribution, MMM och geotester. Läs källan.
- [S9] Sensor Tower, Gaming Deep Dive: Ad Monetization. Marknadsvolym och nätverkskoncentration. Läs källan.
- [S11] Motley Fool/Stock Analysis, historisk APP-kurs och jämförelse med årsstart. Läs källan.
- [S14] Investopedia, augusti 2026. Kursreaktion och Q2-konsensus. Läs källan.
- [S15] Piper Sandler-kommentar via Investing.com, 6 augusti 2026. Nedgradering och AI-modellrisk. Läs källan.
- [S16] Bank of America-kommentar via Investing.com, 11 augusti 2026. Tillväxt- och e-handelsrisk. Läs källan.
- [S17] EMARKETER, 1 oktober 2026. AppLovin–Unity-konflikten. Läs källan.
- [S19] Morningstar, 28 mars 2025. Källkritisk granskning av blankarrapport. Läs källan.
- [S20] AppLovins Q2-webcast/transkript, 5 augusti 2026. Ledningens kommentar till SEC-förfrågan och modellutveckling. Läs källan.
- [S21] US Treasury yield-data, 29 oktober 2026, tioårig ränta cirka 4,98–5,0 procent. Läs källan.
- [S22] Investing.com, AppLovins bemötande av CapitalWatch, 21 januari 2026. Läs källan.
- [S23] Justia Dockets, Talbot v. AppLovin, inlämnad 16 september 2026. Målförteckningen styrker processen, inte anklagelsernas sanningshalt. Läs källan.
- [S24] Federal Reserve Bank of St. Louis (FRED), S&P 500, officiell tidsserie, 31 december 2025 och 29 oktober 2026. Läs källan.
Partsintresserat underlag
- [S18] Muddy Waters, 27 mars 2025. Ursprungliga påståenden om AppLovin; bolagets bemötande och senare oberoende material måste vägas separat. Läs källan.
Begränsningar och redovisningsprinciper
- Fakta: De rapporterade 2023–2025-siffrorna avser där möjligt omklassificerad kvarvarande verksamhet, inte den äldre fulla spel- och annonskoncernen. Vissa historiska kassaflöden från äldre helkoncern är inte fullt jämförbara.
- Egna beräkningar: R12, värderingsmultiplar, DCF, normaliserad skatt, prognoser, utfall per aktie och säkerhetsmarginal. Dessa utgör inga bolagsprognoser eller värderingar fastställda av någon revisor.
- Egna antaganden: Aktiv e-handelskundbas, spend, nettoandel, 2026E–2035E, terminala marginaler, beta, riskpremie, WACC och exitmultiplar. Där bolaget inte rapporterar siffror ska antaganden inte återges som om de vore mätta fakta.
- Kurs och tidsstopp: Referenskursen 232,70 USD kommer från uppdraget. Tillgänglig jämförbar historisk stängning för kursdiskussionen är den 29 oktober. Q3 2026 är planerad till 4 november och ingår inte i finansiella utfall.
- Osäkerhet: Inga scenarier garanterar aktieavkastning; det sannolikhetsviktade värdet beror starkt på subjektiva sannolikheter och långsiktiga kassaflödesantaganden. Juridiska anklagelser har inte betraktats som fastställda överträdelser.
Gatekeeper Research · Analysdatum 2026-10-30 · Detta är självständig investeringsresearch och inte personlig investeringsrådgivning.